Sympozjum z okazji Narodowego Dnia Życia

KAI / psd

Gniezno po raz kolejny włączyło się w obchody Narodowego Dnia Życia. 24 marca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej odbyło się sympozjum poświęcone pielęgnowaniu więzi międzypokoleniowej oraz roli osób starszych w rodzinie i społeczeństwie.

W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu nauczycieli i pedagogów z terenu czterech powiatów leżących w granicach archidiecezji gnieźnieńskiej. Obecny był także prezydent Gniezna Jacek Kowalski, wicestarosta powiatu gnieźnieńskiego Dariusz Pilak oraz gnieźnieński biskup pomocniczy Bogdan Wojtuś.

„Podejmujemy temat ważny i aktualny - rodzin wielopokoleniowych oraz łączących je więzi. Nasz wielki rodak, papież Jan Paweł II w adhortacji apostolskiej Familiaris consortio napisał proroczo, że przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę. Przez długi czas rodzina była spychana na margines, nawet lekceważona. Ten trend wydaje się mijać. Rodzina na powrót zaczyna być zauważana, doceniana. Coraz widoczniejsze są także próby polepszenia jej warunków bytowania i ułatwienia codziennej egzystencji” – mówił w swoim wystąpieniu bp Wojtuś. Stwierdził również, że rodziny wielopokoleniowe oraz łączące je więzi to coś, czego zazdrości nam Zachód. „Tym bardziej musimy o nie dbać i troszczyć się, aby te więzi nie osłabły i nie zanikły” – dodał.

Gnieźnieński biskup pomocniczy zwrócił również uwagę na potrzebę polepszenia warunków bytowych ludzi starszych oraz konieczność uwrażliwiania dzieci i młodzieży na ich potrzeby i problemy. „Niezwykle ważne jest wychowywanie naszej młodzieży w duchu szacunku do ludzi starszych, tak aby w przyszłości, już jako ludzie dorośli, nie przedkładali własnej wygody i interesu ekonomicznego nad ich dobro – dodał.

Sympozjum zorganizowało Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Gnieźnieńskiej przy współudziale gnieźnieńskiego Urzędu Miasta oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Uczestnicy wysłuchali przesłania włodarza miasta i powiatu oraz dwóch wykładów nawiązujących do tematu spotkania. Później dzielili się swoimi refleksjami podczas pracy w grupach.

Archidiecezja gnieźnieńska jako jedna z pierwszy włączyła się w obchody Narodowego Dnia Życia. Pierwsze dwa spotkania odbyły się w Markowicach i w Inowrocławiu. Później ich organizację przeniesiono do Gniezna.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sympozjum z okazji Narodowego Dnia Życia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.