Tusk o decyzjach ws. Funduszu Kościelnego

(fot. Riitta Raesmaa / flickr.com)
PAP / slo

Premier Donald Tusk zapowiedział w piątek, że decyzje dotyczące Funduszu Kościelnego i uposażenia emerytalnego księży będą zgodne z prawem i interesem publicznym. Nie pozwolimy sobie na łamanie zasad w tej kwestii - zapewnił Tusk.

Premier odpowiedział w ten sposób na pytanie o wypowiedź sekretarza generalnego Episkopatu bp. Wojciecha Polaka, który - jak pisze piątkowa "Gazeta Wyborcza" - uważa, że likwidacja Funduszu Kościelnego bez jakiejkolwiek formy rekompensaty byłaby naruszeniem prawa.

Gazeta zaznacza, że jest to pierwszy tak stanowczy głos Episkopatu od expose premiera, w którym zapowiedział włączenie księży do powszechnego systemu emerytalnego.

- Nikt nie będzie chciał naruszać prawa, nie będziemy podejmowali żadnych decyzji, aby komuś zrobić na złość i żeby coś na siłę udowodnić. Ale pracujemy nad tym i te decyzje dotyczące Funduszu Kościelnego i uposażenia emerytalnego księży, będą zgodne z interesem publicznym i na pewno zgodne z prawem - powiedział w piątek dziennikarzom w Sejmie Tusk.

- Nie pozwolimy sobie na łamanie zasad w tej kwestii - zapewnił premier. - Ale będziemy konsekwentni - dodał.

W swoim expose Tusk powiedział, że potrzebna jest dyskusja nad emerytalnym zabezpieczeniem duchownych, którzy powinni być objęci powszechnym systemem ubezpieczeń społecznych. Dodał, że chodzi o świadczenia, obecnie finansowane przez państwo za pomocą Funduszu Kościelnego. - Ustały przesłanki dla tego dzisiejszego rozwiązania i duchowni powinni uczestniczyć w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych - mówił premier.

Metropolita lubelski i były sekretarz Episkopatu abp Stanisław Budzik w niedawnej rozmowie z PAP ocenił, że "Fundusz Kościelny jest instytucją anachroniczną". - Dlatego Episkopat postuluje jego przekształcenie. Nie będzie do tego potrzebna zmiana konkordatu. Nie reguluje on spraw ubezpieczeń i finansów Kościoła - mówił.

Abp Budzik zaznaczył, że Episkopatowi nie chodzi o likwidację Funduszu Kościelnego, ale o jego przekształcenie.

Fundusz Kościelny powstał w 1950 r. jako rekompensata za przejęcie przez państwo dóbr kościelnych na rzecz Skarbu Państwa, które po 1999 r. uznano za bezprawne. Z funduszu, finansowanego z budżetu państwa, pokrywane są ubezpieczenia duchownych, którzy nie mają umów o pracę, m.in. misjonarzy i zakonników zakonów kontemplacyjnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tusk o decyzjach ws. Funduszu Kościelnego
Komentarze (1)
N
Nawi
16 grudnia 2011, 12:26
W przypadku kwestii Funduszu Kościelnego, jak często to bywa, brakuje pogłebionego spojrzenia na zagadnienie i szafuje się wypowiedziami, które nie ukazują całościowego ujęcia problematyki. Oto dwa ciekawe fakty dotyczące Funduszu: 1. Obecnie cele Funduszu Kościelnego to m.in.: a. dotowanie lub całkowite finansowanie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne duchownych (całkowite dotyczy tylko misjonarzy i zakonnic klauzurowych) b. wspomaganie kościelnej działalności charytatywnej, c. wspomaganie kościelnej działalności oświatowo-wychowawczej i opiekuńczo-wychowawczej, a także inicjatyw związanych ze zwalczaniem patologii społecznych oraz współdziałania w tym zakresie organów administracji rządowej z Kościołami i innymi związkami wyznaniowymi, d. odbudowę, remonty i konserwację obiektów sakralnych o wartości zabytkowej. 2. Fundusz Kościelny powołany w 1950 roku był podporządkowany interesom komunistycznych decydentów i oficjalnej propagandy, więc preferencja na rzecz tzw. "księży patriotów" była nie tyle częstokroć miała miejsce co cieszyła się wręcz uznaniem. Podsumowując: 1. Fundusz Kościelny to nie tylko kwestia partycypacji duchownych w obowiązkowym systemie ubezpieczeń. 2. Denerwuje mnie kiedy upowszechnia się informację jakoby ów Fundusz powołano w 1950 roku przekonując wszystkich, że to "jeden pies". Równie dobrze można zacząć przekonywać wszystkich że III RP ma swój początek w 1945 roku, choć wiemy dobrze że Polska przed 1989 i po nieco się jednak chyba różnią