Trwają kwesty na krakowskich cmentarzach

(fot. PAP/Andrzej Grygiel)
PAP/ ad

Ponad 100 wolontariuszy kwestuje na krakowskich cmentarzach. Zebrane fundusze przeznaczone zostaną na renowację zabytkowych nagrobków. Kwestę po raz 31. zorganizował Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa. Według jego danych w ciągu 30 lat z pieniędzy zebranych na kwestach udało mu się odnowić ponad 400 mogił.

Kwesty rozpoczęły się na największym w Krakowie Cmentarzu Rakowickim oraz Podgórskim i Bronowickim. Wolontariusze zbierają fundusze na odnowę zabytkowych nagrobków. Kwestę zorganizował po raz 31. Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa we współpracy ze stowarzyszeniem Podgorze.pl i Towarzystwem Przyjaciół Bronowic.

"Kwestować będzie ponad 100 wolontariuszy oraz znani krakowianie: aktorzy, muzycy, samorządowcy i politycy. Swój udział w zbiórce zapowiedzieli m.in. Anna Dymna i Jerzy Fedorowicz" - powiedział przewodniczący komitetu Mikołaj Kornecki. Jak dodał, pieniądze zebrane podczas zbiórki przeznaczymy tradycyjnie na renowację zabytkowych nagrobków i grobowców znajdujących się na cmentarzach.

W ciągu 30 lat za pieniądze zebrane w kwestach udało się odnowić ponad 400 nagrobków.

W zeszłym roku uzbierano rekordową kwotę 98 tys. zł.

Cmentarz Rakowicki został otwarty w 1803 r. i jest najbardziej znaną krakowską nekropolią. Spoczywa tu wielu wybitnych Polaków m.in. Jan Matejko, Helena Modrzejewska, rodziny Kossaków i Ingardenów, Tadeusz Kantor, Piotr Skrzynecki, Jerzy Bińczycki, Marek Grechuta. Na cmentarzu znajduje się także grób rodzinny Wojtyłów, w którym pochowani są rodzice Jana Pawła II - Karol i Emilia z Kaczorowskich oraz jego brat Edmund.

Natomiast na na Starym Cmentarzu Podgórskim, który jest najstarszą krakowską nekropolią, pochowany został m.in. przywódca Powstania Krakowskiego Edward Dembowski oraz malarz Walery Eliasz-Radzikowski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Trwają kwesty na krakowskich cmentarzach
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.