"Ten kraj to wzór harmonii między muzułmanami a chrześcijanami"
W ostatnich tygodniach jeden z wysokich rangą urzędników ONZ ds. Wolności religijnej, przebywał jako obserwator w Albanii. Podsumowując tę wizytę w swoim raporcie zaznaczył, że Albania jest dzisiaj przykładem dla innych państw, jak zachowywać wolność religijną.
Ahmad Shaheed powiedział, że kraj ten, w którym żyją ze sobą prawosławni, muzułmanie i katolicy, jest "wzorcem harmonii". W tym 3-milionowym państwie respektuje się prawo do wolności i współistnienia obok siebie różnych wyznań. Oczywiście, jak wszędzie, dochodzi tu również do konfliktów, jednak są one rozwiązywane pokojowo, a odpowiedź obywateli i władz jest "zdrowa i silna".
Ten mały europejski kraj wiele wycierpiał podczas komunizmu. W latach sześćdziesiątych komunistyczny reżim zabronił jakiejkolwiek formy kultu religijnego, a wszelkie obiekty związane z nim przekazał na rzecz państwa ludowego, przekształcając kościoły, cerkwie i meczety na budynki użyteczności publicznej.
Gdy w 1990 r. upadł komunizm, a wiara zaczęła na nowo odżywać wśród społeczeństwa, ludzie zaczęli dbać o wzajemny pokój i szacunek.
- Wolność religijna jest w Albanii rzeczywistością. Ich determinacja i poszanowanie wolności myśli, sumienia oraz wiary, doprowadziły do pełnej harmonii między religiami - powiedział wysłannik ONZ.
Albania odrodziła się i ma dzisiaj silnych, odpowiedzialnych przywódców duchowych, którzy pamiętając dawne dzieje, dążą do zachowania wspólnoty i jedności narodowej. Shaheed zauważył takie problemy jak napływ obcego kapitału z zagranicy, który wspomaga budowę niezarejestrowanych meczetów, ale jest pełen nadziei, że nie wpłynie to na społeczeństwo, a władze będą przeciwdziałać działaniom radykałów.
Najnowsze dane wskazują, że w Albanii nie istnieje problem ekstermistycznych grup religijnych. W ostatnim czasie nikt też nie dołączył do podobnych organizacji na Bliskim Wschodzie. - Wszelkie przejawy radykalizacji wyznaniowej podlegają skutecznej kontroli - zakończył wypowiedź Shaheed.
Skomentuj artykuł