Święto paulinów - opiekunów Jasnej Góry

Święto paulinów - opiekunów Jasnej Góry
(fot. Agnieszka Masłowska / DEON.pl)
KAI / slo

Z udziałem wiernych, duchowieństwa, konfratrów, na Jasnej Górze oraz we wszystkich paulińskich klasztorach obchodzona jest dziś tzw. uroczystość zewnętrzna ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów.

Przed południem Sumie pontyfikalnej w bazylice jasnogórskiej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Mszę św. licznie koncelebrowali ojcowie paulini na czele z generałem o. Izydorem Matuszewskim i przeorem Jasnej Góry o. Romanem Majewskim.

Witając wiernych przeor Jasnej Góry prosił, by Eucharystia ofiarowana była w intencji paulinów, ojców i braci rozsianych po całym świecie, ale głównie za paulinów pracujących, posługujących, żyjących na Jasnej Górze.

W kazaniu abp Wacław Depo wzywał do przyjęcia na nowo prawdy o Jezusie Odkupicielu i odkrycia na nowo chrześcijańskiego rodowodu. Podkreślił, że Jezus przyszedł na ziemię, by odkupić nas od grzechu, byśmy mogli żyć w światłości.

Metropolita częstochowski przypomniał, że Polska poprzez chrzest, którego 1050. rocznicę będziemy obchodzić w 2016 r., stała się jednym z narodów Europy i od tej pory nosi w sobie pieczęć Ducha Świętego i to czyni nas przybranymi dziećmi Boga.

- Uznaj o chrześcijaninie swoją godność, uznaj na nowo Polsko, Ojczyzno nasza, swoją godność wśród narodów świata, nie tylko zjednoczonej Europy, uznaj tę wartość, która bierze swój początek z Boga, bo nasz rodowód jest z Boga, a nie z łaskawości ówczesnych układów czy dzisiejszego europarlamentu - apelował kaznodzieja.

Podkreślał, że tylko ten kto przyjmuje prawdę o Jezusie, jako Odkupicielu, ten doświadcza, że sam Bóg usunął w nim przeszkodę do uzyskania prawdziwej wolności: zewnętrznej, jak i wewnętrznej: "abyśmy nie byli niewolnikami grzechu i kłamstwa, i jakiejkolwiek przemocy, ale byśmy byli na powrót przez łaskę, dziećmi Boga".

Na zakończenie abp Wacław Depo udzielił błogosławieństwa relikwiami św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

Świętowanie ku czci patriarchy Zakonu Paulinów z udziałem wiernych połączone jest zawsze z błogosławieństwem dzieci i matek oczekujących potomstwa. Na Jasnej Górze ostatniemu nabożeństwu nowennowemu od wielu lat przewodniczy bp Antoni Długosz, nazywany biskupem od dzieci.

Zwyczajem lat ubiegłych po ostatnich "Pawełkach", dzieci otrzymały drobne upominki. Obdarowywanie najmłodszych wprowadził na Jasnej Górze w roku 1984 o. Rufin Abramek. Podjął on inicjatywę ówczesnego administratora klasztoru jasnogórskiego o. Leona Chałupki, który będąc wcześniej przeorem klasztoru w Warszawie, częstował dzieci daktylami na zakończenie Pawełek już w roku 1976. Na Jasnej Górze każdego roku paulini przygotowują kilka tysięcy paczek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Święto paulinów - opiekunów Jasnej Góry
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.