Szwajcaria: przeniesienie zwłok abp. Lefebvre’a 24 września

Szwajcaria: przeniesienie zwłok abp. Lefebvre’a 24 września
(fot. Antonisse, Marcel / Anefo / CC BY-SA 3.0 NL)
KAI / kk

Trumna ze zwłokami abp. Marcela Lefebvre’a, założyciela tradycjonalistycznego Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X (FSSPX), zostanie 24 września przeniesiona z krypty seminarium Bractwa w szwajcarskim Ecône do miejscowego kościoła seminaryjnego pw. Niepokalanego Serca Maryi. Poinformował o tym przełożony generalny Bractwa ks. Davide Pagliarani.

Będzie to wykonanie decyzji podjętej na kapitule generalnej w 2018 r. Bractwo ma nadzieję, że przeniesienie trumny do kościoła ułatwi dostęp do grobu założyciela i przyczyni się do jego uhonorowania. – To miejsce bardziej godne biskupa – podkreśla ks. Christian Thouvenot, sekretarz generalny Bractwa. Dodaje, że „co dzień na grób abp. Lefebvre’a przychodzą ludzie: od kilkudziesięciu do kilkuset”.

Bractwo chce z tej okazji zgromadzić rzeszę swych sympatyków, podobnie jak na obchody 50-lecia seminarium, które przypada 5 października.

DEON.PL POLECA

Na płycie nagrobnej abp. Lefebvre’a znajduje się napis: „Tradidi quod et accepi”, nawiązujące do słów św. Pawła Apostoła: „otrzymałem od Pana to, co wam przekazałem” (1 Kor 11, 23). Eva-Maria Faber, która wykłada teologię dogmatyczną i fundamentalną w Chur, mówi, że inskrypcja ta wskazuje na tradycjonalistyczny obraz, jaki członkowie Bractwa mają na swój temat. Tymczasem „papież Jan Paweł II zarzucał członkom FSSPX niepełną i konfrontacyjną koncepcję Tradycji”, jednoznacznie wskazując, że Kościół rozwija się „pod opieką Ducha Świętego”. Natomiast abp Lefebvre widział tę sprawę inaczej, gdyż odrzucał zmiany wprowadzone przez Sobór Watykański II. Zdaniem Faber przeniesienie zwłok założyciela do kościoła ma „raczej podkreślić znaczenie osoby schizmatyckiego biskupa i skonsolidować schizmę, niż spowodować stopniowe zbliżenie [ze Stolica Apostolską - KAI], którego kilka prób podejmowano w ostatnich latach”.

Z kolei profesor liturgii na uniwersytecie we Fryburgu Martin Klöckener zwraca uwagę, że pochówków w kościołach dziś się już nie praktykuje, z wyjątkiem pochowania biskupa w jego katedrze. „Kościół w Ecône nie jest katedrą” – stwierdza teolog i zaznacza, że wydarzenie ma na celu promocję czci dla abp. Lefebvre’a. – Oczywiście nie można tu mówić o kulcie świętych, gdyż założyciel FSSPX nie jest świętym Kościoła, nawet wśród schizmatyków. Ale nie dla nikogo jest tajemnicą, że jest on czczony jako święty przez swoich uczniów – wskazuje Klöckener.

Już w czasie pogrzebu założyciela w 1991 r. ks. Franz Schmidberger prosił o beatyfikację rebelianckiego arcybiskupa, który w 1988 r. ściągnął na siebie ekskomunikę, gdy bez zgody papieża wyświęcił czterech biskupów. Faver widzi w tym powtórnym pogrzebie alternatywę dla formalnego ogłoszenia go błogosławionym, czego Bractwo samo nie może zrobić.

Za pontyfikatu Benedykta XVI trwały rozmowy z Bractwem mające na celu znalezienie dla niego miejsca w Kościele katolickim. Jednak z powodu odmowy przyjęcia przez Bractwo nauczania Vaticanum II nie przyniosły one rezultatu. Za pontyfikatu Franciszka zajmująca się dialogiem z lefebrystami Papieska Komisja „Ecclesia Dei” została rozwiązana, a jej kompetencje przejęła Kongregacja Nauki Wiary.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szwajcaria: przeniesienie zwłok abp. Lefebvre’a 24 września
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.