Szczególna misja nowo mianowanego kardynała z Hongkongu. Będzie dotyczyć ludzi młodych

Bp Stephen CHOW SAU-YAN SJ (fot. jezuici.pl)
PAP / tk

Biskup Hongkongu Stephen Chow Sau-yan, mianowany w niedzielę kardynałem przez papieża Franciszka, wyraził nadzieję na osiągnięcie pojednania i przywrócenie nadziei młodym Hongkończykom - podała agencja AP.

Duchowny przyznał, że z niedowierzaniem dowiedział się o swej nominacji. Stwierdził, że będzie to nowa misja powierzona mu przez Boga za pośrednictwem papieża.

Biskup Chow wyraził nadzieję, że Hongkong da młodym ludziom więcej nadziei po spowolnieniu gospodarczym i zdławieniu ruchu prodemokratycznego. - Nadal mam nadzieję, że będzie więcej pojednania i nadziei dla młodych ludzi, zwłaszcza tych, którzy byli w więzieniu, aby mieli przyszłość. To bardzo ważne - powiedział.

Hierarcha, postrzegany jako osoba neutralna politycznie, odniósł się do swojego artykułu, w którym zasugerował, aby osoby aresztowane podczas protestów w 2019 roku i które popełniły stosunkowo drobne przestępstwa, a nie zostały jeszcze oskarżone, były potraktowane łagodniej.

DEON.PL POLECA

Nominacja 64-letniego biskupa Chowa jest istotna ze względu na obszar geopolityczny, który jest przedmiotem szczególnej troski Watykanu - podkreśla agencja AP. Duchowny uznawany jest jako jeden z głównych łączników z Kościołem katolickim w komunistycznych Chinach, gdzie Watykan stara się poprawić sytuację wiernych.

Wizyta bpa Chowa w Pekinie w kwietniu była pierwszą podróżą biskupa Hongkongu do kontynentalnych Chin od prawie 30 lat i pierwszą, odkąd w 1997 roku miasto wróciło pod kontrolę ChRL. Bp Chow powiedział wówczas, że wizyta ta podkreśliła misję kościoła w Hongkongu jako instytucji pomostowej i promującej wymianę i interakcje między obiema stronami.

Pekin i Stolica Apostolska zerwały stosunki dyplomatyczne w 1951 roku po dojściu komunistów do władzy w Chinach. Wśród wiernych i duchownych doszło do rozłamu na przynależących do oficjalnego, usankcjonowanego przez państwo Kościoła patriotycznego i podziemnego Kościoła lojalnego wobec papieża.

W 2018 roku ChRL i Watykan ogłosiły osiągnięcie pierwszego porozumienia. Na jego mocy nominacje biskupie mają być zatwierdzane przez obie strony. Watykan dotychczas oskarżał Chiny o kilkukrotne złamanie umowy.

Porozumienie wielokrotnie krytykował inny kardynał z Hongkongu Joseph Zen, blisko związany z ruchem prodemokratycznym. Hierarcha twierdzi, że jest ono przejawem zdrady katolików wiernych Watykanowi w Chinach i duchownych, którzy cierpieli tam prześladowania.

Stephen Chow Sau-yan urodził się w Hongkongu w 1959 roku. Został mianowany przez papieża Franciszka biskupem diecezji Hongkongu dwa lata temu, po śmierci bpa Michaela Yeung Ming-cheunga w 2019 roku.

Konsystorz, na którym papież Franciszek wręczy insygnia nowym kardynałom, odbędzie się 30 września w Watykanie. Bp Chow będzie czwartym w historii kardynałem pochodzącym z Hongkongu.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szczególna misja nowo mianowanego kardynała z Hongkongu. Będzie dotyczyć ludzi młodych
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.