Tomasz Terlikowski: usłyszmy głos ofiary. Porażający, nie dający myśleć o czym innym

Tomasz Terlikowski: usłyszmy głos ofiary. Porażający, nie dający myśleć o czym innym
(fot. depositphotos.com)
1 miesiąc temu

"Gdy miałam 11 lat, ksiądz z mojej parafii zniszczył mi życie. Od tamtej pory ja, która kochałam kolorowanki i robiłam salta na trawie, nie istniałam."

Usłyszmy głos ofiary. Porażający głos. Nie dający myśleć o czym innym.

"Chciałam powiedzieć wam o tym, jakim byłam dzieckiem. Ale to nie ma sensu, ponieważ, gdy miałam 11 lat, ksiądz z mojej parafii zniszczył mi życie. Od tamtej pory ja, która kochałam kolorowanki i robiłam salta na trawie, nie istniałam.

Zamiast tego pozostają wyryte w moich oczach, w uszach, w nosie, w moim ciele, w mojej duszy, wszystkie te chwile, w których on przyciskał mnie, małą dziewczynkę, nadludzką siłą; znieczulałam się, wstrzymywałam oddech, wychodziła z ciała, szukałam rozpaczliwie moimi oczami okna, aby nie patrzeć, czekając aż wszystko się skończy. Myślałam: jeśli nie będę się ruszać, może nic nie poczuję; jeśli nie będę oddychać, może umrę.

Kiedy się to skończyło, zbierałam z powrotem to, co było moim zranionym i upokorzonym ciałem, i odchodziłam stamtąd, wierząc wręcz, że wszystko sobie wyobraziłam. Jak mogłam ja, mała dziewczynka, zrozumieć to, co się stało? Myślałam: to musiała być moja wina! lub: może zasłużyłam na to zło! (…) Czułam, że nie jestem nic warta. Czułam, że już nie istnieje. Chciałam tylko umrzeć: próbowałam, nie udało się."

Gdy czytam te słowa, gdy stają mi one przed oczyma, to przypomina mi się opowieść Eliego Wiesela o wieszanym w Auschwitz chłopcu, który długo umierał na oczach tłumu. I ktoś wtedy zawołał: gdzie jest Bóg, gdzie jest Bóg teraz? I ktoś krzyknął, że w tym chłopcu. Bóg umierał w tej dziewczynce, był krzyżowany, zabijany biczowany. Usłyszeć głos ofiar, to usłyszeć głos Boga.

Wpis pierwotnie ukazał się na Facebooku Tomasza Terlikowskiego.

* * *

Centrum Ochrony Dziecka uruchomiło specjalny adres mailowy: pomoccod@ignatianum.edu.pl skierowany do osób dotkniętych wykorzystaniem seksualnym w dzieciństwie lub młodości w środowisku kościelnym. Napisz, jeśli poszukujesz pomocy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
16,14 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Tomasz Terlikowski: usłyszmy głos ofiary. Porażający, nie dający myśleć o czym innym
Komentarze (2)
NP
~Non Possumus
3 czerwca 2020, 07:45
gwałt zadany przez osobę duchowną ma daleko idące konsekwencje działania prokreacji złego ducha nie bójcie się tych co zabijają ciało Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle ... Brak wam percepcji Episkopat (celowo) tej percepcji nie wykształcił w Kościele abyście w Episkopacie nie poznali źródła fałszywego miłosierdzia fałszywych proroków przewrotnych nauczycieli profetycznej misji Kościoła upadłego jak sam diabeł Ociec duchowny .. (Rdz 3,15) .... którego pożądania Lud spełnia J 8 44-32/23 na wrócenie ) ryjem w ryj Bogu na chwałę Ludowi na Ratunek
JK
~Jaś Kier
3 czerwca 2020, 07:23
Jezus mówi miłujcie się wzajemnie jak ja was umiłowałem ... Powołanie do miłości taka jaką Jezus to stawanie okoniem i mówienie pójdź za mną aby dać świadectwo prawdzie w episkopacie to "powołanie do miłości" poszło to w odwrotna stronę to tak jakby Jezus nie powiedział miłujcie się wzajemnie jak ja was umiłowałem ale z miłością do faryzeuszy poszedł by do świątyni z nadzieja jak judasz z miłością do sacrum z wiarą gorliwych na modlitwie jak poganie i stałby się obłudnikiem nawołującym do kochania szafarzy patologii stałby się w tym doskonały i zostałby najwyższym kapłanem świątyni której nie kazałby burzyć ... Po co na Jezus jak my mamy swoich Arcy Kapłanów którzy staraniem Pawła z Tarsu lepiej od Jezusa znają naukę Jezusa Przedwiecznego

Skomentuj artykuł

Tomasz Terlikowski: usłyszmy głos ofiary. Porażający, nie dający myśleć o czym innym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.