"Sytuacja abp. Paetza pozostaje bez zmian"

"Sytuacja abp. Paetza pozostaje bez zmian"
O. Federico Lombardi, rzecznik Watykanu (fot. vatican.va)
KAI / drr

Zasady i restrykcje ustalone w 2002 r. i wciąż pozostające w mocy, nie ulegną zmianie – oświadczył w sobotę 19 czerwca rzecznik Watykanu.

O. Federico Lombardi odpowiadając na pytania dziennikarzy w odniesieniu do wiadomości, jakie ukazały się w prasie na temat sytuacji byłego metropolity poznańskiego abp. Juliusza Paetza wyjaśnił, że mówienie o „rehabilitacji” w tym przypadku jest pozbawione podstaw. - Metropolita-senior ma prawo przewodniczyć jedynie uroczystościom rodzinnym – powiedział KAI abp Stanisław Gądecki w przerwie obrad Episkopatu Polski w Olsztynie.

Jak wyjaśnił w swoim oświadczeniu o. Lombardi, kwestia podjęta w korespondencji abp. Paetza z Rzymem dotyczyła wyłącznie ewentualnego zezwolenia na przewodniczenie publicznym nabożeństwom, oczywiście po uprzedniej zgodzie, jaka jest wymagana ze strony ordynariusza, w kontekście zaproszenia otrzymanego ze strony jednego z proboszczów. Zasady i restrykcje ustalone w 2002 r., i wciąż pozostające w mocy, nie ulegną zatem zmianie.

DEON.PL POLECA

O. Lombardi przytoczył także oświadczenie rzecznika archidiecezji poznańskiej, podkreślając, że nie mają zupełnie podstaw twierdzenia, jakoby arcybiskup poznański Stanisław Gądecki złożył, bądź rozważał możliwość złożenia rezygnacji z zarządzania diecezją.

Urodzony 2 lutego 1935 roku w Poznaniu abp Juliusz Paetz otrzymał święcenia kapłańskie 28 czerwca 1959 roku z rąk abp. Antoniego Baraniaka. W 1983 roku papież Jan Paweł II mianował go biskupem łomżyńskim, a trzynaście lat później – arcybiskupem-metropolitą poznańskim.

W Wielki Czwartek 2002 roku, po oskarżeniach o molestowanie seksualne kleryków i księży, abp Paetz złożył rezygnację z urzędu i przeszedł na emeryturę. Tego samego dnia (28 marca 2002) Jan Paweł II mianował jego następcą abp. Gądeckiego.

Stolica Apostolska przyjmując rezygnację abp. Paetza jednocześnie zaznaczyła, że arcybiskup może uczestniczyć we wszystkich publicznych uroczystościach, nie mogąc im przewodniczyć. Nie może też udzielać sakramentów święceń i bierzmowania, głosić kazań oraz konsekrować kościołów i ołtarzy. Restrykcje te zawarto w orzeczeniu Kongregacji ds. Biskupów podpisanym przez jej prefekta kard. Giovanniego Battisty Re.

Abp Paetz po przejściu na emeryturę bierze udział w wielu oficjalnych uroczystościach, np. rocznicach Poznańskiego Czerwca czy jubileuszu Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Sytuacja abp. Paetza pozostaje bez zmian"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.