To tutaj powstał hymn "Abba Ojcze"

(fot. hermanice.dominikanie.pl)
KAI / pz

Dominikańska parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ustroniu-Hermanicach przeżywa w tym roku 30-lecie istnienia. To tutaj powstał znany na całym świecie hymn "Abba Ojcze". Hermanice są także miejscem spotkań rekolekcyjnych, zainicjowanych przez o. Jana Górę OP.

Kulminacyjne uroczystości jubileuszowe odbyły się 1 grudnia. Eucharystii przewodniczył biskup-senior Tadeusz Rakoczy. Przy ołtarzu modlili się byli proboszczowie i duszpasterze związani z hermanicką wspólnotą dominikańską. Wszyscy dziękowali Bogu za dobro materialne i duchowe dokonane w tym czasie.

Podczas Eucharystii wraz z biskupem Rakoczym i delegatem ojca prowincjała o. Robertem Głubiszem modlili się poprzedni proboszczowie: o. Robert Reguła, o. Wojciech Ożóg, wcześniejszy przełożony i syndyk klasztoru o. January Pusz oraz duszpasterze: o. Michał Szałkowski, o. Rafał Skrobacz, o. Krzysztof Ruszel. Wśród zaproszonych kapłanów z dekanatu był również ks. Leopold Zielasko, emerytowany proboszcz parafii św. Klemensa w Ustroniu. Wśród uczestników modlitwy nie zabrakło władz miejskich Ustronia i przedstawicieli władz samorządowych powiatu cieszyńskiego.

W homilii biskup podziękował dominikanom za posługę duszpasterską w tym miejscu oraz z uznaniem odniósł się do spotkań młodzieży organizowanych przez o. Jana Górę na "łące hermanickiej. O. Głubisz w imieniu o. prowincjała z okazji jubileuszu skierował także słowa życzenia do zgromadzonych na liturgii. Na zakończenie biskup zawierzył parafię Matce Bożej.

Świętowanie jubileuszu rozpoczęło się sobotnią Mszą św. Po liturgii można było obejrzeć wystawę zdjęć z historii parafii. Parafianie wspominając początki istnienia parafii, spotkali się też się z jej dawnymi duszpasterzami.

Początki posługi duszpasterskiej w Ustroniu-Hermanicach sięgają roku 1976, kiedy otwarto tu nowy punkt katechetyczny. Po uzyskaniu w 1982 roku pozwolenia, budową kościoła zajął się wikary parafii ustrońskiej, ks. Alfred Chomik. 3 maja 1983 r. na terenie budowy została odprawiona pierwsza Msza św., a poświęcenie kaplicy nastąpiło 25 czerwca 1983 r. Dokonał go biskup katowicki Herbert Bednorz. On także 25 grudnia 1983 r. erygował parafię w Hermanicach. Nowa jednostka została utworzona z dwóch parafii: parafii św. Klemensa w Ustroniu i części parafii św. Michała Archanioła w Goleszowie. Pierwszym proboszczem parafii został mianowany ks. Alfred Chromik. W 1987 roku biskup katowicki, Damian Zimoń przekazał parafię pod opiekę dominikanom.

Jak relacjonuje na podstawie kronik parafialnych duszpasterz: młodzieży w Hermanicach o. Marek Miławicki OP, w liście pasterskim do parafian hermanickich biskup powierzenie parafii braciom kaznodziejom uzasadniał tym, że zakonnicy ci przychodzą jako duchowi synowie św. Jacka, patrona diecezji ponadto przychodzą, aby "przeciwdziałać sekciarstwu" na terenie Śląska Cieszyńskiego oraz ożywić duszpasterstwo sobotnio-niedzielne. Podkreślił też, że pojawienie się dominikanów w Hermanicach, jest powrotem tego zakonu na teren Śląska Cieszyńskiego po blisko 200 latach od ich odejścia z Cieszyna. Zakon kaznodziejski miał bowiem klasztor i kościół na miejscu dzisiejszej parafii św. Marii Magdaleny.

Dominikanie podjęli budowę zaplecza duszpasterskiego i kościoła. Wkrótce wybudowano kaplicę Matki Bożej, a jej poświęcenia dokonał ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, bp Tadeusz Rakoczy 25 września 1993 r. Do kaplicy wprowadzono obraz Matki Bożej "Słowa Bożego". Wizerunek maryjny w stylu barokowym został namalowany dla klasztoru Ojców Dominikanów w Gidlach przez nieznanego autora prawdopodobnie w XVIII w. Dominikanom w Hermanicach został on przekazany w depozyt w marcu 1992 r. Do tej pory przy tym obrazie sprawowana jest Eucharystia, wierni modlą się na różańcu, zanosząc prośby do Boga przez wstawiennictwo NMP Hermanickiej, Matki Słowa Bożego.

W 1996 r. rozpoczęto budowę kościoła, w którym pierwsza Msza została odprawiona podczas uroczystości odpustowych, 3 maja 2001 r.

Od 1988 r. Hermanice stały się także miejscem spotkań duszpasterstwa akademickiego, organizowanych przez o. Jana Górę, duszpasterza akademickiego z Poznania. Dzięki tym zlotom Hermanice stały się znanym w Polsce miejscem rekolekcyjnym. W 1991 r. powstał tu znany na całym świecie hymn "Abba Ojcze", który następnie był śpiewany na Międzynarodowych Dniach Młodzieży z bł. papieżem Janem Pawłem II na Jasnej Górze.

Ważnym wydarzeniem w dziejach Hermanic, jak i parafii oraz całego Ustronia, było udzielenie przez bł. Jana Pawła II z helikoptera błogosławieństwa zebranej na Łące Hermanickiej młodzieży akademickiej. Wtedy także zrzucono różańce papieskie, jeden z nich obecnie znajduje się w kaplicy Matki Bożej w hermanickim kościele.

Jak podsumowuje o. Miławicki w ciągu 30 lat istnienia parafią kierowało sześciu proboszczów, obecny, o. Jacek Skupień jest siódmym proboszczem, który swój urząd rozpoczął w kwietniu 2013 r. "Zasadniczo zawsze wspólnota ta była niewielka, liczyła od dwóch do pięciu braci wraz z proboszczem. Poza proboszczami przez parafię w Hermanicach przewinęło się ponad 20 zakonników, niektórzy przebywali krótki czas, inni pracowali na tym terenie po kilka lat" - zaznacza dominikanin.

W hermanickim kościele dwukrotnie miały miejsca święcenia kapłańskie, pierwsze w 2003 i w 2009 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

To tutaj powstał hymn "Abba Ojcze"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.