Trwają zapisy na X Zjazd Gnieźnieński
Jedna z wcześniejszych edycji zjazdu. W pierwszym rzędzie m.in. śp. prof. Władysław Bartoszewski (fot. zjazd.org)
KAI / mc
"Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa" - to temat X Zjazdu Gnieźnieńskiego, który odbędzie się od 11 do 13 marca w mieście św. Wojciecha. Zjazd jest jednym z ogólnopolskich wydarzeń w ramach obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski.
Zjazdy Gnieźnieńskie w obecnej formule są organizowane od 2003 r. jako ekumeniczne zgromadzenia liderów chrześcijańskich z Europy środkowej i wschodniej. Ich głównym celem jest refleksja nad wkładem chrześcijaństwa w obecną konstrukcję jednoczącej się Europy. Zjazdom przewodniczy Prymas Polski a ich są skupione wokół tej idei są instytucje i organizacje chrześcijańskie.
- Wybór tematu: "Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa" - nawiązuje do wyraźnej potrzeby głębokiej odnowy, jaka da się odczuć we współczesnym życiu Kościoła, Polski i Europy - stwierdza deklaracja programowa zjazdu. Dlatego na zjazd zaproszeni są wszyscy, którym droga jest idea Europy jako wspólnoty narodów inspirowanej chrześcijaństwem oraz którzy pragną podjąć refleksję nad wolnością i sposobami jej realizacji w duchu Ewangelii.
Organizatorzy zjazdu wyrażają przekonanie o potrzebie "nowych początków" jakie wynikają z chrztu, zarówno w życiu indywidualnym każdego z nas, naszych wspólnot, narodu i Kościoła. - Wierzymy, że początkiem może być rachunek sumienia polskiego chrześcijaństwa i powrót do źródeł chrztu - stwierdzają w deklaracji programowej.
Rachunek sumienia polskiego chrześcijaństwa zrealizowany zostanie wieczorem pierwszego dnia zjazdu, w formie ekumenicznego nabożeństwa dziękczynno-pokutnego za 1050-lat wiary chrześcijańskiej. Wezmą w nim udział zwierzchnicy Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej i Prymas Polski.
Na każdym zjeździe, zgodnie z tradycją sięgająca pierwszego Zjazdu Gnieźnieńskiego w roku 1000 obecny jest Prezydent Rzeczypospolitej, który wygłasza do uczestników swe orędzie.
Liczne debaty będą skoncentrowane wokół "nowych początków", jakie stworzył chrzest dla Polski i o tym mówić będzie nestor polskiej historiografii prof. Jerzy Kłoczowski. O konieczności "nowych początków" w sferze ekonomiczno-moralnej dla dzisiejszej Europy, co analizować będzie prof. Paul Dembiński z Genewy.
Równie wiele dyskusji skoncentrowanych będzie wokół tematu chrześcijańskiej wolności. Referat: "Wiara, czyli wolność" wygłosi ks. prof. Tomasz Halik z Pragi. Zajęciom towarzyszyć będą specjalne warsztaty chrześcijańskiej wolności, których uczestnicy będą mogli mówić i podzielić się doświadczeniem ze sposobów przeżywania i korzystania z wolności w różnych sytuacjach życia indywidualnego i społecznego.
Wątek "Co zrobiliśmy z wolnością?" będzie analizowany ze szczególnym naciskiem w kontekście Europy środkowo-wschodniej, która ją odzyskała przed ćwierćwieczem. "Bilans odzyskanej wolności" na tych terenach przeprowadzą intelektualiści z Polski, Rosji i Ukrainy.
Ważnym tematem refleksji będzie odpowiedź na pytanie: jak dążyć do pojednania w tym regionie Europy. Debatę "Ukraina - Polska - Rosja: czy możliwe są pokój i pojednacie?", otworzy abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, a wezmą w niej udział przedstawiciele tych trzech krajów.
Na zakończenie zjazdu o potrzebie "Otwartych drzwi Kościoła" mówić będzie kard. Kazimierz Nycz, a znani publicyści katoliccy zastanawiać się będą "Jak może nawracać się Kościół?", w nawiązaniu do koncepcji "duszpasterskiego nawrócenia" formułowanej przez papieża Franciszka.
- Chcemy zaprosić ok. 600 uczestników na 10 sesji plenarnych oraz 20 warsztatów. To będą dni polskich i europejskich chrześcijan. Także ludzi niewierzących, by zechcieli podjąć z nami dialog. Chcemy usiąść, spotkać się, rozmawiać, dzielić się, słuchać - wyjaśnia Marta Titaniec, przewodnicząca komitetu organizacyjnego Zjazdu.
Honorowy patronat nad X Zjazdem Gnieźnieńskim objął prezydent RP Andrzej Duda. Organizatorami X Zjazdu Gnieźnieńskiego są: Fundacja św. Wojciecha-Adalberta, Caritas Polska, Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus", Wspólnota Chemin Neuf, Stowarzyszenie "Effatha", Instytut Chrześcijańsko-Demokratyczny, Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce, Katolicka Agencja Informacyjna, Klub Inteligencji Katolickiej, Wspólnota Sant Egidio i Uniwersytet Adama Mickiewicza.
Szczegółowe informacje o zjeździe można znaleźć na stronie: zjazd.org Za pośrednictwem tej strony każdy chętny może zapisać się do uczestnictwa w tym historycznym wydarzeniu. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł