Święty Krzyż: 8-15 września odpust
Od niedzieli 8 września do 15 września w świętokrzyskim sanktuarium obchodzony będzie tygodniowy odpust Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego. W ramach odpustu do relikwii Drzewa Krzyża Świętego pielgrzymować będą m.in. kapłani, parlamentarzyści, samorządowcy, chorzy, rolnicy oraz rodziny. Nastąpi także zakończenie wojewódzkich obchodów 150. rocznicy powstania styczniowego.
W poniedziałek 8 września pielgrzymować będą do relikwii Drzewa Krzyża Świętego parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i samorządowych. Sumie odpustowej celebrowanej na błoniach świętokrzyskich będzie przewodniczył i wygłosi homilię biskup pomocniczy diecezji kamienieckiej na Ukrainie Jan Niemiec.
Tego dnia na porannej Mszy św. 14 nowicjuszy kończących roczny nowicjat złoży na ręce o. Wojciecha Popielewskiego OMI, mistrza nowicjatu, pierwsze śluby zakonne, przywdzieje zakonny habit i otrzyma Konstytucje i Reguły Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Na poniedziałek i wtorek zaproszeni są pielgrzymi indywidualni na Msze św. o godz. 12.00 i 17.00. W środę we wspólnej modlitwie uczestniczyć będą małżonkowie oczekujący potomstwa i rodzice z małymi dziećmi.
W czwartek pielgrzymować będą kapłani z diecezji sandomierskiej, kieleckiej i radomskiej. Będzie to dzień modlitwy o uświęcenie prezbiterów. Eucharystii o godz. 12.00 będzie przewodniczył i wygłosi homilię biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Marian Florczyk. Konferencję pt. "Metanoia kapłana - powracać do tajemnicy Wieczernika" wygłosi o. dr Wojciech Popielewski OMI. Na piątek oblaci zaprosili do wspólnej modlitwy młodzież.
W sobotę 14 września pielgrzymować będą rolnicy, ogrodnicy i sadownicy. Tego dnia Sumie odpustowej będzie przewodniczył i wygłosi homilię biskup senior Edward Frankowski. Wieczorem o godz. 21.00 w bazylice rozpocznie się Ogólnopolskie Modlitewne Czuwanie Wspólnot dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa Króla królów i Pana Panów. Eucharystii o północy będzie przewodniczył bp Edward Frankowski.
Odpust zakończy się 15 września. Sumie sprawowanej na błoniach świętokrzyskich będzie przewodniczył i wygłosi homilię biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Jednocześnie odbędzie się także uroczyste zakończenie wojewódzkich obchodów 150. rocznicy powstania styczniowego. Eucharystię uświetni Orkiestra 16. Batalionu Powietrzno Desantowego z Krakowa. Obecna będzie także Kompania Honorowa z 5. Batalionu Dowodzenia z Krakowa.
Po Mszy św. zorganizowany zostanie Apel Poległych, a w kruchcie bazyliki nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej 150. rocznicę powstania styczniowego. Na błoniach odbędzie się musztra paradna orkiestry oraz inscenizacja grup rekonstrukcji historycznych pt. "Gloria victis - godni pamięci 1863-1864".
Przez cały tydzień trwania uroczystości odpustowych wjazd na Święty Krzyż będzie wolny. Pielgrzymi swoimi środkami lokomocji będą mogli wjechać na górę, by uczestniczyć w zaplanowanych nabożeństwach.
Wyjątkiem będzie niedziela, kiedy to odbywać się będzie zakończenie uroczystości związanych z obchodami 150. rocznicy Powstania Styczniowego. Urząd Marszałkowski w Kielcach jako organizator i gospodarz uroczystości zapewni autobusowy ruch wahadłowy na drodze od parkingu w Hucie Szklanej do świętokrzyskiego sanktuarium.
Inicjatorem tygodniowego odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego i pielgrzymki osób konsekrowanych był w 2006 r. podczas jubileuszu życia monastycznego na Świętym Krzyżu bp Andrzej Dzięga, ówczesny ordynariusz sandomierski.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nią sprawują misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej. W średniowieczu oraz później, aż do kasaty w 1819 r., Święty Krzyż był jednym z najważniejszych ośrodków intelektualnych i kulturalnych w Polsce.
Skomentuj artykuł