Synod historyczną okazją, aby wyjść z getta

9 lat temu
Radio Watykańskie

Synod Biskupów, którego dokument roboczy został 6 czerwca ogłoszony, będzie dla Kościołów Bliskiego Wschodu historyczną okazją, aby wyjść z getta. Tak uważa o. Dawid Maria Jaeger z franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej.

Aktualny delegat Kustodii w Rzymie urodził się w żydowskiej rodzinie w Izraelu i przyjął chrzest w dorosłym wieku. Wypowiadając się dla agencji AsiaNews, mówił o planowanym na jesień Synodzie jako drodze do realizacji pragnień wyrażonych przed 17 laty przez Jana Pawła II.

Żydowski franciszkanin przypomniał, co 11 grudnia 1993 r. Papież mówił do uczestników kongresu prawno-kanonicznego na Uniwersytecie Laterańskim. Zwracając uwagę na sytuację chrześcijan na śródziemnomorskim Wschodzie, stwierdził, że choć są tam oni mniejszością, mają prawo do poszanowania swej tożsamości również pod względem prawnym. Nie należy tego traktować jako koncesję ze strony państwa, bo wynika to z podstawowych praw człowieka.

Chodzi tu, jak wyjaśnił o. Jaeger, o przejście od sytuacji tolerowanej mniejszości do wolności należnej chrześcijanom na równi ze wszystkimi innymi obywatelami. Oczywiście taka epokowa dla Bliskiego Wschodu zmiana zależy od postępów demokratyzacji, na które Kościół nie może mieć wpływu takiego, jak w krajach o tradycji chrześcijańskiej. Jednak zdaniem franciszkanina ważne jest, aby na kościelnym spotkaniu, jakim jest Synod Biskupów, jasno i otwarcie o tym mówić.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Synod historyczną okazją, aby wyjść z getta
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Synod historyczną okazją, aby wyjść z getta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.