Szkoła Nowej Ewangelizacji w diecezji płockiej
Bp Piotr Libera powołał do istnienia Szkołę Nowej Ewangelizacji Diecezji Płockiej pw. św. Łukasza Ewangelisty. Celem szkoły będzie kształcenie w diecezji ewangelizatorów.
- Powołanie Szkoły Nowej Ewangelizacji w diecezji płockiej jest odpowiedzią na wezwanie czasów, w których żyjemy i gdzie coraz częściej dostrzega się tendencje do życia bez Boga - powiedział KAI bp Piotr Libera. - Włączamy się tym samym w polski nurt Szkół Nowej Ewangelizacji, które funkcjonują w innych diecezjach, zakonach itd. Zależy nam, aby podstawowy przekaz Dobrej Nowiny, że jest Bóg, i że jest On Panem życia, dotarł do jak największej liczby wierzących i zaowocował osobistym spotkaniem z Jezusem Chrystusem - podkreślał biskup płocki.
Dodał również, że decyzja o utworzeniu w diecezji płockiej SNE współbrzmi z intuicjami ostatnich papieży: bł. Jana Pawła II oraz Benedykta XVI, który zapowiedział już synod dotyczący Nowej Ewangelizacji na jesień 2012 roku.
Jak zapisano w dekrecie powołującym SNE DP pw. św. Łukasza Ewangelisty, głównym zadaniem szkoły będzie "formacja ewangelizatorów dla dzieła nowej ewangelizacji w Kościele lokalnym". W swej działalności SNE będzie kierować się przepisami statutu oraz wskazaniami biskupa diecezjalnego. Kierownictwo i członków szkoły powierzono opiece Maryi - Gwieździe Nowej Ewangelizacji.
- SNE jest programem pastoralnym, który ma na celu kształcenie ewangelizatorów i formatorów ewangelizatorów - wyjaśnia dr Iwona Zielonka, dyrektor SNE DP pw. św. Łukasza Ewangelisty. - Stanowi ją grupa osób, które posługują w Kościele m.in. poprzez kursy ewangelizacyjne i rekolekcje. Szkołę tworzą osoby świeckie i kapłani. Obecnie w jej skład wchodzi ponad dwadzieścia osób z różnych wspólnot, działających w diecezji płockiej - mówi dr Zielonka.
Program kursów ewangelizacyjnych obejmuje całościową formację osoby: od osobistej decyzji wyboru chrześcijaństwa jako stylu życia, po formację biblijną, pastoralną, homiletyczną, liturgiczną, wspólnotową. Szkoła będzie uczyć, jak w prosty sposób głosić współcześnie Ewangelię, tak, aby słowo Boże dotarło do każdego człowieka. Kursy SNE mają na celu tworzenie wspólnot w parafii, która z kolei stawać się będzie miejscem pogłębionego formowania wiary, wzrostu religijnego i ewangelizacji na zewnątrz.
Asystentem kościelnym SNE DP pw. św. Łukasza Ewangelisty został ks. Rafał Pabich.
W Polsce działa już ponad 20 Szkół Nowej Ewangelizacji m.in. w Bielsku-Białej, Poznaniu, Przemyślu. Pierwsza SNE, która dała początek wielu innym szkołom na całym świecie powstała w 1980 r. w Meksyku. W Polsce pierwsza SNE została założona w 1994 r. w Kielcach. Ich program formacyjny jest odpowiedzią na wezwanie Jana Pawła II do nowej ewangelizacji. Papież w wygłoszonym w 1983 r. na Haiti przemówieniu stwierdził, że nowa ewangelizacja powinna być "nowa w zapale, w metodach i w środkach wyrazu".
Skomentuj artykuł