Szef MSW Francji: od tajemnicy spowiedzi są wyjątki; księża mają informować o przypadkach pedofilii

Szef MSW Francji: od tajemnicy spowiedzi są wyjątki; księża mają informować o przypadkach pedofilii
fot. France Inter / YouTube
PAP / pk

- Tajemnica spowiedzi istnieje w naszym prawie od blisko 200 lat, zwana jest tajemnicą zawodową, podobnie jak tajemnica zawodowa lekarzy czy prawników. Ma jednak wyjątki - powiedział minister spraw wewnętrznych Francji Gerald Darmanin.

Minister wypowiedział to zdanie we wtorek po spotkaniu z abp. Erikiem de Moulins-Beaufort, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Francji (CEF). Darmanin uznał, że księża mają obowiązek informowania wymiaru sprawiedliwości o przypadkach pedofilii, mimo tajemnicy spowiedzi.

Szef MSW Francji dodał, że księża posiadający wiedzę o przestępstwach popełnionych wobec "dzieci poniżej 15. roku życia" muszą "poinformować o tych faktach wymiar sprawiedliwości".

"Wyjątki" od tajemnicy spowiedzi

- Tajemnica spowiedzi istnieje w naszym prawie od blisko 200 lat, zwana jest tajemnicą zawodową, podobnie jak tajemnica zawodowa lekarzy czy prawników. Ma jednak wyjątki dotyczące w szczególności przestępstw popełnianych wobec dzieci w wieku poniżej 15 lat - podkreślił szef MSW.

DEON.PL POLECA

Kilka dni wcześniej abp de Moulins-Beaufort uznał tajemnicę spowiedzi za "mocniejszą niż prawa Republiki". Przewodniczący CEF zapewnił w komunikacie prasowym po spotkaniu z szefem MSW, że decyzją wszystkich biskupów jest, aby "uczynić z ochrony dzieci absolutny priorytet w ścisłej współpracy z władzami francuskimi".

Zakres przemocy i napaści na tle seksualnym wobec nieletnich ujawniony w raporcie Niezależnej Komisji ds. Wykorzystywania Seksualnego w Kościele (Ciase) wymaga od Kościoła ponownego odczytania swoich praktyk. Konieczna jest zatem praca, aby pogodzić charakter spowiedzi z potrzebą ochrony dzieci" - dodał metropolita Reims.

Abp de Moulins-Beaufort przeprosił również ofiary i wszystkich tych, którzy mogli być zasmuceni lub zszokowani faktem, że debata na temat spowiedzi, wywołana jego słowami, przesłoniła debatę nad raportem Ciase. Minister Darmanin pochwalił w Zgromadzeniu Narodowym "odwagę Kościoła we Francji", który zlecił ten raport. Dokument Ciase przedstawiono 5 października.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz

Czy duchowość może szkodzić?
Gdzie zaczyna się opętanie, a gdzie choroba?
Czy myśli bluźniercze podsyłają nam demony?
Czym różni się zwykły smutek od depresji?

Ksiądz Krzysztof Grzywocz był niewątpliwie jednym z najbardziej...

Skomentuj artykuł

Szef MSW Francji: od tajemnicy spowiedzi są wyjątki; księża mają informować o przypadkach pedofilii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.