Święto Ruchu Ekologicznego św. Franciszka

Święto Ruchu Ekologicznego św. Franciszka
(fot. shutterstock. com)
KAI / slo

Ekolodzy i miłośnicy przyrody świętowali w Krakowie 35. rocznicę ogłoszenia św. Franciszka z Asyżu patronem ekologów. We wtorek 2 grudnia spotkali się w klasztorze franciszkanów na wspólnej modlitwie, konferencji naukowej i muzycznym koncercie.

Zaproszeni goście przypominali nauczanie Kościoła na temat ochrony stworzenia, wskazywali na zagrożenia dla współczesnego świata, ale też przywoływali dobre rozwiązania w zakresie troski o naturę.

O. dr Kasper Kaproń OFM z Boliwii na przykładzie Amazonii pokazywał, jak ten teren, ogromnie bogaty w zasoby wody, minerałów, fauny i flory, próbuje się grabieżco eksploatować i jak z Ameryki Południowej próbuje robić się śmietnik świata.

DEON.PL POLECA

Jednocześnie wykazywał zaangażowanie Kościoła w rozwiązywanie palących dla tej ziemi problemów. Wspomniał o dokumentach Episkopatu Boliwii dotyczących ziemi, wody i wszechświata, na podstawie których później opracowuje się katechezy czy materiały duszpasterskie według klucza: widzieć, oceniać, działać.

Wspomniał o Dokumencie Końcowym V Ogólnej Konferencji Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Południowej z Aparecidy, który zawiera silne aspekty ekologiczne. Przypomniał również nauczanie papieży Benedykta XVI i Franciszka w tym zakresie.

Franciszkanin zacytował fragment katechezy Ojca Świętego Franciszka, który przytoczył w niej słowa jednego prostego człowieka: "Ojciec wie, że Bóg zawsze przebacza - to prawda Bóg zawsze przebacza, my ludzie, mężczyźni i kobiety przebaczamy niekiedy, ale czasami nie przebaczamy, ale stworzenie, proszę Ojca nigdy nie przebacza! a jeśli nie będziesz go strzegł, ono cię zniszczy!".

Janusz Tomasiewicz, dyrektor Gorczańskiego Parku Narodowego oraz dr inż. Tadeusz Kopta z Polskiego Klubu Ekologicznego, ekspert ws. polityki transportowej wg zasad ekorozwoju mówili o uciążliwościach w Polsce. Jednomyślnie wskazywali na masową motoryzację.

- Samochód zatruwa, zabija, hałasuje, marnuje zasoby, marnuje przestrzeń - podsumował inż. Kopta.

Naukowiec pokusił się udzielić odpowiedzi na pytanie: "Co zrobiłby św. Franciszek dzisiaj, gdyby żył?".

- Nawoływałby do życia w zgodzie ze środowiskiem. Uczyłby żyć bez samochodu, ale w zamian ze sprawną komunikacją zbiorową, ułatwieniami dla pieszych i rowerzystów. Nawoływałby, aby każdy indywidualnie podjął trud samoograniczania się w użytkowaniu samochodu - mówił dr inż. Tadeusz Kopta.

Podczas spotkania nie mówiono tylko o zagrożeniach, ale również o szansach, które już są z powodzeniem realizowane.

Kasper Jakubowski z Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu na przykładzie Niemiec pokazywał, jak można wciągać przyrodę do miasta, jak nasi zachodni sąsiedzi potrafili ożywić wiele terenów postindustrialnych.

Koordynator projektu "Ogrodów św. Franciszka" przywoływał przykład Biedaczyny z Asyżu nieutylitarnego podchodzenia do przyrody i apelował do angażowania się w ochronę, w troskę o przyrodę, która nie ma zbyt wielu rzeczników.

Na zakończenie Julia Zarycka, córka słynnego kompozytora "Piwnicy pod Baranami" zaśpiewała kilka utworów, nawiązujących do poruszanej tematyki konferencji.

Św. Franciszek z Asyżu został ogłoszony patronem ekologów 29 listopada 1979 r. przez Jana Pawła II w Liście apostolskim "Inter Sanctos". Była to odpowiedź na prośbę środowisk naukowych: naukowców, uczonych, wykładowców, członków parlamentów, stowarzyszeń ochrony przyrody, ekologów, etologów, botaników, uczestników międzynarodowych sympozjów ekologicznych.

Papież napisał w nim: "Świętego Franciszka z Asyżu słusznie zalicza się między tych świętych i słynnych mężów, którzy odnosili się do przyrody jako cudownego daru udzielonego przez Boga rodzajowi ludzkiemu. Albowiem on głęboko odczuł w szczególny sposób wszystkie dzieła Stwórcy i natchniony Bożym duchem wyśpiewał ową najpiękniejszą 'Pieśń stworzeń', przez które, szczególnie przez brata słońce, brata księżyc i siostry gwiazdy niebieskie, oddał należne uwielbienie, chwałę, cześć i wszelkie błogosławieństwo najwyższemu i dobremu Panu..."

Dwa lata później przy Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Krakowie powstał Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu (REFA), który istnieje do dnia dzisiejszego.

Celem Ruchu jest budowanie cywilizacji miłości opartej na prymacie: osoby przed rzeczą, etyki przed techniką, umiłowania tego, aby bardziej być przed dążeniem, aby więcej mieć, miłosierdzia przed sprawiedliwością poprzez braterskie traktowanie człowieka i przyrody.

REFA przygotowuje materiały edukacyjne, liturgiczne, kaznodziejskie, popularyzujące chrześcijańskie podejście do ekologii; przygotowuje ekspozycje, materiały multimedialne; przeprowadza wykłady w szkołach i na uczelniach na temat różnych aspektów ekologii chrześcijańskiej; organizuje otwarte spotkania o tematyce chrześcijańsko-ekologicznej; gromadzi dane o inicjatywach ekologicznych; podejmuje się formacji liderów ruchów katolickich; prowadzi warsztaty ekologiczne w parkach narodowych bądź krajobrazowych; organizuje wycieczki, wyprawy przyrodniczo-edukacyjne; inicjuje spotkania modlitewne w obronie przyrody.

Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu "chce być głosem ekologów w strukturach Kościoła katolickiego oraz chrześcijańskim głosem wśród ekologów" - mówią o. Zbigniew Świerczek, współzałożyciel REFA i o. Stanisław Jaromi, aktualny jej szef.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Święto Ruchu Ekologicznego św. Franciszka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.