Szpital jako miejsce ewangelizacji

Szpital jako miejsce ewangelizacji
(fot. sxc.hu)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / slo

W Watykanie rozpoczęła się dziś konferencja "Szpital, miejsce ewangelizacji: misja ludzka i duchowa". W trzydniowych obradach w auli synodalnej biorą udział dyrektorzy szpitali, lekarze, pielęgniarki, wolontariusze i duchowni.

Konferencję organizuje Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Jej przewodniczący abp Zygmunt Zimowski zwraca uwagę, że zwiększa się rozdźwięk między osiągnięciami technicznymi w medycynie a szacunkiem okazywanym pacjentom. W związku z kryzysem gospodarczym dostęp do usług medycznych jest ograniczany, a szpitale zaczynają działać jak przedsiębiorstwa. Szpitalni kapelani stoją dziś przed wyzwaniem ochrony godności i życia pacjentów, od poczęcia do naturalnej śmierci. Jednocześnie mają wypełniać swoją misję apostolską.

- Szpital jest miejscem, gdzie niebo spotyka się z ziemią - powiedział Radiu Watykańskiemu abp Zimowski. - Pacjenci, którzy w ciągu swojego życia odeszli od Chrystusa, mają wielką okazję do zastanowienia się nad sensem życia ludzkiego. Wielką rolę odgrywa w tym kapelan szpitalny, a także zespoły duszpasterskie. Powinni oni być taką «kroplą oleju», żeby otworzyć ludzkie serce, nieraz zardzewiałe na to, co Boże i piękne. A potem kapłan przychodzi w wymiarze sakramentalnym. Można nazwać szpital «świątynią człowieczeństwa». Tam ludzie się spotykają niezależnie od kultury, statusu społecznego, religii. Mają okazję, by w tej «świątyni» widzieć wielką misję Kościoła".

Na konferencję jest zgłoszonych ponad 700 osób z 65 krajów, z pięciu kontynentów. "Dzięki temu będziemy mieć kontakt z Kościołami lokalnymi - zaznaczył abp Zimowski. - Każdy z tych Kościołów ma trochę inne problemy w wymiarze duszpasterstwa ludzi chorych".

Wyrazem troski o godność życia ludzkiego będzie aktualizacja Karty Pracowników Służby Zdrowia o nowe zagadnienia bioetyczne, którą abp Zimowski zapowiedział na przyszły rok.

Wśród uczestników konferencji jest także dwoje Polaków: wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł oraz szefowa Fundacji "Lubię Pomagać" Anna Janowicz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szpital jako miejsce ewangelizacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.