Ta kościelna organizacja przekazała 20 mln dolarów dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie
Są szczególnie zaangażowani w pomoc chrześcijanom prześladowanym za wiarę. Organizują dystrybucję paczek żywnościowych, schronienie, zapewniają odzież i finansują funkcjonowanie placówek medycznych w Syrii i Iraku.
Uroczystą Mszą św. w intencji prześladowanych chrześcijan rozpoczął się drugi dzień obrad 136. Najwyższej Konwencji Rycerzy Kolumba w Baltimore (USA). Po jej zakończeniu abp Jean-Clément Jeanbart, melchicki arcybiskup Aleppo, poświęcił kilkadziesiąt kopii ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan.
Ikonę na zamówienie Rycerzy Kolumba wykonał słynny ikonograf Fabrizio Diomedi. W oparciu o nią Zakon rozpocznie nowy program modlitewny w intencji chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie, który zostanie przeprowadzony na całym świecie.
Rycerze Kolumba są szczególnie zaangażowani w pomoc chrześcijanom prześladowanym za wiarę. Organizują dystrybucję paczek żywnościowych, schronienie, zapewniają odzież i finansują funkcjonowanie placówek medycznych w Syrii i Iraku. W zeszłym roku podjęli się odbudowy irakijskiego miasta Karamles, znajdującego się na Równinie Niniwy. Miasto, dawniej zamieszkałe głównie przez chrześcijan, zostało splądrowane i zniszczone przez wojska ISIS, a katolickie świątynie zbezczeszczone.
- Prostą, ale trudną do przyjęcia prawdą jest to, ze chrześcijanie na Bliskim Wschodzie są na skraju wyginięcia. Nie możemy na to pozwolić - mówił podczas wygłoszonego we wtorek przemówienia Najwyższy Rycerz Carl Anderson.
- Od 2014 roku Rycerze przekazali ponad 20 mln dolarów na pomoc chrześcijanom i wyznawcom innych religii, nad którymi sprawują pieczę. Pieniądze te zapewniły prowiant, schronienie i odzież naszym bliźnim w Iraku i Syrii, którzy stracili wszystko - dodał.
Abp Bashar Warda z diecezji Erbil (Irak) przesłał swoje pozdrowienia do Rycerzy.
- Jest jasne, że bez wsparcia Rycerzy Kolumba chrześcijaństwo w Iraku mogłoby już całkowicie zniknąć - mówił do uczestników.
Do uczestników Konwencji homilię wygłosił kard. Dolan, ordynariusz Nowego Jorku, Przewodniczący Konferencji Episkopatu USA oraz członek Zakonu Rycerzy Kolumba. Nawiązując do postaci św. Dominika i kobiety kananejskiej z środowej Ewangelii, podkreślał wytrwałość modlitwy jako klucza do jej skuteczności.
- Najstarsi biografowie św. Dominika podkreślali, że jego modlitwa była cierpliwa, nieustępliwa i wytrwała. Nie ma w tym niespodzianki, ponieważ takiej modlitwy uczył nas Jezus - cierpliwej, nieustępliwej i wytrwałej - powiedział.
Wieczorem polskiego czasu Rycerze Kolumba nagrodzili swoje najlepsze programy. Wyróżniona została polska rada im. Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu. Grupa Rycerzy Kolumba z Radomia zorganizowała dwutygodniowy obóz ewangelizacyjny dla młodzieży z Ukrainy. Młodzież ta została przyjęta do domów radomskich Rycerzy na czas przebywania w Polsce. Według Rycerzy był to najlepszy program dla młodzieży zrealizowany przez Zakon na całym świecie.
Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,96 miliona członków. W Polsce obecni są od ponad 11 lat i liczą ponad 5,5 tys. członków działających w 105 radach na terenie 28 diecezji.
Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. 15 marca 2008 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego ks. McGivney'a.
Skomentuj artykuł