Symbole ŚDM przybyły do diecezji tarnowskiej

Symbole ŚDM przybyły do diecezji tarnowskiej
(fot. youtube.com)
5 lat temu
KAI / pk

Krzyż ŚDM oraz Ikonę Salus Populi Romani uroczyście powitano dziś w Limanowej. Peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży potrwa w diecezji tarnowskiej do 13 maja. Krzyż i ikona odwiedzą kościoły, ale także więzienia, DPS, szkoły i szpitale. Symbole ŚDM będą nawet płynąć z flisakami tratwą po Dunajcu.

Symbole przywiozła delegacja diecezji z Gniezna. Uroczyście powitano je na rynku. Później rozpoczęła się Msza św. w limanowskiej bazylice pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.

- To był wzruszający widok, kiedy widzieliśmy jak wierni archidiecezji gnieźnieńskiej żegnali symbole. Teraz my możemy się przy nich modlić i zawierzyć Bogu. Poczujcie to - mówi Angelika Biernat, która była w delegacji diecezji tarnowskiej, która przywiozła symbole ŚDM do Limanowej.

W powitaniu symboli uczestniczyli młodzi, mieszkańcy Limanowej, kapłani, samorządowcy i motocykliści, którzy towarzyszyli podczas uroczystego przejazdu symboli.

Znaki ŚDM przybyły do diecezji tarnowskiej w drodze do Krakowa - mówił kustosz sanktuarium ks. Wiesław Piotrowski. Jak podkreślił, dla miasta i parafii to szczególne wyróżnienie, że peregrynacja rozpoczyna się w limanowskim sanktuarium przed cudowną figurą Matki Bożej Bolesnej, którą 50 lat temu koronował metropolita krakowski abp Karol Wojtyła.

W homilii bp Andrzej Jeż prosił młodych, by przyjęli krzyż z miłością. - Ten krzyż zostaje wam dziś przekazany, abyście nieśli go innym ludziom, zwłaszcza swoim rówieśnikom, którzy żyją z dala od Chrystusa - abyście im głosili, że warto żyć dla miłości, tej wielkiej i pięknej miłości, której uczy Chrystus - podkreślił.

Bp Jeż prosił, by młodzi przyjęli też Maryję jako przewodniczkę swojego życia. - Ponieście Jej matczyną miłość przez drugi znak Światowych Dni Młodzieży - Ikonę mówiącą o łasce ocalenia, którą Bóg tyle już razy w dziejach zsyłał przez swoją Matkę. Wszyscy zostaliśmy pod Krzyżem oddani pod opiekę Maryi. W Krzyżu i Ikonie dostrzegamy obraz Kościoła pielgrzymującego przez ziemię ku zbawieniu - mówił ordynariusz diecezji tarnowskiej.

W poniedziałek, 2 maja o godz. 9.00 odbędzie się w Limanowej Droga Światła, a o godz. 11.00 zostanie odprawiona Msza św. dla chorych, niepełnosprawnych oraz młodzieży. O godz. 15.00 rozpocznie się Godzina Miłosierdzia i Koronka do Bożego Miłosierdzia, po czym nastąpi pożegnanie symboli ŚDM w limanowskiej bazylice. Symbole ŚDM zagoszczą również o godz. 13.00 w Domu Pomocy Społecznej w Szczyrzycu, oraz w Szpitalu w Limanowej o godz. 14.00.

2 i 3 maja symbole odwiedzą m.in. więzienie Nowym Wiśniczu, szpital w Brzesku, wspólnotę Cenacolo w Porębie Radlnej, Dom dla Bezdomnych Mężczyzn w Tarnowie, Duszpasterstwo Akademickie Tratwa oraz siostry karmelitanki w Tarnowie. Będą też w mieleckiej jadłodajni i na terenie niemieckiego obozu pracy w Pustkowie - Osiedlu.

Symbole ŚDM będą peregrynować po diecezji tarnowskiej do 13 maja. Spotkania modlitewne odbędą się w jedenastu okręgach duszpasterstwa młodzieży. Zakończenie peregrynacji zaplanowano w Tarnowie. Po diecezji tarnowskiej symbole podejmie wspólnota greckokatolicka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Symbole ŚDM przybyły do diecezji tarnowskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.