Światowy Dzień Modlitw Kobiet już 4 marca
W ponad 170 krajach w najbliższy piątek 4 marca obchodzony będzie Światowy Dzień Modlitw Kobiet. W tym roku liturgię do niego przygotowały chrześcijanki z Kuby, które na hasło przewodnie wybrały słowa: "Przyjmując dzieci, Mnie przyjmujecie" (Mk 10, 13-16).
Motto tegorocznego dnia modlitw umieszczone jest też na oficjalnym plakacie, zaprojektowanym przez młodą artystkę kubańską Ruth Mariet Trueba Castro. W centrum plakatu ukazana jest ręka jasnoskórej kobiety trzymającej rękę ciemnoskórego dziecka. Artystka chciała w ten sposób powiedzieć, że decydującym dla przyszłości Kuby jest to, aby różne pokolenia szły "ręka w rękę" i wnosiły swój wkład.
Na Kubie dzieje się teraz tak wiele, dobrze więc, że to właśnie kobiety tego kraju przygotowały tegoroczne modlitwy, powiedziała rozmówczyni niemieckiej agencji katolickiej KNA. Zwróciła uwagę, że w kraju rozpoczął się proces przemian, który na różne sposoby dotyka również kobiet: starzejące się społeczeństwo, niski procent nowych narodzin i nieustająca emigracja młodych Kubanek powodują zrywanie sieci społecznych.
Obchodzony w pierwszy piątek marca Światowy Dzień Modlitw ma ponadstuletnią tradycję. Wspólną modlitwę kobiet zainicjowała w USA w 1887 r. Mary Ellen James z Kościoła prezbiteriańskiego. Trzy lata później baptystki Helen Barret Montgomery i Lucy Peabody wezwały do obchodzenia Dnia Modlitwy w intencji misji zagranicznych, a także za biednych, bezrobotnych, pokrzywdzonych, emigrantów i ofiary wojny. W 1919 r. oba te, co roku odbywające się dni modlitwy kobiet, połączono i wspólne nabożeństwo odbyło się po raz pierwszy w pierwszy piątek Wielkiego Postu tegoż roku.
W Polsce pierwsze nabożeństwo ŚDMK odbyło się 4 marca 1927 r. w kościele baptystów w Łodzi. W 1948 r. nabożeństwo ŚDMK w kościele ewangelicko-metodystycznym w Warszawie prowadziła Amerykanka Hjordis Wickstroem. Po 13 latach przerwy idea Światowego Dnia Modlitwy Kobiet trafiła ponownie do Polski. Podjęły je przedstawicielki Kościoła Ewangelicko-Reformowanego (Irena Kurzewska) i Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego (Halina Kus). Przewodniczącą Polskiego Krajowego Komitetu ŚDM w latach 1993-2006 była śp. Ewa Walter z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Obecnie Komitetowi przewodniczy Joanna Kamińska z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego.
Od 1992 r. w pracach przygotowawczych i nabożeństwach ŚDM bierze czynny udział Polski Związek Kobiet Katolickich, od 2000 r. Stowarzyszenie Pokoju i Pojednania "Effatha", a od 2001 r. przedstawicielki Kościoła greckokatolickiego. Każdego roku materiały oraz modlitwy przygotowują kobiety z innego kraju, np. w ubiegłym roku - z Wysp Bahama.
Skomentuj artykuł