Szukać pełni wiary - letnie spotkania młodych

Szukać pełni wiary - letnie spotkania młodych
(fot. jdm.jezuici.pl)
KAI / psd

Do szukania "pełni" swojej wiary, uczenia się być "aniołem" dla innych ludzi i stanięcia po stronie Chrystusa - zachęcają młodych ludzi zakony i zgromadzenia zakonne, które podczas wakacji organizują wiele spotkań ewangelizacyjnych w całym kraju. W lipcu i sierpniu uczestniczą w nich tysiące młodzieży i studentów.

Większość spotkań odbywa się na polach namiotowych, na które należy przywieźć własny sprzęt biwakowy. Uczestnicy przyjeżdżają indywidualnie lub w grupach. Na miejscu zazwyczaj znajdują się punkty medyczne, są też toalety i miejsca, gdzie można się umyć. Nad bezpieczeństwem czuwają państwowe służby, obecni są też kościelni wolontariusze. Obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu i narkotyków oraz palenia papierosów. Udział w spotkaniach kosztuje zwykle kilkadziesiąt złotych, to głównie koszty organizacyjne.

 11 lipca w Wołczynie koło Kluczborka rozpoczyna się XVIII Spotkanie Młodych. Co roku przybywa na nie około tysiąca uczestników.

DEON.PL POLECA

 Tegorocznemu zgromadzeniu organizowanemu przez braci kapucynów towarzyszy hasło "Ambulans Nadziei". "Od 2005 roku nasze spotkania podejmują tematykę sakramentów. W tym roku czeka nas sakrament namaszczenia chorych, którego przesłanie określiliśmy w haśle 'Ambulans nadziei'" - wyjaśniają kapucyni.

 Poszczególne dni otrzymały nazwy nawiązujące do pobytu chorego w szpitalu. Wtorek to "Diagnoza", omawiana będzie ogólna sytuacja duchowa człowieka, środa - to "Choroba", dzień skoncentrowany będzie na zrozumieniu czym jest grzech; czwartek ("Lekarz") nawiązywać będzie do osoby Chrystusa, w piątek przedstawione zostanie "Lekarstwo" - sakramenty i Słowo Boże. Spotkanie zakończy się w sobotę "Wypisem" zdrowej duchowo młodzieży.

 "Na Spotkaniu jest około tysiąca uczestników, którzy mieszkają na polu namiotowym. Przez 6 dni tworzymy zgraną wspólnotę, która każdego dnia poprzez spotkania w grupach wchodzi w tajemnicę swego wnętrza i drugiej osoby. Eucharystia to najważniejszy moment każdego wołczyńskiego dnia. Uwielbiamy Chrystusa, gromadząc się razem we wspólnocie dzieci Bożych. Środowy wieczór to nabożeństwo pokutne. Jest czas, aby stanąć w prawdzie i swoje grzechy oddać Miłosiernemu Bogu. Spotkanie Młodych to także czas dla siebie, by przemyśleć swoje życie, stanąć z boku, wyciszyć wnętrze" - zapraszają organizatorzy.

 Spotkanie Młodych w Wołczynie to również świetna muzyka. Codziennie wieczorem odbywają się koncerty zespołów z dobrym przekazem. Zagrają m.in. Propaganda Dei, Naaman i Nacinacze Sykomory, odbędzie się również spektakl "Jonasz" Teatru A. "Każdy znajdzie coś dla siebie" - zachęcają zakonnicy.

 Podczas Spotkania będą obecni kapłani diecezjalni i zakonni. Gościem Spotkania będzie m.in. bp kaliski Stanisław Napierała, br. Rafał Szymkowiak - duszpasterz młodzieżowy, rekolekcjonista i autor książek, benedyktyn o. Leon Knabit, dziennikarz Robert Tekieli, Magdalena Buczek - założycielka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci oraz br. Paweł Teperski, rzecznik prasowy Braci Mniejszych Kapucynów.

 Szczegóły na stronie www.wolczyn.kapucyni.pl

 Również 11 lipca, w Krakowie na Skałce rozpoczynają się Paulińskie Dni Młodych. Zjeżdża na nie przede wszystkim młodzież z paulińskich parafii i duszpasterstw z całego kraju. Miejscem spotkania jest Sanktuarium Męczeństwa św. Stanisława, Bazylika św. Michała Archanioła, które jest miejscem szczególnym także dla wspólnoty paulińskiej: znajduje się tu Wyższe Seminarium Duchowne Zakonu Paulinów.

 Paulini podkreślają, że religijny charakter spotkania tworzy każdy jego uczestnik, a Paulińskie Dni Młodych będą tak niepowtarzalne, jak niepowtarzalna jest przyjeżdżająca na nie młodzież.

 "Kochani młodzi Przyjaciele. Uczcie się stawać aniołami dla innych ludzi - zatroskanymi o zbawienie braci. Miarą życia chrześcijanina jest miłość, a ta domaga się odpowiedzialności za innych. Przecież do zbawienia idziemy razem, we wspólnocie, jedni za drugich odpowiedzialni, jedni nad drugimi czuwający jak aniołowie" - napisał w liście do uczestników Dni o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów.

 W programie m.in. konferencje i dyskusje o współczesnych zagrożeniach duchowych, pogłębianie wiedzy o wspólnocie zakonnej paulinów, warsztaty tematyczne oraz wyjazdowe nieszpory w opactwie benedyktyńskim w Tyńcu i sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Spotkanie potrwa do 17 lipca.

 Jezuici zapraszają na 12. Jezuickie Dni Młodzieży, które odbędą się 16-24 lipca tradycyjnie w sanktuarium maryjnym w Świętej Lipce, na pograniczu Warmii i Mazur. W tym roku spotkaniu, na które przybędą młodzi z jezuickich duszpasterstw akademickich i młodzieży z całego kraju, towarzyszy hasło: "Do pełna!".

 "Dwunastka jest ciekawą liczbą - towarzyszy nam niemal każdego dnia, każdego roku. Rok ma 12 miesięcy, doba dwa razy po 12 godzin, 12 było plemion Izraela, a także 12 apostołów. W każdym z tych przykładów liczba ta odnosi się do całości - PEŁNI, która jest tematem tegorocznego JDM" - wyjaśnia o. Jacek Granatowski SJ, dyrektor wydarzenia.

 "Aby żyć w pełni, należy odnaleźć ją w różnych wymiarach życia; spełnienie może przyjść bowiem na różne sposoby - w relacjach międzyludzkich, na poziomie relacji z Bogiem i z samym sobą. I właśnie w Lipce, wśród pięknych okoliczności przyrody i w niepowtarzalnej atmosferze, spróbujemy tej pełni poszukać, zastanowić się, co daje nam poczucie spełnienia lub co dać może, i co możemy zrobić, aby dobrze wypełnić nasze życie. Oczywiście to nie wszystko. Do pełna nasycimy nie tylko nasze dusze, ale i ciała - dobrym jedzeniem i zabawą. Będzie to w PEŁNI wykorzystany czas" - dodaje o. Granatowski.

 Nieodłączną częścią jezuickich spotkań są tematyczne zajęcia warsztatowe. Są one dobrą okazją do poznania i rozwijania własnych talentów. W liczących od kilku do kilkunastu osób grupach młodzi nie tylko tworzą własne "dzieła życia“, ale także nawiązują ciekawe relacje, poznają ludzi, dzielą się doświadczeniem wiary. W tym roku przewidziano m.in. warsztaty plastyczne, medytacyjne, gospel, ozdabiania przedmiotów czy tańca.

 Szczegóły na stronie: www.jdm.jezuici.pl

 Jezuici organizują także Ignacjańskie Dni Młodzieży. Co roku odbywają się one od 27 lipca do 1 sierpnia w Starej Wsi koło Brzozowa na Podkarpaciu. Jest to wakacyjne spotkanie młodzieży w wieku 15-19 lat. "Uczestnikami są głównie członkowie Jezuickiego Duszpasterstwa Młodzieżowego MAGIS, którzy przed IDM wraz ze swoimi animatorami i duszpasterzami w okolicy Starej Wsi przeżywają 9-dniowe rekolekcje. Są one siłą duchową dla młodych zarówno na czas Ignacjańskich Dni Młodzieży jak i na cały rok formacji" - informuje na stronie IDM o. Tomasz Nogaj SJ.

 Celem IDM jest zaoferowanie młodym ludziom szeregu inicjatyw i sposobów rozwoju swoich zdolności. Młodzi mogą wziąć udział w jednym z 55 warsztatów tematycznych. Przeżywane wspólnie spotkania to czas, w którym młodzi ludzie, nawiązując bliższy kontakt z Bogiem i drugim człowiekiem, uczą się odkrywać wartości i kształtować swoje młode charaktery poprzez wspólną Eucharystię, modlitwę, warsztaty, śpiew, współzawodnictwo w konkursie filmowym i zabawę na koncertach. Planowane są m.in. filmowo-teatralne prezentacje o św. Ignacym Loyoli.

 Tegoroczne hasło VIII IDM - "Loyola" - nawiązuje do wielowiekowej tradycji zakonu i jezuickiej formacji intelektualnej i duchowej. Spotkanie rozpocznie zespół Bethel, na koniec zagrają Trebunie Tutki z Białego Dunajca. Więcej informacji na stronie: www.idm.jezuici.pl

 Konferencje, koncerty, warsztaty sportowe i artystyczne oraz wspólna modlitwa wypełnią program organizowanego już po raz 11. "Festiwalu Życia" w Kodniu nad Bugiem. W spotkaniu organizowanym przez ojców oblatów, opiekunów tamtejszego sanktuarium maryjnego, uczestniczyć będzie ok. 400 młodych osób, w tym z Białorusi i Ukrainy. Festiwal potrwa od 18 do 24 lipca.

 W związku ze 150. rocznicą śmierci św. Eugeniusza de Mazenoda, założyciela Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, tegoroczny festiwal poświęcony jest właśnie jego osobie, zaś spotkanie organizowane jest pod hasłem "(Eu)Geniusz miłości".

 W programie znajdą się trzy koncerty: Arci, Anastasis i Love Story, a także liczne warsztaty - w tym po raz pierwszy warsztaty boksu i pisania ikon. Ponadto młodzież będzie mogła poznać tajniki gry na bębnach, tkactwa, pantomimy i rzemiosła regionalnego. W sobotni wieczór organizatorzy zaplanowali wieczór "Masz Talent" w ramach, którego młodzi mają szansę zaprezentować swoje umiejętności, zdolności artystyczne oraz pomysły.

 Gospodarzami miejsca są misjonarze ze Zgromadzenia Oblatów Maryi Niepokalanej, którzy wraz ze Wspólnotą Dobrego Pasterza z Katowic oraz ewangelizacyjną wspólnotą NINIWA są organizatorami spotkania.

 Celem NINIWY jest pomoc młodym ludziom, którzy czują się życiowo zagubieni, a w szczególny sposób osobom uzależnionym od narkotyków. Właśnie do młodych ludzi, którzy borykają się z tego typu problemami skierowany jest "Festiwal Życia" - zaznaczają organizatorzy.

 Podkreślają także, że osobiste relacje z prawosławną wspólnotą zakonną z Jabłecznej, położonej 13 km od Kodnia i wynikające z tego głębokie doświadczenie piękna Kościoła w jego różnorodności zrodziło w nich przekonanie, że Festiwal Życia powinien stwarzać możliwość dzielenia się także tym bogactwem.

 "Pragniemy, aby formuła Festiwalu umożliwiała udział w nim przedstawicieli różnych wyznań chrześcijańskich obecnych na tym terenie. Dodatkowym argumentem przemawiającym za tą ideą jest tradycja spotkań ekumenicznych, które odbywały się w przeszłości w Kodniu" - zwracają uwagę organizatorzy Festiwalu Życia.

 Każdego roku do Kodnia zjeżdża ok. 400 osób z całej Polski oraz grupy młodzieży z Białorusi i Ukrainy. Obecna jest także miejscowa młodzież.

 Od 24 do 30 lipca na terenie franciszkańskiego klasztoru w Kalwarii Pacławskiej (archidiecezja przemyska) odbędzie się Franciszkańskie Spotkanie Młodych. Jego gośćmi w tym roku będą m.in. metropolita przemyski abp Józef Michalik, Adam Woronowicz, Jan Pospieszalski i Szymon Hołownia. Z koncertami wystąpią: Maleo Reggae Rockers, Ewa Uryga & Twoje Niebo, Katolika Front, Fioretti, A&D i Anielsi.

 Temat FSM spotkania brzmi "Projekt Mesjasz". Franciszkanie chcą z młodzieżą "przejść przez 5 stopni prowadzących do w pełni wolnej decyzji stanięcia po stronie Jezusa i uznania w nim Tego, który ma najpiękniejszy plan dotyczący ludzkiego życia". Plan ten określają jako "może nie najprostszy, ale najbardziej wartościowy". Młodzi będą się zastanawiać nad własną tożsamością, jakością swojej wiary i swoich relacji z Jezusem. Mają im w tym pomóc codzienne nabożeństwa tematyczne, konferencje, możliwość spowiedzi, adoracji Jezusa, rozmowy i skorzystania ze specjalistycznej konsultacji. W programie także m.in. koncerty, pokazy filmów i wspólne tańce.

 "FSM ma charakter religijny, to uczestnicy tworzą wspólnotowy klimat Spotkania. Bardzo wiele zależy od Ciebie! Stwórzmy przestrzeń radości i przyjaźni, w której każdy z nas będzie mógł doświadczyć prawdziwego spotkania z Bogiem i drugim człowiekiem" - zapraszają franciszkanie. Więcej na stronie: www.poranafsm.pl

 Organizowany przez franciszkanów Max Festiwal w Niepokalanowie od 22 do 26 sierpnia to spotkanie ludzi młodych, "którzy wierzą i dla tych, którzy wątpią; tych, co mają określone zasady i sens życia i dla tych, co poszukują, stawiają trudne pytania, nie omijają żadnych tematów i oczekują konkretnej odpowiedzi". To także spotkanie dla "grzecznych i ułożonych, i dla grzesznych i niepoukładanych wewnętrznie i zewnętrznie, ale szczerze pragnących podjęcia głębszego życia" oraz dla wszystkich, którzy pragną doświadczyć, co to jest wspólnota, zaufanie, życie w pokoju, oraz "tego, że Bóg jest naprawdę blisko i niesamowicie nas kocha" - wyjaśniają zakonnicy.

 Do Niepokalanowa zaproszeni są nie tylko studenci i młodzież gimnazjalna, ale i ci starsi, którzy czują się młodzi duchem. Gośćmi tegorocznego Festiwalu będą m.in. bp Mariusz Leszczyński, działacz pro-life dr inż. Antoni Zięba, franciszkańscy rekolekcjoniści oraz Suwalska Grupa Tańca z Ogniem. Szczegóły na stronie www.maxfestiwal.pl

 Pod koniec wakacji, od 24 do 28 sierpnia odbędzie się Golgota Młodych - spotkanie chrześcijańskiej młodzieży w Serpelicach nad Bugiem, 36 km od Białej Podlaskiej. Spotkaniu patronują co roku bracia kapucyni, a wspierają ich m.in. władze Białej Podlaskiej, członkowie Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu, bezdomni wolontariusze z Kuchni dla Ubogich w Warszawie i Towarzystwa Charytatywnego im. Świętego Ojca Pio.

 "Jest to czas pięciu dni wspólnego przebywania na modlitwie i trwaniu w autentycznej wspólnocie pokoju i radości. Golgota Młodych stała się dla nas wszystkich miejscem głębokiego spotkania z Jezusem Chrystusem, spotkaniem, które potrafi odmienić nasze życie" - wyjaśniają bracia kapucyni.

 Golgota Młodych ma pomóc młodym w odnalezieniu prawdziwego Boga oraz odpowiedzieć na najtrudniejsze pytania związane często z problemami w rodzinie lub z własnym cierpieniem. Młodzi ludzie mają możliwość dzielenia się problemami, rozmowy w grupach czy z kapłanami, osobami konsekrowanymi lub animatorami. Do takiego spędzenia czasu "Serpelice na Bugiem są najlepszym miejscem, oddalonymi od miasta z piękną przyrodą ogromną przestrzenią i malowniczym folklorem wschodu Polski" - wyjaśniają kapucyni.

 Golgota Młodych jest także wydarzeniem kulturalnym, które przygotowuje wielu artystów: muzyków, plastyków, grafików i florystów. Co roku dla młodych grają m.in. New Life M czy Maleo Reagge Rockers. Szczegółowe informacje na stronie: www.golgotamlodych.pl

 W ostatnie dni wakacji (26-27 sierpnia) pod hasłem "Z Bogiem" odbędzie się V Pallotyńskie Spotkanie Młodych w Ołtarzewie pod Warszawą. Pallotyni zapraszają do szukania odpowiedzi na pytanie, jak pogłębić więź z Bogiem i jak być bliżej Niego. Młodzi będą też poznawać charyzmat zgromadzenia, któremu patronuje św. Wincenty Pallotti.

 Pierwszego dnia odbędą się m.in. warsztaty nt. ojcostwa, warsztaty medytacji chrześcijańskiej oraz prezentacja Stowarzyszenia Twoja Sprawa "STOP pornografii". Zagra również zespół MATE.O. Drugiego dnia rano swoimi świadectwami wiary podzielą się reżyser Adam Woronowicz, dziennikarz Krzysztof Ziemiec i aktor Jerzy Zelnik. Odbędzie się również połączenie z młodymi uczestniczącymi w Światowych Dniach Młodzieży w Madrycie.

 Tradycyjnie muzyczną oprawą całego PSM zajmie się schola, która będzie przygotowywać się do Spotkania przez kilkudniowe warsztaty muzyczne. Spotkaniu przewodniczyć będzie ks. Adrian Galbas SAC, przełożony Prowincji Zwiastowania Pańskiego. Więcej na stronie: www.spotkanie.aidg.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Szukać pełni wiary - letnie spotkania młodych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.