Tarnów: święcenia biskupie ks. Leszka Leszkiewicza

Tarnów: święcenia biskupie ks. Leszka Leszkiewicza
(fot. YouTube)
KAI / mc

Goście z kraju i zagranicy uczestniczą w święceniach biskupich ks. Leszka Leszkiewicza - nowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej. Mszy św. przewodniczy kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

"Dzisiaj tarnowska katedra staje się początkiem biskupiej drogi trzynastego w historii diecezji biskupa pomocniczego, ks. Leszka Leszkiewicza" - powiedział na początku Mszy, biskup tarnowski Andrzej Jeż. 
Zwracając się do biskupa nominata Leszka Leszkiewicza, bp Jeż nawiązał także do hasła jego posługi - "In Gaudio Evangelii".
"Kościół otacza Cię żarliwą modlitwą, abyś wpatrzony w naszego Pana Jezusa Chrystusa, Dobrego Pasterza, naśladował Go w miłości i oddaniu siebie do końca. Prosimy Boga Ojca, abyś przyjmując świętą konsekrację, którą umożliwia papieska nominacja, mógł "In Gaudio Evangelii" - "W radości Ewangelii" - owocnie służył Kościołowi na chwałę Trójjedynego Boga i ku pożytkowi ludu Bożego" - powiedział bp Jeż.
W uroczystościach uczestniczą m.in.: Nuncjusz Apostolski w Polsce, arcybiskup Celestino Migliore, sekretarz Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński. Ponadto obecni są: abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, abp Henryk Nowacki, Nuncjusz Apostolski w Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii i Islandii, a także biskup kielecki Jan Piotrowski. Archidiecezję krakowską, obok kardynała Dziwisza, który przewodniczy Mszy, reprezentują: bp Grzegorz Ryś, bp Damian Andrzej Muskus i bp Jan Zając.
Na uroczystości przybyli bp Piotr Greger i bp Tadeusz Rakoczy z diecezji bielsko - żywieckiej, bp Edward Białogłowski i Kazimierz Górny z diecezji rzeszowskiej, a także bp Piotr Skucha z diecezji sosnowieckiej i bp Stanisław Jamrozek z archidiecezji przemyskiej.
Do Tarnowa przybył ojciec Kazimierz Szymczycha, sekretarz Komisji KEP ds. Misji, a także byli misjonarze. Biskup nominat Leszek Leszkiewicz był bowiem misjonarzem w Ekwadorze, po powrocie do Polski przez cały czas pamięta o misjach.
W uroczystościach uczestniczą ponadto parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, rektorzy i pracownicy naukowi wyższych uczelni oraz wierni z całej diecezji tarnowskiej.
Bp Leszek Leszkiewicz urodził się 10 maja 1970 roku w Gorlicach. Pochodzi z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rzepienniku Biskupim. Uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego w Bobowej. Po ukończeniu szkoły średniej i złożeniu egzaminu dojrzałości wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 25 maja 1996 roku w bazylice katedralnej w Tarnowie z rąk biskupa tarnowskiego Józefa Życińskiego.
Po święceniach kapłańskich pracował w parafii św. Marii Magdaleny w Szczucinie. Od 1 września 1999 do 15 stycznia 2001 roku przygotowywał się do pracy misyjnej w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. W latach 2001-2006 pełnił posługę misyjną w Ekwadorze. Następnie w latach 2006-2009 podjął studia specjalistyczne z misjologii na Papieskim Uniwersytecie "Urbanianum" w Rzymie. W latach 2009-2010 był zastępcą Dyrektora Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, a od 2010 do marca 2015 roku pełnił urząd prefekta w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. W 2011 roku został mianowany sekretarzem Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań. Od 20 marca 2015 roku pełnił urząd proboszcza parafii św. Mikołaja w Bochni, a także dziekana dekanatu Bochnia-Wschód i prepozyta Kapituły Kolegiackiej pw. Matki Bożej Różańcowej w Bochni.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tarnów: święcenia biskupie ks. Leszka Leszkiewicza
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.