Turbacz: Msza św. w kaplicy papieskiej

Turbacz: Msza św. w kaplicy papieskiej
Józef Tischner - myślenie według miłości
KAI / mg

Tradycyjna sierpniowa Msza św. w kaplicy papieskiej pod Turbaczem w Gorcach - na pamiątkę spotkań w tym miejscu z księdzem profesorem Józefem Tischnerem - zostanie odprawiona w najbliższą niedzielę 9 sierpnia o godz. 11.00. Zaprasza na nią nowotarski oddział Związku Podhalan.

Górale zgodnie twierdzą, że pomimo upływu lat klimat spotkań pod Turbaczem się nie zmienił. - Żyje bowiem w Gorcach pamięć wygłaszanych w kolejne lata przez ks. prof. Józefa Tischnera "słów o ślebodzie" i dalej co roku ruszają w góry ludzie złaknieni szumu smreków, zapachu lasu i pasterskiego słowa - mówi nowotarski gazda Józef Staszel, członek Związku Podhalan. Mszy św. będą przewodniczyć kapelani Związku Podhalan, m.in. ks. Jan Gacek. Będzie też obecny duszpasterz ludzi gór pod Turbaczem ks. Kazimierz Dadej.

DEON.PL POLECA
O porządek i bezpieczeństwo na szlakach dochodzących pod Turbacz zadbają tradycyjnie goprowcy i strażacy z OSP z Nowego Targu - Kowańca i innych miejscowości.

Ciekawą historię z nabożeństwami pod Turbaczem opowiada nowotarżanin Paweł Ruge, pilot samolotów typu embraer należących do LOT-u.

- Kiedyś wspólnie z kolegami poleciliśmy do Kaplicy Papieskiej pod Turbaczem i krążyliśmy szybowcami. W miejscu tym występują wspaniałe "prądy wznoszące", a wtedy akurat trwała Msza św. z udziałem ks. prof. Józefa Tischnera. Duszpasterz tego miejsca ks. Kazimierz Krakowczyk myślał, że to służby bezpieczeństwa przyleciały - wspomina pilot. Wszystko wyjaśniło się na lotnisku, kiedy ks. Kazimierz przyszedł się dopytywać o ten przelot. - I tak został naszym lotniskowym duszpasterzem - puentuje swoją opowieść.

Każdego lata na Msze św. odprawiane przez ks. prof. Józefa Tischnera przybywało coraz więcej ludzi. Pierwsze nabożeństwo zgromadziło blisko 2 tys. wiernych, głównie z Łopusznej i Nowego Targu. Dla górali Msze św. pod Turbaczem były zwłaszcza w czasach komunistycznych umocnieniem wiary. Stąd ks. Tischner nazwał te spotkania "poszerzaniem serc".

To właśnie na sierpniowych nabożeństwach z inicjatywy ks. Tischnera pojawiła się muzyka góralska na Mszach. Próby takie podejmowano już wcześniej, ale zwykle kończyło się na odegraniu w kościele jednego, dwóch utworów - nie umiano za bardzo tej nuty umieścić w liturgii.

Według Wojciecha Bonowicza, biografa słynnego księdza, "ks. Tischner pokazał, że jest tam miejsce dla góralszczyzny, o ile nie jest ona ozdobnikiem, ale znakiem tożsamości ludzi, których liturgia zgromadziła. Była muzyka góralska, było kazanie gwarą (lub przynajmniej czytanie Tetmajera), pojawiły się też - pod koniec lat 80. - góralskie ornaty. W ten sposób tworzyła się pewna spójna całość" - zauważa Bonowicz.

Ks. Józef Tischner był filozofem, teologiem, publicystą, pisarzem, autorem prac poświęconych zagadnieniom istnienia człowieka i teorii wartości. Urodził się w 1931 r. w Starym Sączu. Od 1980 r. był profesorem filozofii PAT w Krakowie i wykładowcą kilku innych krakowskich uczelni, a także stałym współpracownikiem "Tygodnika Powszechnego" i "Znaku". W 1981 r. został kapelanem "Solidarności".

W pierwszą niedzielę miesiąca w sierpniu każdego roku odprawiał dla górali słynne Msze św. niedaleko Turbacza. Nabożeństwa te gromadziły tysiące ludzi.

Filozof z Łopusznej zmarł 28 czerwca 2000 r. w wieku 69 lat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Turbacz: Msza św. w kaplicy papieskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.