Ta polska parafia będzie funkcjonować ekologicznie i ekonomicznie

Ta polska parafia będzie funkcjonować ekologicznie i ekonomicznie
(fot. depositphotos.com)
KAI / jb

Parafia św. Stanisława BM w Wieczfni Kościelnej w diecezji płockiej będzie funkcjonować ekologicznie i ekonomicznie: zakończono w niej montaż paneli fotowoltaicznych, dzięki którym uda się uzyskać oszczędności w wydatkowaniu energii.

Pożyteczny projekt inwestycyjny został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Warszawie i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska w Warszawie.

W parafii św. Stanisława BM w Wieczfni Kościelnej prace termomodernizacyjne trwały od połowy 2019 roku. Na dachach budynków parafialnych zainstalowano nowoczesne panele fotowoltaiczne. Zamontowana instalacja fotowoltaiczna o mocy 36 kWp wystarcza zarówno na potrzeby systemu grzewczego budynków, jak i systemu przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dodatkowo osiągnięcie efektu ekologicznego zapewnia zastosowanie w budynku organistówki docieplenia pianką poliuretanową ścian zewnętrznych, podłogi, stropu, dachu i poddasza.

Prace dotyczące trzech budynków parafialnych można było wykonać dzięki dofinansowaniu przyznanemu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 301 tys. 436 zł.

DEON.PL POLECA

- Wszystkie wykonane prace pozwolą nam pozyskiwać ciepło w sposób bardziej ekonomiczny oraz ekologiczny. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu udało się sprawnie przeprowadzić termomodernizację budynków parafii oraz doprowadzić do pozyskiwania darmowej energii elektrycznej. Ponadto budynek organistówki docelowo stanie się miejscem spotkań dla różnych grup działających na terenie parafii oraz gminy Wieczfnia Kościelna. Będzie on czynny cały rok dzięki zamontowanemu ogrzewaniu podłogowemu i wykonanym pracom termomodernizacyjnym - zapowiada ks. kan. Tadeusz Jabłoński, proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM w Wieczfni Kościelnej.

Umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie podpisał ks. kan. Sławomir Krasiński, poprzedni proboszcz parafii. Prace kontynuował i zakończył ks. kan. Tadeusz Jabłoński, który jest proboszczem od roku 2019.

Parafia w Wieczfni Kościelnej powstała w drugiej połowie XIV w. Dwa pierwsze kościoły wystawione zostały staraniem dziedziców Wieczfińskich herbu Prus. Pierwszy z nich uległ zniszczeniu, drugi został spalony przez Szwedów, trzeci wybudowano staraniem parafian i ówczesnych proboszczów Wojciecha Miecznikowskiego i Mikołaja Sakiewicza w XVI wieku.

Czwarty z kolei, jednonawowy kościół, w połowie XIX wieku wybudował ks. Tomasz Krempski. Konsekrował go bp Wincenty Popiel w 1866 r. Jego stan pozostawiał wiele do życzenia, dlatego ks. proboszcz Remigiusz Jankowski przystąpił w 1898 r. do budowy nowego, trójnawowego kościoła w stylu późnoromańskim.

Kościół ten powstał według projektu architekta powiatu mławskiego Zygmunta Kmity w latach 1898-1905. Jest to kościół wzniesiony w stylu neoromańskim z cegły oraz głazów granitowych. Budowla została postawiona na planie prostokąta, posiada trzy nawy, dwie wieże, transept oraz prezbiterium zamknięte trójbocznie. Kościół konsekrował 3 maja 1905 r. bp Apolinary Wnukowski. Zniszczenia spowodowane ostatnią wojną usuwał ks. Franciszek Gajewski, który m.in. sprowadził 16-głosowe organy. W ołtarzu głównym na uwagę zasługuje rzeźba przedstawiająca Ostatnią Wieczerzę.

Parafia Wieczfnia Kościelna znajduje się na terenie dekanatu mławskiego wschodniego, jej proboszczem jest ks. kan. Tadeusz Jabłoński.

Źródło: KAI / jb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Kamiński, Joanna Podsadecka

Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.
M. Gandhi

Najpierw bezkresna zielona tajga, martwe konie na dzikich stepach Mongolii i audiencja u japońskiej księżniczki. A potem surowe ziemie tajemniczych Ajnów, żydowski „raj” na terytorium...

Skomentuj artykuł

Ta polska parafia będzie funkcjonować ekologicznie i ekonomicznie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.