"To jej sprawka, że po raz pierwszy w życiu zainteresowałam się Pismem Świętym"

"To jej sprawka, że po raz pierwszy w życiu zainteresowałam się Pismem Świętym"
(fot. wikimedia.org / Herrzipp / CC BY 3.0)
Przewodnik Katolicki / ml

"To Kora spowodowała, że sama z siebie szukałam w domu Biblii" - pisze Natalia Budzyńska w "Przewodniku Katolickim"

Natalia Budzyńska na łamach "Przeglądu Katolickiego" wspomina swoje pierwsze spotkanie z muzyką Kory: "mam lat trzynaście, czternaście? Z rodzicami w domu wczasowym w Zakopanem. Świetlica pełna, cały ośrodek ogląda transmisję z Sopotu. Nudzą mnie mdłe wykonawczynie, aż nagle na scenę wychodzi kobieta tak inna niż wszystkie poprzednie gwiazdy i gwiazdki, że aż zapiera mi dech".

DEON.PL POLECA
Kora była molestowana przez księży. Grzegorz Kramer SJ: dziękuję ci, że opowiedziałaś o Strasznej Rzeczy >>

Opisuje także reakcje wczasowiczów, którzy "kręcą głową lekko zgorszeni" na widok ekstrawaganckiego wyglądu piosenkami: jej ubrań i fryzury ściętej "na jeża".

DEON.PL POLECA

Jak opisuje autorka, Kora była dla niej odskocznią od codziennej szarości PRL-u, symbolem buntu, ikoną tego, że można inaczej żyć i działać: "wiedziałam, że tak można, inaczej niż wszyscy, na przekór, wbrew regułom, tupiąc nogą, nie bojąc się siebie i nie podlizując się oczekiwaniom innych".

Cztery refleksje po śmierci Kory. Czego uczy mnie - katoliczkę? >>

Budzyńska przyznaje, że to przez teksty piosenek Kory sięgnęła do Biblii: "I jeszcze to Kora spowodowała, że sama z siebie szukałam w domu Biblii, żeby odnaleźć wersy z piosenki. Była to piosenka z drugiej płyty pod tytułem Pałac. A w niej o domu budowanym na piasku, że się nie ostanie. Więc właściwie to jej sprawka, że po raz pierwszy w życiu zainteresowałam się Pismem Świętym, odkrywając, że są tam zapisane rzeczy uniwersalne i ponadczasowe".

Kora czyli Olga Sipowicz zmarła w sobotę, 28 lipca br. Urodziła się 8 czerwca 1951 roku w Krakowie. Była wokalistką rockową i autorką tekstów piosenek. W latach 1976-2008 była liderką zespołu Maanam.

Od kilku lat zmagała się z chorobą nowotworową.

Kramer SJ po pogrzebie Kory: "takim chamskim zachowaniem nikogo do Chrystusa nie przyciągniemy" >>

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Victor Codina SJ

Jeśli chcemy znaleźć Jezusa, musimy udać się do Nazaretu

Za sprawą papieża Franciszka w Kościele dokonują się głębokie przemiany. Franciszek wzywa do przekraczania murów kościołów i wychodzenia na ulice oraz na wszelkie peryferia: społeczne, intelektualne...

Skomentuj artykuł

"To jej sprawka, że po raz pierwszy w życiu zainteresowałam się Pismem Świętym"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.