Tolkienowska szopka u kapucynów w Kielcach
Ponad 20 tys. wiernych – kielczanie, goście z różnych zakątków Polski, szkolne wycieczki i miłośnicy twórczości Johna Ronalda Reuela Tolkiena – obejrzało szopkę u kapucynów, inspirowaną trylogią „Władca pierścieni”.
Szopka została trzy lata temu stworzona przez o. Jerzego Stopę, kapelana w Świętokrzyskim Centrum Onkologii i z każdym rokiem jest przez niego udoskonalana. O. Stopa nie pracuje już w Kielcach, ale swoje dzieło, które powstawało przez kilka lat, pozostawił w kieleckiej parafii. Rokrocznie pomaga także w ustawieniu szopki. Szopka jest dedykowana osobom chorym onkologicznie, wśród których posługują kieleccy kapucyni.
Twórca szopki, zafascynowany twórczością Tolkiena oraz filmem na podstawie książki, postanowił Dobrą Nowinę ukazać w konwencji świata, w którym każdy z nas ma szansę podjąć wolną decyzje, opowiedzieć się lub nie za Chrystusem i wpłynąć przez to na losy świata.
Szopka zajmuje miejsce w prawej nawie nowej świątyni pw. św. Franciszka z Asyżu w Kielcach i zajmuje powierzchnie prawie 30 m2. W grocie narodzenia umieszczony jest autentyczny kamień z Betlejem, przywieziony przez biblistę ks. prof. Tomasza Jelonka. Są też m.in. postacie pasterzy z owieczkami, które zgromadziły się przed domkiem hobbita z Shire, sylwetki świętych: Franciszka i Klary, o. Pio, bł. Matki Teresy oraz postaci znane z historii Polski, np. królowie. Z okna w „domu Ojca” wygląda błogosławiący wiernych Jan Paweł II. Za postacią papieża widać jarzącą się na błękitno bramę Moria.
Szopka zawiera wiele elementów symbolicznych, zaczerpniętych z Biblii, twórczości Tolkiena i polskiej rzeczywistości. W części piekielnej dostrzeżemy np. upiory Nazgule symbolizujące narodowe wady. Są to: Pycha, Kłamstwo, Nienawiść, Obojętność, Cudzołóstwo, Kradzież, Egoizm, Pijaństwo, Zabójstwo, Nieodpowiedzialność. Pomiędzy niebem i piekłem twórca umiejscowił Białe Miasto (Minas Tirith) z całą plejadą katedr, także polskich. Zwiedzaniu szopki towarzyszy nagranie audio, przypominające historię Zbawienia oraz kolędy.
Szopkę można oglądać do 2 lutego przy w kościele pw. św. Franciszka w Kielcach, przy ul. Warszawskiej 33. Więcej zdjęć znajduje się internetowej stonie kieleckich kapucynów.
Skomentuj artykuł