Sympozjum poświęcone ks. Piotrowi Skardze

(fot. Mariusz Han SJ)
KAI / mh

Bóg posłał do Polaków ks. Piotra Skargę, aby głosił im Słowo Boże dla ocalenia ich narodu i ojczyzny - powiedział biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej Mariusz Leszczyński w jarosławskiej kolegiacie pw. Bożego Ciała. Wygłosił tam w czwartek 22 listopada kazanie podczas Mszy świętej w czasie sympozjum poświęconego polskiemu jezuicie, którego 400. rocznica śmierci przypadła 27 września.

Bp Leszczyński w kontekście tej wypowiedzi przypominał, że historia zbawienia to czas nawiedzeń Boga, a od właściwego ich odczytania zależy los jednostek i narodów.

- Tylko wiarą można rozpoznać znaki Pana Boga. Potrzebna jest również modlitwa i pokora. Czasem nawiedzenia jest każda Msza święta, w której Jezus przychodzi w swoim Słowie i Chlebie. On nas nawiedza także w innych sakramentach, całym nauczaniu Kościoła oraz małych i wielkich wydarzeniach - mówił.

Zauważył, że ks. Skarga dawał świadectwo wierze katolickiej oraz dowód wielkiej miłości do Kościoła i ojczyzny. - W tym właśnie duchu piętnował choroby trawiące Rzeczpospolitą końca XVI wieku, brak miłości i ofiarności jej obywateli, niezgodę, egoizm, samowolę, demokrację bez wartości ewangelicznych, ustanawianie niesprawiedliwych praw, powszechność grzechów publicznych i ich bezkarność, podkreślając, że przyczyną tego wszystkiego jest osłabienie wiary katolickiej w narodzie - mówił bp Leszczyński. - Dlatego ks. Skarga wzywał do wytężonej pracy nad zmianą życia, o miłość, naprawę obyczajów i relacji międzyludzkich - kontynuował.

DEON.PL POLECA

Podkreślił, że ks. Skarga głosił, iż szczęście Rzeczypospolitej i jej obywateli zależy od ich wierności Prawom Bożym, a wśród nich pierwszym jest prawo naturalne, natomiast prawa ustanawiane przez ludzi powinny być mu podporządkowane Bp Adam Szal z Przemyśla, który przewodniczył Eucharystii podkreślił, że ks. Skarga był mocno zaangażowany w prace nad jednością Kościoła i jedność między chrześcijanami. Troszczył się również o Ojczyznę, która była dla niego matką i domem, o które trzeba się troszczyć.

Proboszcz parafii kolegiackiej w Jarosławiu ks. prałat Marian Bocho przypomniał związki ks. Skargi z Jarosławiem oraz fakt, że wygłosił on w tutejszej świątyni kazanie podczas jej konsekracji. Podkreślił, że nauki niestrudzonego XVI-wiecznego kaznodziei są aktualne do dziś. - Patrząc na dzieło i osobę ks. Piotra Skargi odkrywamy, że jego nauczanie jest ciągle aktualne, bo dziś potrzeba ludzi, którzy będą mieć odwagę upominać się o życie w duchu miłości Boga, Kościoła i Ojczyzny - mówił.

W czasie sympozjum mówiono także o mariologii ks. Skargi, związkach i wpływie jezuitów na życie jarosławian. Dzisiaj odbędzie się dalsza część sympozjum, poświęcona m.in. kaznodziejstwu politycznemu w Rzeczypospolitej XVI i XVII wieku.

Organizatorami sympozjum, przygotowanego z racji przypadającej w tym roku 400. rocznicy śmierci ks. Piotra Skargi byli: parafia pw. Bożego Ciała w Jarosławiu przy Kolegiacie, Zakład Historii Nowożytnej - Instytut Historii UR w Rzeszowie, Urząd Miasta Jarosławia, Starostwo Powiatowe w Jarosławiu, Urząd Gminy Jarosław, Stowarzyszenie Kulturalno-Wychowawcze im. Ks. Piotra Skargi w Jarosławiu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sympozjum poświęcone ks. Piotrowi Skardze
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.