Trzeci dzień Europejskiego Spotkania Młodych

KAI / psd

 W Berlinie trwa 34 Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé. Od rana w 160 parafiach odbywała się modlitwa oraz spotkania w małych międzynarodowych grupkach.

- Dziś zastanawialiśmy się na zaufaniem do Boga i nad naszą wiarą, czym ona jest i jaką rolę pełni w miejscach w których żyjemy na co dzień, pracujemy i studiujemy - opowiada Mariusz z Puław. - To było ciekawe doświadczenie, bo okazuje się, że dla każdego z nas wiara jest czymś innym. Inaczej patrzą na nią Francuzi czy Niemcy, inaczej my - Polacy, a jeszcze inaczej nasi przyjaciele ze Wschodu. To co jednak wspólne, to fakt, że wiara jest dla nasz najważniejsza i wyznacza cele i kierunki w naszym życiu - mówi Mariusz.

W południe młodzi zgromadzili się na terenie targów na wspólnej modlitwie, a później rozjechali się po mieście na warsztaty i spotkania tematyczne. - Program tych warsztatów jest bardzo bogaty i trudno się na coś zdecydować, bo każde spotkanie jest interesujące - mówi Ania z Warszawy. - Są spotkania dotyczące wiary, sztuki, spraw społecznych i polityki. Moi znajomi już wczoraj byli na spotkaniu w synagodze berlińskiej. Kobieta rabin i jeden z braci dzielili się swoim przemyśleniami na temat Psalmu 92, było też spotkanie z mężczyzną, który z chrześcijaństwa przeszedł na judaizm - opowiada Ania i dodaje, że dziś ma w planach wizytę w meczecie.

Młodzi mają do wyboru kilkanaście różnych warsztatów. Jest między innymi spotkanie poświęcone założycielowi Wspólnoty z Taizé - bratu Rogerowi, wizyta w jednym z berlińskich muzeów oraz w jezuickim ośrodku dla uchodźców oraz spacer szlakiem muru berlińskiego i spotkanie ze świadkami tamtych czasów.

Sporym zainteresowaniem cieszy się też wizyta w Bundestagu. - W spotkaniu uczestniczyła wiceprzewodnicząca parlamentu oraz politycy z różnych frakcji niemieckiego parlamentu - opowiada Kasia z Poznania. Hasło spotkania brzmiało: "W stronę sprawiedliwego świata", ale dyskusja dotyczyła różnych kwestii: dyskryminacji różnych grup społecznych, równouprawnienia, a także bieżących spraw politycznych i gospodarczych.

Dziś jeszcze na terenie berlińskich targów odbędzie się wieczorna modlitwa. Uczestniczyć w niej będą miedzy innymi: prezydent Niemiec, przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich, działających na terenie Niemiec, a także trzech polskich biskupów: abp Stanisław Gądecki z Poznania, bp Kazimierz Gruda z Kielc i bp Andrzej Czaja z Opola.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Trzeci dzień Europejskiego Spotkania Młodych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.