"Trzeba być otwartym na dzieci autystyczne"

"Trzeba być otwartym na dzieci autystyczne"
(fot. carlos_lorenzo / flickr.com)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / slo

Nie można nigdy tracić z oczu całościowej wizji osoby - przypomina przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych w przesłaniu na VI Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. Abp Zygmunt Zimowski wzywa do autentycznej braterskiej solidarności z dziećmi dotkniętymi tym zaburzeniem rozwoju i ich rodzinami.

"Trzeba być otwartym na dzieci autystyczne w różnych dziedzinach działań społecznych, edukacyjnych, katechetycznych, liturgicznych odpowiednio do ich zdolności relacji - pisze watykański "minister zdrowia". - Dla kogoś, kto otrzymał dar wiary, taka solidarność staje się pełną współczucia bliskością z cierpiącym na wzór Chrystusa, Miłosiernego Samarytanina". Abp Zimowski zwraca też uwagę, że obchody Dnia Autyzmu zbiegają się z ósmą już rocznicą śmierci Jana Pawła II. Przypomina jego ogromną troskę o niepełnosprawnych.

Już pod koniec swego pontyfikatu, w styczniu 2004 r., Błogosławiony Papież pisał do uczestników międzynarodowego sympozjum o godności i prawach osób niepełnosprawnych umysłowo, zorganizowanego w Rzymie przez Kongregację Nauki Wiary: "Jakość życia wewnątrz danej wspólnoty mierzy się zaangażowaniem w opiekę nad najsłabszymi i najbardziej potrzebującymi oraz poszanowaniem ich ludzkiej godności. Prawa nie mogą być przywilejem tylko tych, którzy są zdrowi. Również osobie niepełnosprawnej trzeba ułatwiać udział, na ile jest dla niej możliwy, w życiu społeczeństwa. Musimy jej pomóc, by realizowała wszystkie swoje możliwości fizyczne, psychiczne i duchowe. Tylko wówczas, gdy uznaje się prawa najsłabszych, można powiedzieć, że dane społeczeństwo opiera się na prawie i sprawiedliwości" - pisał dziewięć lat temu Jan Paweł II.

Szef watykańskiej dykasterii zdrowia w przesłaniu na VI Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu podkreśla też bliskość obecnego Papieża ubogim i cierpiącym. Przytacza jego słowa: "Musimy zachować w świecie żywe pragnienie Absolutu, nie pozwalając, aby dominowała jednowymiarowa wizja człowieka, według której sprowadza się on do tego, co produkuje i co konsumuje. Jest to jedna z najniebezpieczniejszych pułapek naszych czasów" - mówił przed dwoma tygodniami, 20 marca, Ojciec Święty Franciszek.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Trzeba być otwartym na dzieci autystyczne"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.