Francja. Raport dotyczący wykorzystywania seksualnego w Kościele

Francja. Raport dotyczący wykorzystywania seksualnego w Kościele
Fot. depositphotos.com
tvn24.pl / kb

We wtorek we Francji opublikowano raport dotyczący wykorzystywania seksualnego w Kościele tego kraju. Podsumowanie liczy 2500 stron i według jego treści od ponad 60 lat 216 tysięcy dzieci padło ofiarą wykorzystywania seksualnego przez duchownych.

Raport dotyczący wykorzystywania seksualnego we francuskim Kościele

Raport dotyczący wykorzystywania seksualnego we francuskim Kościele przedstawił Jean-Marc Sauve, który przewodniczy komisji mającej badać sprawę nadużyć. 

DEON.PL POLECAKomisja, opierając się na dokumentach archiwalnych kościelnych i świeckich, w tym sądowych, a także na świadectwach ofiar oraz publikacjach prasowych z lat 1950-2021, ustaliła, że na całą grupę 115 tysięcy francuskich księży i zakonników w ciągu ostatnich 70 lat przypada od 2,9 tysięcy do 3,2 tysięcy duchownych, którzy dopuścili się molestowania i gwałtów na nieletnich.

Sauve na konferencji prasowej przekazał, że według szacunków 216 tysięcy dzieci padło ofiarą wykorzystywania seksualnego z rąk duchownych od 1950 roku. Mówił też, że nadużycia ze strony duchownych katolickich stanowią 4 procent takich przestępstw w społeczeństwie francuskim.

Wykorzystywanie seksualne we francuskim Kościele

Komisja, na której czele stoi Jean-Marc Sauve powołana została z inicjatywy Episkopatu Francji w 2019 roku. Francuscy biskupi postanowili udzielać pomocy finansowej ofiarom przestępstw pedofilii. Pomoc ma być finansowana z "funduszu doraźnego" i wydzielana przez "niezależny organ pomocowy" odpowiedzialny za rozpatrywanie wniosków i podejmowanie decyzji o pomocy w granicach możliwości funduszu.

Poza tym, francuscy biskupi postanowili, że w każdy trzeci piątek Wielkiego Postu w całej Francji będą odbywać się modlić za ofiary pedofilii.

Biskupi zdecydowali się także na powołanie do życia "międzydiecezjalnego kanonicznego sądu karnego" rozpatrującego przestępstwa seksualne kleru wobec dzieci i młodzieży.

Źródło: tvn24.pl / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Walter Kasper

Fundamentalne dzieło kardynała Kaspera

Jeden z najsłynniejszych kardynałów, prezydent Papieskiej Rady do Spraw Popierania Jedności Chrześcijan, podejmuje najważniejsze zagadnienia dotyczące Kościoła Katolickiego. Pisze o jego istocie, o znaczeniu Jezusa Chrystusa, a także o misji, dialogu...

Skomentuj artykuł

Francja. Raport dotyczący wykorzystywania seksualnego w Kościele
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.