Szef MSW Francji: od tajemnicy spowiedzi są wyjątki; księża mają informować o przypadkach pedofilii

fot. France Inter / YouTube
PAP / pk

- Tajemnica spowiedzi istnieje w naszym prawie od blisko 200 lat, zwana jest tajemnicą zawodową, podobnie jak tajemnica zawodowa lekarzy czy prawników. Ma jednak wyjątki - powiedział minister spraw wewnętrznych Francji Gerald Darmanin.

Minister wypowiedział to zdanie we wtorek po spotkaniu z abp. Erikiem de Moulins-Beaufort, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Francji (CEF). Darmanin uznał, że księża mają obowiązek informowania wymiaru sprawiedliwości o przypadkach pedofilii, mimo tajemnicy spowiedzi.

Szef MSW Francji dodał, że księża posiadający wiedzę o przestępstwach popełnionych wobec "dzieci poniżej 15. roku życia" muszą "poinformować o tych faktach wymiar sprawiedliwości".

"Wyjątki" od tajemnicy spowiedzi

- Tajemnica spowiedzi istnieje w naszym prawie od blisko 200 lat, zwana jest tajemnicą zawodową, podobnie jak tajemnica zawodowa lekarzy czy prawników. Ma jednak wyjątki dotyczące w szczególności przestępstw popełnianych wobec dzieci w wieku poniżej 15 lat - podkreślił szef MSW.

DEON.PL POLECA

Kilka dni wcześniej abp de Moulins-Beaufort uznał tajemnicę spowiedzi za "mocniejszą niż prawa Republiki". Przewodniczący CEF zapewnił w komunikacie prasowym po spotkaniu z szefem MSW, że decyzją wszystkich biskupów jest, aby "uczynić z ochrony dzieci absolutny priorytet w ścisłej współpracy z władzami francuskimi".

Zakres przemocy i napaści na tle seksualnym wobec nieletnich ujawniony w raporcie Niezależnej Komisji ds. Wykorzystywania Seksualnego w Kościele (Ciase) wymaga od Kościoła ponownego odczytania swoich praktyk. Konieczna jest zatem praca, aby pogodzić charakter spowiedzi z potrzebą ochrony dzieci" - dodał metropolita Reims.

Abp de Moulins-Beaufort przeprosił również ofiary i wszystkich tych, którzy mogli być zasmuceni lub zszokowani faktem, że debata na temat spowiedzi, wywołana jego słowami, przesłoniła debatę nad raportem Ciase. Minister Darmanin pochwalił w Zgromadzeniu Narodowym "odwagę Kościoła we Francji", który zlecił ten raport. Dokument Ciase przedstawiono 5 października.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szef MSW Francji: od tajemnicy spowiedzi są wyjątki; księża mają informować o przypadkach pedofilii
Komentarze (7)
AM
~Alicja M.M.
13 października 2021, 10:47
Władza świecka ma prawo traktować tajemnicę spowiedzi jako tylko tajemnicę zawodową, w końcu jest właśnie.. władzą świecką. I ma prawo dążyć do obrony obywateli na sposób sobie właściwy. Natomiast z perspektywy wiary sprawa jest oczywista. Nie pierwszy to w historii konflikt między prawem Boskim i ludzkim i z pewnością nie ostatni. Zgadzam się z oboma Panami, że przy jakimkolwiek wyjątku spowiedź straciłaby sens i mam nadzieję, że każdy kapłan to rozumie. Natomiast obecna sytuacja wynika także (a raczej przede wszystkim) z wstrząsających zaniedbań Kościoła we Francji w kwestii pedofilii, przez tyle dziesięcioleci. Nie z tego, że chroniono tajemnicę spowiedzi...
RK
~R K
13 października 2021, 08:09
Zastanawiam się czy księża pedofile spowiadając się u innych księży nie zamykają im ust i nie zapewniają sobie w ten sposób bezkarnosci
GG
~Gosci Gosc
12 października 2021, 23:16
Dla opinii publicznej znowu katoliccy księża będą fuj beeee bo nie donoszą na pedofilii....
JS
~Jakub Szymczyk
12 października 2021, 22:26
Jakie jest ewangeliczne lub kanoniczne uzasadnienie bezwzględnej tajemnicy spowiedzi? Na początku istnienia chrześcijaństwa w ogóle nie było sakramentu spowiedzi w dzisiejszej formie. Z jednej strony mamy "nienaruszalną" tajemnicę z której nie może zwolnić nawet Papież nawet w przypadkach ciężkich zbrodni lub przy konieczności ratowania czyjegoś życia (np. ktoś nie okazując skruchy zapowiada w konfesjonale zbrodnię morderstwa). Zastanawiam się więc czy zdrowej zasady dyskrecji nie doprowadzono na pewnym etapie historii do absurdu? Z drugiej strony Kościół dopuszcza udział tłumacza w spowiedzi jeśli penitent i kapłan nie mogą się zrozumieć (czyli jednak istnieje wyjątek :-0) Księża nie reagują też np. kiedy dziecko (około 5-7 letnie) wpycha się przy konfesjonale między matkę a spowiednika albo kiedy osoba dorosła siedzi z głową w odległości około 0,5 metra od penitenta.
AS
~Antoni Szwed
12 października 2021, 21:57
Bezczelność świeckich (ateistycznych) władz Francji nie zna granic. Jeśli choć w jednym przypadku Kościół pójdzie na taką współpracę ze świeckimi organami ścigania spowiedź straci sens. Nikt nie pójdzie do spowiedzi, jeśli tajemnica spowiedzi nie będzie dochowywana. To kasacja tego sakramentu spowiedzi i tego w gruncie rzeczy domagają się ateistyczne władze Francji.
TS
~Tomasz Szczecinski
12 października 2021, 21:36
Spowiedz nie ma zadnych wyjątkow! To nie jest sakrament ustanowiony przez ludzi a przez Jezusa!
JS
~Jakub Szymczyk
12 października 2021, 22:29
Podaj mi proszę dokładny cytat w którym Jezus ustanowił tajemnicę spowiedzi ...