Trwa proces beatyfikacyjny krakowskiej zakonnicy, która była Żydówką

Trwa proces beatyfikacyjny krakowskiej zakonnicy, która była Żydówką
(fot. Kristina Kokhanova / shutterstock.com // fotografa nie udało się ustalić [Public domain], via Wikimedia Commons)
KAI / kk

Doczesne szczątki s. Emanueli Kalb ze Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego przeniesiono w czwartek 5 kwietnia z grobowca zakonnego na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie do kościoła sióstr pw. św. Tomasza. Ekshumacja i kanoniczne rozpoznanie odbyło się w ramach trwającego procesu beatyfikacyjnego zakonnicy.

Prace ekshumacyjne przeprowadziła komisja, powołana przez metropolitę krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego, pod przewodnictwem ks. dr. Andrzeja Scąbra, kierownika Referatu Spraw Beatyfikacyjnych w Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Poinformował on, że po dokonaniu rekognicji, czyli kanonicznego rozpoznania i przeprowadzeniu stosownych badań, doczesne szczątki s. Emanueli Kalb złożono do metalowej trumienki. Następnie, po zamknięciu i opatrzeniu lakową pieczęcią Kurii Metropolitalnej, włożono ją do sarkofagu w kościele św. Tomasza, z którym związana była służebnica Boża.

"Tutaj siostra Emanuela rozpoczynała życie zakonne, przez dziesiątki lat modliła się, trwała na adoracji Najświętszego Sakramentu, wypraszając łaski i ofiarując swoje życie za zbawienie dusz. Z tego miejsca również odeszła do wieczności" - wyjaśnił ks. A. Scąber.

Podkreślł, że jej szczątki, które od dziś spoczywają w niewielkim kościele na ul. Szpitalnej, z chwilą beatyfikacji staną się relikwiami i będą mogły być przedmiotem kultu publicznego w Kościele. Obecnie trwają modlitwy o cud potrzebny do beatyfikacji.

DEON.PL POLECA

Matka Teresa... z Krakowa? Niedługo trafi na ołtarze! >>

Siostra Emanuela Kalb była konwertytką z judaizmu. Urodziła się w rodzinie żydowskiej 26 sierpnia 1899 r. w Jarosławiu jako najstarsza z sześciorga dzieci i miała na imię Chaje (Helena). W 1916 zmarła jej matka. Wkrótce potem Chaje zachorowała i w szpitalu zetknęła się z siostrami zakonnymi. Prowadziła z nimi długie rozmowy, dzięki którym zapoznała się bliżej z postacią Chrystusa, wierząc, że jest On obiecanym Mesjaszem.

Po wyzdrowieniu 18 stycznia 1919 przyjęła w katedrze przemyskiej chrzest wraz z imieniem Maria Magdalena. Zdobyła wykształcenie pedagogiczne w Krośnie i pracowała jako nauczycielka. W 1927 wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego w Krakowie, otrzymując imię zakonne Emanuela. 29 października 1933 złożyła swoje śluby wieczyste.

Pracowała jako nauczycielka w szkołach i przedszkolach prowadzonych przez siostry. Ciesząc się pełnym zaufaniem przełożonych, zajmowała odpowiedzialne stanowiska we wspólnocie zakonnej. Była mistrzynią nowicjatu, przełożoną domu, sekretarką generalna. Prowadziła bardzo głębokie życie wewnętrzne a swoje przemyślenia i przeżycia zapisywała w dzienniczku duchowym.

W 1941 złożyła akt ofiarowania za naród żydowski, "by poznał światło wiary, którym jest Chrystus". Modliła się również za kapłanów i w tej intencji ofiarowała swe cierpienia, m.in. utratę słuchu. Utrzymywała kontakt z o. Danielem Rufeisenem, karmelitą bosym, pochodzącym z rodziny żydowskiej z Żywiecczyzny. Od 1957 do końca życia przebywała w domu zakonnym przy ul. Szpitalnej 12 w Krakowie, pełniąc obowiązki bibliotekarki. Zmarła w opinii świętości w Krakowie 18 stycznia 1986 r.

Wiosną 2001 kard. Franciszek Macharski otworzył w Krakowie jej proces beatyfikacyjny, a 14 grudnia 2015 papież Franciszek ogłosił dekret o heroiczności jej cnót.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maria Miduch

Biblia – historia zakochanego Boga

Dlaczego w drzewie genealogicznym Jezusa znajdziemy imiona Tamar, Rachab czy Batszeby, mimo że tradycyjne rodowody raczej pomijały kobiety? Dlaczego wbrew starożytnym obyczajom to właśnie one miały często decydujący wpływ na...

Skomentuj artykuł

Trwa proces beatyfikacyjny krakowskiej zakonnicy, która była Żydówką
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.