Tajemnicza procesja, która nadal odbywa się w Krakowie [WIDEO]

(fot. public domain)
franciszkanie.pl / kw

W każdy piątek Wielkiego Postu o godzinie 17.00 można wziąć udział w wyjątkowym nabożeństwie pasyjnym działającego przy Bazylice Franciszkanów w Krakowie Arcybractwa Męki Pańskiej.

Członkowie Arcybractwa odbywają tzw. Procesję Jerozolimską, czyli nabożeństwo upamiętniające odnalezienie krzyża Chrystusa przez św. Helenę oraz rozważają piętnaście scen Męki Pańskiej.

Od 400 lat istnieje i działa w Krakowie Arcybractwo Męki Pańskiej. Zostało powołane do kontemplacji Męki Pańskiej, w Wielki Czwartek mieli przywilej wykupywania z więzienia dłużników oraz uratowania jednego skazańca od śmierci.

Członkowie Arcybractwa udawali się w tym celu z kościoła franciszkanów, ulicą Bracką, w kierunku Rynku Głównego. Schodzili do podziemi ratusza, w których mieściło się więzienie i wykupywali dłużników oraz uwalniali jednego więźnia skazanego na śmierć, który do końca życia pozostawał pod opieką bractwa, stając się jego członkiem.

Ocalony brał udział w procesji, niosąc w jednej ręce zapaloną świecę, w drugiej trupią czaszkę. Cały orszak recytował pokutny tekst, przyjęty jako hasło bractwa: Memento Homo Mori (pamiętaj człowiecze o śmierci).

W Wielki Piątek Arcybractwo odbywało procesję do siedmiu wybranych kościołów krakowskich. Członkowie bractwa zachowywali anonimowość, dlatego twarze mieli zasłonięte długimi kapturami z wyciętymi otworami na oczy.

Obecnie Arcybractwo pełni już wyłącznie funkcję liturgiczną, zachowując tradycyjne stroje i praktykując liturgie pokutne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tajemnicza procesja, która nadal odbywa się w Krakowie [WIDEO]
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.