Koronawirus w Indiach. Rekordowe liczby zachorowań i zgonów. Europa chce pomóc

Koronawirus w Indiach. Rekordowe liczby zachorowań i zgonów. Europa chce pomóc
Koronawirus w Indiach zbiera śmiertelne żniwo(fot. JAGADEESH NV / /EPA / PAP).
PAP

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała w niedzielę gotowość do udzielenia szybkiej pomocy Indiom, które mierzą się z kryzysem zdrowotnym wywołanym przez nową falę zakażeń koronawirusem. Wysłanie własnej misji pomocowej zapowiedział też rząd Niemiec.

W ciągu ostatniej doby stwierdzono w Indiach rekordową liczbę nowych infekcji koronawirusem i zgonów w związku z Covid-19 - odpowiednio 349691 i 2767. Coraz więcej jest jednak dowodów na to, że oficjalne liczby nie oddają pełnej skali kryzysu.

"Jesteśmy zaalarmowani sytuacją epidemiczną w Indiach. Jesteśmy gotowi do pomocy. UE gromadzi środki, by szybko odpowiedzieć na prośbę Indii o pomoc za pośrednictwem unijnego mechanizmu ochrony ludności. W pełni solidaryzujemy się z narodem indyjskim!"- napisała na Twitterze von der Leyen.

Wcześniej komisarz UE ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz przekazał, że koordynuje działania państw członkowskich, które zgodziły się wysłać do Indii tlen i leki, których brakuje w wielu szpitalach w kraju.

Wysłanie pomocy zapowiedziała też kanclerz Niemiec Angela Merkel za pośrednictwem swojego rzecznika.

"Walka z pandemią jest walką nas wszystkich. Niemcy są solidarne z Indiami i pilnie przygotowują misję pomocy" - napisano w oświadczeniu zamieszczonym na Twitterze przez rzecznika Merkel Steffena Seiberta, nie podając szczegółów na temat planowanego wsparcia.

W wyniku rekordowych liczb zakażeń w Indiach tamtejsza służba zdrowia mierzy się z potężnym kryzysem; w szpitalach brakuje miejsc, leków, a przede wszystkim tlenu.

Na całym świecie odnotowano wczoraj ponad 830 tys. nowych zakażeń koronawirusem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Nesterowicz

Stary piecyk gazowy, stolik z ceratą w ciasnej kuchni, na balkonie wytarty taboret. Małe mieszkanie w małym bloku małego miasta. Choć mijają dekady, nic się nie zmienia. Niech nas jednak nie zwiedzie poczciwa kawa z...

Skomentuj artykuł

Koronawirus w Indiach. Rekordowe liczby zachorowań i zgonów. Europa chce pomóc
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.