Toruń: nowe Centrum Dialogu im. Jana Pawła II

7 lat temu
KAI / drr

Droga do jedności to droga dialogu, a nie przemocy - powiedział ks. prof. Dariusz Zagórski podczas otwarcia Centrum Dialogu im. Jana Pawła II w Toruniu. Centrum powstało z inicjatywy biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego. Uroczystość poświęcenia gmachu odbyła się w sobotę 6 października o godz. 11.

Uroczystość zgromadziła wielu kapłanów, sióstr zakonnych i wiernych świeckich, którzy bezpośrednio byli zaangażowani w dzieło budowy Centrum Dialogu oraz tych, których łączy troska o dialog ekumeniczny, dialog między religiami i między kulturami.

Wśród zaproszonych gości byli m.in.: abp Edward Ozorowski - metropolita białostocki, abp Jeremiasz - prawosławny biskup Wrocławia i Szczecina, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, prezydent miasta Torunia Michał Zaleski, wojewoda kujawsko-pomorski Ewa Mes, wicemarszałek Senatu RP Jan Wyrowiński oraz prof. Alicja Grześkowiak.

Uroczystą galę otworzył rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu ks. prof. dr hab. Dariusz Zagórski. - Celem dzisiejszego spotkania, inaugurującego działalność Centrum Dialogu jest zapoczątkowanie poszukiwań nowego oblicza dialogu zmierzającego ku pogłębieniu własnej tożsamości, który wzywa do autentyzmu w wierze i pielęgnowania tych działań, które uczynią dialog bardziej przejrzystym dla ludzi - powiedział na rozpoczęcie ks. Zagórski. W wystąpieniu nawiązał do Colloquium Charitativum w Toruniu oraz podjętych przez władze miasta i diecezję toruńską Colloquia Torunensia. Toruń od zawsze był miastem pokoju, podkreślał to Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki w Toruniu w 1999 r.

- Droga do jedności to droga dialogu a nie przemocy - powiedział ks. Zagórski nawiązując do wypowiedzi bł. Jana Pawła II ze Skoczowa podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1995 r. Niech te słowa przyświecają wszystkim, którzy w tym miejscu będą poszukiwać dróg pojednania.

Prezydent Torunia Michał Zaleski powiedział, że Centrum Dialogu było wielkim pragnieniem mieszkańców miasta. Centrum nie tylko ma być jego ozdobą, ale przede wszystkim ma pomagać w rozwoju intelektualnych i duchowych poszukiwań. Zaznaczył, że dzięki wysiłkom biskupa toruńskiego biblioteka, która będzie mieściła się w gmachu Centrum jest wyposażona w bogaty księgozbiór zawierający niejednokrotnie unikatowe dzieła. - Niech to będzie miejsce, w którym ludzie rzeczywiście rozmawiają, uczą się i słuchają - powiedział prezydent Zaleski. Na ręce biskupa Andrzeja prezydent złożył reprint modlitewnika z 1536 r.

Wykłady inauguracyjne wygłosili abp Jeremiasz i abp Edward Ozorowski. W swoich wystąpieniach poruszyli ważny problem dialogu między Kościołami katolickim i prawosławnym. Odnieśli się także do niedawnej wizyty Patriarchy Cyryla I w Polsce i z nadzieją podkreślili ważność epokowego dokumentu o pojednaniu podpisanego przez Cyryla I i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika.

Na zakończenie gali biskup Suski podziękował wszystkim, dzięki którym możliwe było zrealizowanie tego dzieła. W szczególny sposób podziękował inż. Andrzejowi Ryczkowi, który w bezinteresowny sposób włączył się w dzieło powstania Centrum poprzez przygotowanie projektu budynku. Wyrazem wdzięczności jest nadanie jednej z sal wykładowych imienia inżyniera Ryczka.

Poświęcenia gmachu dokonał bp Andrzej Suski wraz z obecnymi abp. Jeremiaszem, abp. Edwardem Ozorowskim i bp. Józefem Szamockim.

Pierwszym dyrektorem nowopowstałego Centrum Dialogu im. Jana Pawła II został ks. Bogusław Dygdała.

Budynek Centrum Dialogu jest budynkiem użyteczności publicznej. Posiada trzy kondygnacje nadziemne oraz jedną podziemną. W budynku znajduje się dwukondygnacyjna sala konferencyjna oraz biblioteka. Główna aula zbudowana w układzie amfiteatralnych jest przewidziana na 140 osób. Sala wielofunkcyjna na poddaszu może pomieścić 110 osób. Dla przyjezdnych prelegentów stworzono możliwość zamieszkania czasowego w 8 pokojach gościnnych.

Biblioteka Centrum jest w stanie obsłużyć do 100 osób jednocześnie. Większość zbiorów znajduje się w wolnym dostępie. Jedynie najcenniejsze zbiory będą w wydzielonym magazynie udostępnianym przez pracowników biblioteki.

Forma architektoniczna budynku jest przykładem twórczego dialogu między architekturą współczesną a tradycją. Projektantom udało się stworzyć nowoczesny gmach w pełni harmonizujący z zabudową tej części Torunia. Budynek jest w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych, pozbawiony barier architektonicznych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Toruń: nowe Centrum Dialogu im. Jana Pawła II
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Toruń: nowe Centrum Dialogu im. Jana Pawła II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.