Tokio: odbyło się sympozjum o polskich misjonarzach w Japoniii, próbujące spojrzeć na ich wkład w życie Japończyków
Na uniwersytecie Aoyama Gakuin w Tokio odbyło się 13 października sympozjum poświęcone działalności polskich misjonarzy w Japonii.
O duchowości, historii i działalności swoich zgromadzeń a także o swoich doświadczeniach w “zderzeniu" z japońską kulturą i społeczeństwem mówili polscy misjonarze i misjonarki. Referaty wygłosili: dominikanin o. Paweł Janocinski, s. Agnieszka Bujnowicz ze Zgromadzenia Opatrzności Bożej i salezjanin ks. Jan Bury. Następnie zamieszkała w Japonii polska dziennikarka Dorota Hałasa wygłosiła prelekcję: "Jan Paweł II i Japonia".
Czytaj też: Misjonarze jezuiccy w Japonii cudem przeżyli wybuch bomby atomowej dzięki Maryi »
W drugiej części sympozjum swoimi badaniami dotyczącymi początków działalności polskich franciszkanów w Nagasaki podzieliła się Iwona Merklejn, adiunkt z Uniwersytetu Aoyama i organizatorka sympozjum.
W kontekście jej referatu o złożonym przez św. Maksymiliana Kolbego w Nagasaki Zgromadzeniu Rycerstwa Niepokalanej oraz o działalności o. Mieczysława Mirochny, opowiadała s. Dorota Drozdowska z Konagai k. Nagasaki.
W Sympozjum wzięli udział także autorzy japońscy. Jin Ishitobi, autor wydanej w 1998 r. książki "Brat Zeno i Miasto Mrówek" opowiadał o działalności br. Zenona Żebrowskiego.
Z kolei reżyser Shigeki Chiba przedstawił swój film animowany “Brat Zeno: Bezgraniczna miłość“ (Zeno: kagirinaki ai ni).
Sympozjum na Uniwersytecie Aoyama Gakuin było pierwszą tego typu próbą spojrzenia na wkład polskich misjonarzy w życie japońskiego Kościoła i społeczeństwa. Uczestniczyli w nim studenci z Aoyama, a także wierni z rożnych Kościołów chrześcijańskich.
Odbyło się ono pod patronatem Instytutu Polskiego, którego dyrektorka Maria Żurawska powitała na wstępie zgromadzonych. Ze strony Uniwersytetu uczynił to prof. Taninobu Takasago.
Skomentuj artykuł