Symbole ŚDM w diecezji rzeszowskiej

Symbole ŚDM w diecezji rzeszowskiej
(Logo ŚDM Kraków 2016)
KAI / ptt

- Oto drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie świata - tym wezwaniem bp Kazimierz Górny przywitał krzyż Światowych Dni Młodzieży, który 1 czerwca razem z ikoną Matki Bożej "Salus Populi Romani" rozpoczął peregrynację po diecezji rzeszowskiej. Na powitalne nabożeństwo na rzeszowskim Rynku przybyli głównie gimnazjaliści rzeszowskich szkół. Napięty program peregrynacji zakończy się 11 czerwca.

Punktualnie o godz. 10.00 specjalny samochód z napisem "Peregrynacja Symboli Światowych Dni Młodzieży" wjechał na rzeszowski Rynek (w programie peregrynacji znajduje się wiele miejsc, które na co dzień nie kojarzą się z sacrum, aby znak zbawienia został ukazany we wszystkich miejscach przebywania i działalności człowieka).

W powitaniu symboli uczestniczyli głównie gimnazjaliści z rzeszowskich szkół. Dominowały biało-granatowe stroje uczniów gimnazjum sióstr prezentek z Rzeszowa. W imieniu diecezji symbole przywitał bp Kazimierz Górny - pierwszy ordynariusz diecezji rzeszowskiej razem z ks. Janem Szczupakiem - proboszczem parafii farnej w Rzeszowie oraz ks. Pawłem Tomoniem - zastępcą diecezjalnego koordynatora ŚDM. Władze Rzeszowa reprezentowali: zastępca prezydenta miasta Stanisław Sienko oraz pełnomocnik prezydenta ds. oświaty, opieki społecznej i osób niepełnosprawnych Henryk Wolicki.

Po wniesieniu symboli na scenę na odbyło się krótkie nabożeństwo. Biskup zaintonował werset "Oto drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie świata" oraz wezwanie "Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste i błogosławimy Tobie". Było słowo Boże, modlitwy i śpiewy - wśród pieśni oficjalny hymn Światowych Dni Młodzieży "Błogosławieni miłosierni".

Po przemówieniach zebrani udali się z symbolami w kierunku kościoła farnego w Rzeszowie. Po drodze zatrzymali się przy dwóch modlitewnych stacjach: w miejscu wlotu ul. Grunwaldzkiej do ul. Kościuszki i na początku ulicy 3 Maja.

Mszy św. w kościele farnym przewodniczył bp Kazimierz Górny. W homilii bp Górny zwrócił uwagę na związek narodu Polskiego z krzyżem. Związek ten, począwszy od chrztu Polski w 966 r., był podtrzymywany i umacniany przez naszych przodków, a teraz jest wyzwaniem i zadaniem współczesnych Polaków. Po Mszy św. młodzież przez blisko godzinę adorowała krzyż i ikonę.

O godz. 14.00 symbole zostały przewiezione do Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, a następnie do Regionalnego Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjnego dla dzieci i Młodzieży im. św. Jana Pawła II oraz do Zakładu Karnego przy ul. Załęskiej. Ostatnim etapem pierwszego dnia peregrynacji w Rzeszowie była parafia św. Józefa Pelczara w Rzeszowie. Do 6 czerwca symbole będą nawiedzać różne miejsca w Rzeszowie.

Od 7 do 10 czerwca odwiedzą większe ośrodki duszpasterskie w północnej i południowej części diecezji. 11 czerwca krzyż i ikona znów wrócą do Rzeszowa, gdzie w katedrze odbędzie się ich pożegnanie. Z Rzeszowa symbole zostaną przewiezione na Krajowy Kongres Misyjny do Warszawy, a następnie będą peregrynować po diecezji ełckiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Symbole ŚDM w diecezji rzeszowskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.