"To jest wskaźnik kultury i cywilizacji"

"To jest wskaźnik kultury i cywilizacji"
(fot. youtube.com)
KAI / pz

Abp Stanisław Gądecki poświęcił 4 czerwca nowy oddział Hospicjum Palium, największego w Poznaniu ośrodka obejmującego kompleksową opieką paliatywną chorych i ich bliskich.

Placówka będzie mogła przyjąć trzynastu dodatkowych pacjentów. "Już jutro będziemy mogli przyjąć sześciu nowych chorych, a piętnastu kolejnych czeka w kolejce" - powiedział podczas otwarcia i poświęcenia nowej części hospicjum prof. Jacek Łuczak, współzałożyciel poznańskiego Hospicjum Palium i założyciel oraz wieloletni prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej.

W uroczystości wzięli udział Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, Przemysław Pacia, wicewojewoda wielkopolski, Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania, Jan Grabkowski, starosta poznański, prof. Jacek Wysocki, rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, lek. med. Jan Talaga, dyrektor Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu. W holu głównym placówki zgromadzili się też pacjenci, rodziny chorych, personel oraz liczne grono wolontariuszy ubranych w charakterystyczne żółte koszulki.

"Wskaźnikiem kultury i cywilizacji jest stosunek do człowieka słabego i chorego, który objawia się w doskonały sposób w opiece nad nim" - powiedział metropolita poznański podczas uroczystości. Życzył, by hospicjum było miejscem miłosierdzia, które jesteśmy winni człowiekowi cierpiącemu. Abp Gądecki wyraził też przekonanie, że chorzy będą mogli doznawać miłości szczególnie w tym miejscu.

DEON.PL POLECA

Prof. Jacek Łuczak, nawiązując do obchodzonej dziś 25. rocznicy częściowo wolnych wyborów w Polsce, podkreślił, że "tylko w niepodległym państwie można rozwijać opiekę hospicyjną, choć kwestie finansowe nieraz przesłaniają to, co jest krzykiem ciała i duszy cierpiących". Podziękował też wszystkim zaangażowanym w rozbudowę placówki. "W całej Polsce jest już pięćset zespołów hospicyjnych, ale nadal musimy walczyć o to, by prawa cierpiących były szanowane i by nikt nie umierał samotny i pozbawiony opieki" - dodał współzałożyciel poznańskiego Hospicjum Palium.

Marszałek Woźniak zauważył, że nowy oddział placówki wybudowany jest częściowo ze środków z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. "Medycyna uśmierza ból, ale równie ważne jest to, co człowiek ofiarowuje z samego siebie drugiemu" - podkreślił, zwracając się do wolontariuszy. Wyraził też nadzieję, że w ciągu najbliższego roku uda się rozbudować placówkę o potrzebne pomieszczenia z wykorzystaniem środków unijnych.

"Hospicjum to dom i wszystko, co jest w nim potrzebne, musi tutaj być" - zaznacza w rozmowie z KAI Barbara Grochal. Koordynatorka wolontariatu w Hospicjum Palium podkreśla, że dzisiejsza uroczystość jest przede wszystkim świętem pacjentów i ich rodzin.

"Mamy nadzieję, że uda się też jak najszybciej zagospodarować podcienia pod otwartym dziś piętrem, gdzie mieści się nowy oddział" - dodaje.

Podczas uroczystości prof. Łuczak otrzymał statuetkę Honorowego Wawrzyna od przewodniczącego Unii Wielkopolan Pawła Klepki.

Hospicjum Palium jest największym w Poznaniu ośrodkiem obejmującym kompleksową opieką paliatywną chorych i ich bliskich. Jest też miejscem edukacji i szkolenia kadry lekarzy, pielęgniarek, psychologów, rehabilitantów i innych w opiece paliatywno-hospicyjnej. Pierwsza w Polsce Klinika Opieki Paliatywnej, Anestezjologii i Intensywnej Terapii Onkologicznej powołana została w 1991 roku przy Katedrze Onkologii Akademii Medycznej im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. W 1994 r. wojewoda poznański przekazał rektorowi AM niszczejący budynek z 1974 r. w stanie surowym, pierwotnie przeznaczony na poradnie specjalistyczne dla Dzielnicy Nowe Miasto przy ul. Kurlandzkiej, na adaptację do potrzeb hospicjum. W październiku 1997 roku nastąpiło otwarcie pierwszego gotowego fragmentu budynku - Ośrodka Opieki Dziennej im. Joanny Drażby oraz Poradni Obrzęku Limfatycznego. W grudniu 2001 roku w pełni ukończono prace adaptacyjne i wyposażenie budynku. Hospicjum Palium poszerzyło swoją działalność o Stacjonarny Oddział Hospicyjny, a w styczniu 2002 otwarto Poradnię Leczenia Bólu dla pacjentów cierpiących z powodu bólu przewlekłego spowodowanego nie tylko chorobą nowotworową. Otwarto też Hostel dla Dzieci im. Natalii Cyrkler.

Dotychczas poznański ośrodek oferował 24 miejsca stacjonarnej opieki całodobowej. Od dzisiaj placówka może przyjąć kolejnych trzynastu pacjentów. Placówka w 2010 r. rozpoczęła kampanię "Motyle dla Hospicjum" na rzecz jej rozbudowy. Budowę nowego oddziału rozpoczęto w listopadzie 2012 r. Koszt wyniósł ponad 5 mln zł. Ministerstwo Zdrowia przyznało kwotę 2,6 mln złotych, Miasto Poznań w ramach budżetu obywatelskiego kwotę 1,5 mln złotych, Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu przeznaczył kwotę 1 mln złotych. Pod nowo wybudowanym oddziałem powstała powierzchnia do zagospodarowania o łącznej powierzchni 280 metrów kwadratowych, tzw. podcienie.

Wypełniając wielorakie zadania, na terenie hospicjum współpracują jednostki organizacyjne Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Katedra i Klinika Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu oraz ECEPT (Stowarzyszenie Rozwijania Opieki Paliatywnej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"To jest wskaźnik kultury i cywilizacji"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.