Ta historia nie może się już powtórzyć!
Nowy kościół, który zastąpi spaloną w ubiegłym roku świątynię na Stecówce w Beskidzie Śląskim powstanie z materiałów trwałych, ognioodpornych, obłożony drewnem z zewnątrz i w środku. Taką koncepcją odbudowy potwierdził w spotkaniu z dziennikarzami ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel.
W nocy 3 grudnia ub. roku niemal doszczętnie spalił się drewniany kościół parafialny pw. Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce, przysiółku Istebnej. Pozostały po nim tylko fundamenty. Niedługo po tym wydarzeniu zapadła decyzja o odbudowie świątyni, jednak nie było jasne, czy nowy kościół będzie repliką oryginalnego, zbudowany cały z drewna, czy też powstanie z materiałów trwałych. O tym, że będzie to budynek częściowo z drewna, częściowo zaś z materiałów trwałych zdecydowali sami parafianie, pytani przez proboszcza parafii podczas kolędy.
Bp Pindel poinformował, że 90 proc. liczącej prawie 500 osób wspólnoty parafialnej odpowiedziało za tym, by zbudować kościół trwały, z drewnianym wykończeniem na zewnątrz i wewnątrz.
"Najgorsze, co by mogło być, to gdyby ludzie podzielili się w tej sprawie Ksiądz stwierdził, że będzie wsparcie ludzi. Bo jeśli 90 proc. mieszkańców podczas kolędy tak odpowiedziało, to na te 90 procent trzeba liczyć" - relacjonował biskup i przyznawał, że osobiście rozmawiał kapłanami, którzy mają pod opieką się drewniane, zabytkowe kościoły, i pytał ich o radę.
Tymczasem kolejne grupy wiernych z diecezji bielsko-żywieckiej i spoza niej, chcą pomóc maleńkiej wspólnocie parafialnej w Beskidach w jak najszybszym odbudowaniu swojej świątyni. 1 lutego be. w bazylice oo. franciszkanów w Katowicach-Panewnikach obędzie się koncert Józefa Skrzeka "Serca górala i Groń" na rzecz obudowy świątyni na Stecówce. Znany śląski artysta wraz z koncertował w 1997 rok na polanie Stecówka. Zapowiadany występ ma być nawiązaniem do tamtego plenerowego koncertu.
1 lutego o 18.30 odbędzie się Msza św. pod przewodnictwem biskupa seniora Tadeusza Rakoczego, a po liturgii koncert dla Stecówki w wykonaniu Józefa Skrzeka i Górali Beskidzkich. Zagrają i zaśpiewają: Wałasi, Wołosi, Joszko Broda, Józef Broda, Krysia Kaczmarzyk, Monika Wałach, Grojcowianie i inni.
Drewniany kościół Matki Bożej Fatimskiej w Istebnej-Stecówce został wzniesiony w latach 1957-1958 przez miejscowych cieśli. Początkowo stanowił górską kaplicę przynależącą do parafii Dobrego Pasterza w Istebnej. W 1981 roku stał się kościołem parafialnym. Był bardzo chętnie odwiedzany przez turystów goszczących w Beskidach.
Skomentuj artykuł