Tradycje obchodów Wielkanocnych wśród katolików na Białorusi są żywe

Tradycje obchodów Wielkanocnych wśród katolików na Białorusi są żywe
(fot. shutterstock.com)
PAP / pch

Białoruscy katolicy, w tym przedstawiciele polskiej mniejszości, obchodzą Wielkanoc. "Święta powinny mieć wymiar rodzinny, międzyludzki. Zachęcamy, by pamiętać nie tylko o bliskich, ale też o sąsiadach, samotnych, potrzebujących" - powiedział PAP ks. Jury Sańko.

"Wierni Kościoła katolickiego licznie uczestniczą w liturgii Triduum Paschalnego" - mówił w rozmowie z PAP rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Białorusi ksiądz kanonik Sańko.

DEON.PL POLECA

W sobotę w kościołach odbywa się święcenie pokarmów i przygotowania do głównej liturgii w roku - Wigilii Paschalnej. W mińskiej katedrze będzie ją sprawował abp Tadeusz Kondrusiewicz, metropolita mińsko-mohylewski, zwierzchnik białoruskich katolików. Msza święta będzie transmitowana w telewizji państwowej.

Jak powiedział ks. Sańko, "zwyczaje białoruskie i polskie są bardzo zbliżone". "Na Białorusi zachowała się jeszcze w niektórych miejscach tradycja tzw. wołoczebników, którzy w Wielką Niedzielę chodzą po podwórkach i śpiewają pieśni" - wskazał duchowny.

"Na wsiach i w małych miejscowościach ludzie przynoszą jedzenie do poświęcenia na wieczorną liturgię w Wielką Sobotę. To jest piękna tradycja, bo niestety w miastach ludzie ograniczają się często tylko do poświęcenia pokarmów, a o wieczornej mszy już nie pamiętają" - zauważył Sańko.

O szczególnym znaczeniu świętowania Wielkanocy mówią białoruscy Polacy. "To ważny czas w sensie duchowym, jako święto religijne, ale dla nas, Polaków na Białorusi, jest to również ważny sposób na zachowanie tradycji, przekazywanie w ten sposób polskości" - powiedziała PAP szefowa nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys.

Dodała, że na zachodzie kraju, gdzie skupiona jest największa polska mniejszość, tradycje są najbardziej żywe i najstaranniej pielęgnowane. "Są one przekazywane z pokolenia na pokolenie. W czasach komunizmu, gdy praktyki religijne były zakazane, przekazywano je sobie w domach, w rodzinach" - powiedziała Borys.

Inna przedstawicielka polskiej mniejszości na Białorusi, szefowa oddziału Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Maryna Repkina powiedziała PAP, że Wielkanoc od dzieciństwa wiąże się dla niej z niezwykłymi wspomnieniami.

"To przede wszystkim spotkanie rodziny, wszystkich pokoleń i wspólne przygotowania, a potem świętowanie. Szczególnie kojarzy mi się Wielkanoc z czasem odnowienia, zmian, narodzin czegoś nowego" - wspominała Repkina, której rodzina pochodzi z Grodzieńszczyzny, spod Lidy.

"Zawsze na Wielkanoc dostawaliśmy prezenty od rodziców chrzestnych. To był dodatkowy urok świąt w naszych oczach jako dzieci" - dodała.

Życzenia z okazji Wielkanocy złożył obchodzącym je na Białorusi wiernym prezydent Alaksandr Łukaszenka.

Na niemal dziesięciomilionowej Białorusi ok. 1,5 mln mieszkańców to katolicy. Większość Białorusinów jest wyznania prawosławnego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tradycje obchodów Wielkanocnych wśród katolików na Białorusi są żywe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.