Tomasz Grabowski OP: czas najwyższy, żeby dziennikarze podjęli działania w imię dobra Kościoła

Tomasz Grabowski OP: czas najwyższy, żeby dziennikarze podjęli działania w imię dobra Kościoła
(fot. YouTube / Dominikanie Poznań)
Polska Times / df

Jeżeli z wewnątrz Kościoła, ze wspólnoty ludzi wierzących, nie wyjdzie działanie na rzecz skrzywdzonych i na rzecz osądzenia sprawców, to nie sposób, żeby proces oczyszczenia dokonał się skutecznie i z poszanowaniem Kościoła - mówi dominikanin.

W wywiadzie dla "Polska Times" Tomasz Grabowski OP, dyrektor wydawnictwa "W drodze", zwrócił uwagę na kilka rzeczy, które powinny się wydarzyć, aby proces oczyszczenia Kościoła mógł się dokonać skutecznie.

Po pierwsze, dominikanin zaapelował do dziennikarzy mediów katolickich o podjęcie tematu pedofilii w Kościele. "Jeżeli z wewnątrz Kościoła, ze wspólnoty ludzi wierzących, nie wyjdzie działanie na rzecz skrzywdzonych i na rzecz osądzenia sprawców, to nie sposób, żeby proces oczyszczenia dokonał się skutecznie i z poszanowaniem Kościoła" - powiedział. Przywołuje działania skompromitowanej fundacji "Nie lękajcie się", podkreślając, że instytucje z zewnątrz mogą wykorzystywać temat pedofilii jako "jeden z instrumentów służących innym celom" - w związku z tym potrzeba rzetelnego zajęcia się tematem przez środowiska wewnątrzkościelne.

Dominikanin podkreśla również, że bardzo ważne jest "zaangażowanie się świeckich katolików, już nie tylko dziennikarzy, w pomoc tym instytucjom, które Kościół powołuje, i w pomoc ofiarom w dochodzeniu przez nich sprawiedliwości i uzdrowienia". Zaznaczył, że każdy wierzący powinien umieć zareagować na zło, którego jest świadkiem - umieć wysłuchać skrzywdzonych i dać im adekwatną pomoc oraz umieć sprzeciwić się wobec zła.

DEON.PL POLECA

Zdaniem o. Tomasza Grabowskiego, duchowni powinni także wspierać sprawiedliwe procesy księży, którzy dopuścili się pedofilii. "Jeżeli księża znają konkretne fakty o swoich współbraciach, to w imię dobra tych konkretnych księży, należy skonfrontować ich z prawdą. Bez tego nie dokona się żadne nawrócenie sprawcy."

Ponadto ważne jest wspieranie działań abp. Wojciecha Polaka. "Jeśli Kościół ma się oczyścić, to trzeba wspierać działania księdza arcybiskupa Wojciecha Polaka i domagać się dalszych kroków w sprawdzeniu odpowiedzialności poszczególnych hierarchów kościelnych" - podkreślił dominikanin. Zaznaczył, że nie może być miejsca na wzajemną, źle rozumianą solidarność w imię zła. "Trzeba pamiętać, że tuszowanie przestępstw jest rodzajem współdziałania ze zbrodniarzem. Trudno jest mi to przyznać, ale jeśli takie sytuacje mają miejsce i nie wyciągamy wobec nich konsekwencji, to godzimy się, aby współwinni zła byli nauczycielami wiary i moralności."

Dominikanin, podając przykład wyroku wobec kard. Pella, podkreśla także, że domniemanie niewinności jest prawem każdego obywatela, w związku z tym nie można pozwalać na lincz wobec konkretnej osoby, ale zostawić sprawę sądom.

Przeczytaj cały wywiad >>

* * *

Centrum Ochrony Dziecka uruchomiło specjalny adres mailowy: pomoccod@ignatianum.edu.pl skierowany do osób dotkniętych wykorzystaniem seksualnym w dzieciństwie lub młodości w środowisku kościelnym. Napisz, jeśli poszukujesz pomocy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Tomasz Grabowski OP: czas najwyższy, żeby dziennikarze podjęli działania w imię dobra Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.