Syria: bezcenne dziedzictwo obrócone w pył

Radio Watykańskie

Tragiczne skutki wojny w Syrii to nie tylko tysiące niewinnych ofiar, ale i nieodwracalne straty, gdy chodzi o bezcenne dziedzictwo artystyczne, w tym najstarsze na świecie kościoły. Wiele świątyń w wyniku działań wojennych zostało bezpowrotnie obróconych w pył. Dziesiątki kościołów doznało ogromnych zniszczeń bądź zostało obrabowanych.

Naukowcy biją na alarm, że wojna staje się okazją do grabieży i handlu bezcennymi dziełami sztuki. Zrywane są bizantyjskie posadzki po to, by sprzedać je potem na czarnym rynku. Giną fragmenty murów świątyń wczesnochrześcijańskich, intencjonalnie niszczone są symbole chrześcijańskie. Szacuje się, że zagrożonych jest aktualnie co najmniej 35 kościołów powstałych tuż po Edykcie Mediolańskim, które, choć leżą obecnie poza terenem zamieszkałym, mimo upływu kilkunastu wieków zachowały się w doskonałym stanie.

DEON.PL POLECA

W wyniku ofensywy wojennej najbardziej ucierpiały świątynie w okolicy Homs, Aleppo i Damaszku. Znacznie zniszczony został kompleks klasztorny w miasteczku Maalula, którego mieszkańcy do dziś posługują się językiem aramejskim.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Syria: bezcenne dziedzictwo obrócone w pył
Komentarze (1)
6 marca 2014, 21:52
Czyli dzień po dniu tracimy nie tylko bezcenny skarb, czyli ludzi, ale również dzieła sztuki, których nikt nie zdoła odtworzyć. Cudownie...Do tego doszła Ukraina...A ten konflikt, a raczej postawa podobno (nie mogę uwierzyć) nominowanego do pokojowej nagrody Nobla (!!!) Wladimira Wladimirowicza Putina sprawia, że wielu Polaków już nie czuje się bezpiecznie. Jeśli nie jest bezpieczny Krym, nikt naszym zwłaszcza wschodnim rubieżom nie zapewni nietykalności. Tak więc dzielimy już nie tylko współczucie.