Synod Kościoła luterańskiego wzywa do odpowiedzialności za całe stworzenie i sprzeciwia się tolerowaniu przemocy seksualnej

(fot. depositphotos.com)
PAP / pch

Obradujący w Warszawie Synod Kościoła Luterańskiego przyjął stanowisko w sprawie troski i odpowiedzialności za stworzenie. Zaakcentowano w nim, że zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska, anomalie atmosferyczne, to widoczne skutki postępującej ingerencji człowieka w stworzenie.

W przekazanym PAP w niedzielę stanowisku, jego autorzy przypominają, że także Kościoły podjęły działania, by zatrzymać zmiany klimatyczne. "Kościół jest powołany do odpowiedzialności w każdym z obszarów (teologia, edukacja, gospodarka) w celu przywrócenia pierwotnej harmonii współistnienia gatunków w powierzonym im środowisku.
"Zadaniem współczesnego człowieka jest odpowiedzialność za całe stworzenie" czytamy w stanowisku Synodu Kościoła luterańskiego. Odwołuje się w nim również do biblijnej historii stworzenia człowieka. Podkreślono, że "ludzie zostali powołani do życia jako jego część, z zadaniem zasiedlenia ziemi i troski o nią. Otrzymali to zadanie, gdyż Bóg powołał ich do życia na swój obraz i podobieństwo. Pierwotna harmonia stworzenia uległa zakłóceniu, gdy stworzenie (człowiek) zapragnął zająć miejsce Stwórcy (Boga)". "Wypełnienie wcześniejszego przykazania, aby czynić sobie ziemię podległą, zostało naznaczone pychą. Mimo grzechu, Bóg nie odwrócił się od ludzkości, pozwalając jej żyć, popełniać błędy oraz ponosić ich konsekwencje. Bóg przekazując człowiekowi odpowiedzialność za stworzenie uczynił go równocześnie swoim współpracownikiem w dziele zachowania stworzenia, a także zobowiązał go do postawy dziękczynienia za otrzymany dar życia" - podkreśla Synod Kościoła luterańskiego w przyjętym stanowisku.
Zwraca w nim też uwagę na nieodpowiedzialne "dysponowanie stworzeniem" zmiany klimatu zaczęły zagrażać zdrowiu i życiu człowieka. W stanowisku stwierdzono, że "chrześcijanie nie mogą pozostawać obojętni wobec zagrożeń postępującej industrializacji. Ochrona klimatu jest jednym z praktycznych zadań wynikających z poczucia odpowiedzialności przed Bogiem i bliźnim".
Przypomniano również, że "Bóg w Jezusie stał się częścią stworzenia, a tym samym ludzkości i jej historii. Zbawiciel zaprasza, aby człowiek powrócił do Boga i zwrócił się w stronę Stwórcy". "Dzięki miłości Bożej objawionej w Chrystusie człowiek staje się +nowym stworzeniem+. Wierzący jako usprawiedliwiony grzesznik jest +nowym człowiekiem+, który rodzi się z wiary i Chrztu Świętego do +nowego stworzenia+, które jest dziełem własnym Boga w Jezusie. Chrześcijanin jako powołany łaską do wieczności, winien z troską odnosić się do całego stworzenia. Jest ono darem Boga dla wszystkich pokoleń, miejscem objawienia Boga w Jezusie" - głosi stanowisko Synodu Kościoła luterańskiego.
W stanowisku Synodu znalazły się także postulaty zmian, które mogłyby spowolnić niekorzystne procesy, a nawet je zatrzymać (tam, gdzie to możliwe), m.in.: zachowanie równowagi ekologicznej: to, co człowiek swemu ekosystemowi zabiera lub czym go obciąża nie może przekraczać tego, co jest on w stanie odbudować lub usunąć we własnym zakresie; odwracalność i wolność wyboru: wszelka ingerencja w naturę, której dopuszcza się człowiek, nie może mieć skutków nieodwracalnych. Następne pokolenia muszą zachować możliwość wyboru zupełnie innych dróg rozwoju technicznego i sposobu życia; sprawiedliwość międzypokoleniowa: wszelkie rozwiązania muszą uwzględniać warunki życia przyszłych pokoleń. Niedopuszczalne jest, aby ponosiły one finansowe i ekologiczne obciążenia naszych wyborów.
Na koniec zwrócono uwagę, że w Kościele, w poszczególnych parafiach, można w praktyczny sposób urzeczywistnić Boży nakaz troski o stworzenie. Jest to możliwe do osiągnięcia np. poprzez "poprawę bilansu energetycznego (ekologiczne ogrzewanie, ograniczenie strat ciepła), energooszczędne oświetlenie itp.". Zaproponowano na przykład, by w pobliżu budynków kościelnych wyznaczyć miejsca na parkingi/stojaki rowerowe, a parafian zachęcać do korzystania z publicznych środków transportu oraz organizacji wspólnych dojazdów na nabożeństwa samochodami dla osób mieszkających blisko siebie. Jeszcze inną propozycją jest organizacja "nabożeństw pod osłoną nieba" np. w leśnych kościołach, ogrodach parafialnych itp. Na gruncie parafialnym warto uwzględnić racjonalne wykorzystanie energii, wody, materiałów biurowych, segregowanie śmieci, odpowiednią pielęgnację zieleni, unikanie brukowania, rezygnację z naczyń jednorazowych czy też używania tworzyw sztucznych na cmentarzach.
Synod podkreślił, że zmiany zaczynają się człowieku i zachęca do podjęcia działań edukacyjnych i podkreślania odpowiedzialności za stworzenie, jaką ma każda osoba. Stanowisko inspiruje również do współpracy z lokalnymi organizacjami ekologicznymi w celu realizacji warsztatów, zajęć i prelekcji.

Synod Kościoła luterańskiego przeciw przemocy seksualnej

Synod Kościoła luterańskiego w wydanym komunikacie po zakończonych w niedzielę obradach wyraził sprzeciw wobec tolerowania wszelkich form przemocy i nadużyć seksualnych, które mogły lub mogą występować w Kościele.
W przekazanym PAP w poniedziałek komunikacie synod podkreślił, że "chodzi o sytuacje, w których sprawca wykorzystuje małoletność ofiary albo nadużywa stosunku zależności (...) lub wykorzystuje krytyczne położenie ofiary". Podjął uchwałę zachęcającą parafie do modlitwy o powołania w niedzielę Rogate (Módlcie się) oraz zajął stanowisko w sprawie ochrony stworzenia.
Synod przypomniał, że przed nawiązaniem stosunku pracy lub przed dopuszczeniem danej osoby do działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem małoletnich lub z opieką nad nimi, "należy uzyskać informację, czy dane tej osoby są zamieszczone w zasobach Rejestru Sprawców Przestępstw na tle Seksualnym".
Odnosząc się do kwestii praktycznych zgłaszania ewentualnych nadużyć seksualnych, synod wskazał na dwie drogi. Pierwszą z nich jest zawiadomienie bezpośrednie organów ścigania. Synod przypomniał, że każda osoba pełniąca funkcje urzędowe w Kościele, która w związku ze swą działalnością powzięła podejrzenie popełnienia przestępstwa, "jest obowiązana niezwłocznie zawiadomić o tym prokuratora lub policję oraz podjąć działania, aby nie dopuścić do zatarcia śladów i dowodów przestępstwa. Zawiadomienie powinno być złożone do wiadomości właściwego biskupa diecezjalnego".
Drugą z nich jest zawiadomienie biskupa Kościoła przez wysłanie wiadomości na specjalną skrzynkę poczty elektronicznej, która zostanie utworzona od 1 czerwca 2019 r. Zgłoszenia te mogą być następnie przedmiotem postępowania przygotowawczego w rozumieniu przepisów dyscyplinarnych Kościoła. W razie ustalenia, że dane zgłoszenie jest wiarygodne "zawiadomione zostaną organy ścigania, a duchowny (jeśli on jest domniemanym sprawcą) powinien podlegać zawieszeniu w wykonywaniu obowiązków do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia sprawy we właściwym postępowaniu".
Jednocześnie synod wskazał na konieczność kierowania osób zgłaszających nadużycia seksualne do Centrum Mediacji i Poradnictwa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP w celu "zapewnienia im niezbędnej pomocy pozaprawnej".
Zwrócono też uwagę na konieczność zapewnienia duchownym i innym osobom pełniącym aktywnie służbę w Kościele dostępu do odpowiednich materiałów i szkoleń związanych z problemem przemocy na tle seksualnym.
Niedziela modlitwy o powołania została ustanowiona z inicjatywy zwierzchnika Kościoła luterańskiego bpa Jerzego Samca, który w uzasadnieniu wniosku napisał: "Wierzymy, że Bóg powołuje każdego człowieka do wykonywania jakiegoś zadania. Chcemy się modlić o to, aby każda osoba, zwłaszcza młody człowiek u progu swego życia, pytał Zbawiciela o swoje powołanie i aby wybierał wskazaną mu drogę. Zdając sobie sprawę z wielkiej potrzeby głoszenia Ewangelii Jezusa Chrystusa w świecie, prośmy, aby Pan powoływał tych, którzy poniosą radosną Nowinę potrzebującym". Modlitwa o powołania odbędzie się w niedzielę 26 maja.
Synod przyjął także stanowisko w sprawie troski i odpowiedzialności za stworzenie. W przesłaniu zaakcentowano, że "zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska, anomalie atmosferyczne - to widoczne skutki postępującej ingerencji człowieka w stworzenie". Bóg, przekazując człowiekowi odpowiedzialność za stworzenie, uczynił go jednocześnie swoim współpracownikiem w dziele zachowania stworzenia, a także zobowiązał go do postawy dziękczynienia za otrzymany dar życia.
Zwrócono uwagę, że Kościół jest powołany do odpowiedzialności w każdym z obszarów (teologia, edukacja, gospodarka) w celu przywrócenia pierwotnej harmonii współistnienia gatunków w powierzonym im środowisku, a zadaniem współczesnego człowieka jest odpowiedzialność za całe stworzenie.
Synod jest najwyższą władzą Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, jego uosobieniem i wyrazicielem wszystkich praw przysługujących Kościołowi. Jest powołany do uchwalania praw kościelnych. Do jego właściwości należy m.in. wybór zwierzchnika Kościoła, sprawowanie pieczy nad zachowaniem czystości nauki w Kościele, stanie na straży praw, dobra i jedności Kościoła, wybór Konsystorza i Rady Synodalnej, która stanowi prezydium Synodu i reprezentuje go między sesjami.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Synod Kościoła luterańskiego wzywa do odpowiedzialności za całe stworzenie i sprzeciwia się tolerowaniu przemocy seksualnej
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.