Trwają kwesty na krakowskich cmentarzach
Ponad 100 wolontariuszy kwestuje na krakowskich cmentarzach. Zebrane fundusze przeznaczone zostaną na renowację zabytkowych nagrobków. Kwestę po raz 31. zorganizował Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa. Według jego danych w ciągu 30 lat z pieniędzy zebranych na kwestach udało mu się odnowić ponad 400 mogił.
Kwesty rozpoczęły się na największym w Krakowie Cmentarzu Rakowickim oraz Podgórskim i Bronowickim. Wolontariusze zbierają fundusze na odnowę zabytkowych nagrobków. Kwestę zorganizował po raz 31. Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa we współpracy ze stowarzyszeniem Podgorze.pl i Towarzystwem Przyjaciół Bronowic.
"Kwestować będzie ponad 100 wolontariuszy oraz znani krakowianie: aktorzy, muzycy, samorządowcy i politycy. Swój udział w zbiórce zapowiedzieli m.in. Anna Dymna i Jerzy Fedorowicz" - powiedział przewodniczący komitetu Mikołaj Kornecki. Jak dodał, pieniądze zebrane podczas zbiórki przeznaczymy tradycyjnie na renowację zabytkowych nagrobków i grobowców znajdujących się na cmentarzach.
W ciągu 30 lat za pieniądze zebrane w kwestach udało się odnowić ponad 400 nagrobków.
W zeszłym roku uzbierano rekordową kwotę 98 tys. zł.
Cmentarz Rakowicki został otwarty w 1803 r. i jest najbardziej znaną krakowską nekropolią. Spoczywa tu wielu wybitnych Polaków m.in. Jan Matejko, Helena Modrzejewska, rodziny Kossaków i Ingardenów, Tadeusz Kantor, Piotr Skrzynecki, Jerzy Bińczycki, Marek Grechuta. Na cmentarzu znajduje się także grób rodzinny Wojtyłów, w którym pochowani są rodzice Jana Pawła II - Karol i Emilia z Kaczorowskich oraz jego brat Edmund.
Natomiast na na Starym Cmentarzu Podgórskim, który jest najstarszą krakowską nekropolią, pochowany został m.in. przywódca Powstania Krakowskiego Edward Dembowski oraz malarz Walery Eliasz-Radzikowski.
Skomentuj artykuł