TV Trwam otrzymała miejsce na multipleksie

KAI / pz

Fundacja Lux Veritatis wygrała konkurs Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) o miejsce na multipleksie cyfrowym 1. Oznacza to zgodę na nadawanie dla Telewizja Trwam w imieniu której występowała założona przez o. Tadeusza Rydzyka Fundacja Lux Veritatis. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło jednogłośnie - poinformował dziś dziennikarzy przewodniczący Rady Jan Dworak.

Przypomnijmy, że po tym, jak KRRiT nie przyznała miejsca Telewizji Trwam w pierwszym konkursie koncesyjnym z 2001 r., z apelem do rady kilkakrotnie występowała Konferencja Episkopatu Polski np. w komunikacie po marcowych obradach KEP w Warszawie. "Oczekują tego miliony obywateli naszej ojczyzny, w imię wolności słowa w przekazie medialnym" - stwierdza dokument.

Abp Józef Michalik zwracał wówczas uwagę na zaostrzającą się atmosferę społeczną wokół konkursu podkreślając, że "problem ten powinien być rozwiązany jak najszybciej, oczywiście przez przyznanie miejsca na multipleksie TV TRWAM". Przewodniczący KEP wskazywał, że rodzące się w tej sprawie emocje nie służą atmosferze społecznej w Polsce.

Do sprawy Telewizji Trwam odniósł się także w jednej z homilii abp Wacław Depo. "Kiedy naród ma usta zamknięte, to przemawia Kościół. Dlatego nie ma prawa do publicznego przekazu" - podkreślał metropolita częstochowski.

DEON.PL POLECA

W obronie Telewizji Trwam wystąpił także kard. Dziwisz mówiąc o niepokoju, jaki wywołuje dyskryminacja katolickich środków przekazu, "w szczególności zasłużonej Telewizji Trwam, dla której nie znalazło się miejsce na cyfrowym multipleksie, rzekomo z powodu niespełnienia niezbędnych warunków formalno-prawnych".

Jego zdaniem telewizja Trwam przekazuje treści służące prawdziwemu dobru człowieka i narodu, a także prowadzi wielkie dzieło ewangelizacji, uczy wierności Bogu i Ojczyźnie, szacunku dla ludzi inaczej myślących.

W styczniu br. list o przewodniczącego KRRiT wystosował abp Sławoj Leszek Głódź. "Odnoszę wrażenie, że Pana, a także Urząd którym Pan kieruje, cechuje jednostronność widzenia - pisał Delegat KEP ds. Telewizji Trwam. - Bowiem w stanowieniu prawa poszedł Pan tak daleko, że zatarły się ogólnie przyjęte granice trójpodziału władzy. Nie dostrzega Pan, że w Państwie, o którym się mówi, że jest państwem prawa, pokaźna część obywateli ma powody twierdzić, że jest dyskryminowana, ograniczana w swej wolności religijnej i konstytucyjnych prawach".

DEON.PL POLECA


Pod hasłem "obrony mediów katolickich" w całym kraju organizowane były wielotysięczne Marsze i Msze św. w intencji Telewizji Trwam. Największy z nich odbył się 29 września ub.r. w Warszawie pod hasłem "Obudź się, Polsko". W Mszy św. i marszu przez stolicę uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy osób, w tym parlamentarzyści, m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Działania KRRiT wielokrotnie krytykował prezes Fundacji Lux Veritatis o. Tadeusz Rydzyk, sugerując np. tuż po ogłoszeniu w grudniu 2012 r. postępowania konkursowego, że jest ono "ustawione" oraz, że "decyzja już zapadła".

W odpowiedzi prezes Rady Jan Dworak napisał w oświadczeniu: "Pomówienia kierowane wobec KRRiT, szczególnie przez Prezesa Fundacji Lux Veritatis ks. Tadeusza Rydzyka, uznajemy za próbę wmówienia opinii publicznej, że równe i zgodne z prawem traktowanie przedsiębiorców, potwierdzone wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 25 maja 2012 roku, narusza zasadę wolności słowa" - napisał w oświadczeniu Jan Dworak.

Zapewnił też, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w każdym procesie koncesyjnym przestrzega zasad postępowania administracyjnego obowiązujących w demokratycznym państwie prawa, wśród nich zasady praworządności, prawdy obiektywnej i pogłębiania zaufania do organów państwowych.

TV Trwam starała się o miejsce na multipleksie ( MUX-1) już w 2011 r., ale nie otrzymała go ze względu na brak gwarancji finansowych Fundacji Lux Veritatis, właściciela stacji. Fundacja zaskarżyła tę decyzję do sądu, a po oddaleniu skargi skierowała skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Zakończony dziś konkurs ogłoszono 20 grudnia 2012 r. Dotyczył on koncesji na cyfrowe nadawanie naziemne programów telewizyjnych o charakterze: społeczno-religijnym, filmowym, dla dzieci w wieku 4-12 lat i edukacyjno-poznawczym.

Początkowo wniosek o koncesję na rozpowszechnianie kanału społeczno-religijnego na MUX1 złożyły trzy podmioty: Fundacja Lux Veritatis - nadawca TV Trwam oraz spółka Wieczorna.pl - mająca być telewizją wielowyznaniową oraz Media Works, należąca do Platformy Mediowej Point Group. Ta jednak wycofała się z ubiegania o miejsce na MUX 1.

Na polskim rynku funkcjonują trzy multipleksy naziemne. Obecnie na MUX-1 są dostępne: TVP 1 w wersji HD oraz programy koncesjonowane przez KRRiT: ATM Rozrywka, TTV, POLO i ESKA TV. To właśnie na tym multipleksie pod koniec kwietnia 2014 r. zwolnią się cztery miejsca, które zająć będą mogli inni nadawcy. Na MUX-2 są dostępne: Polsat, TV4, TVN, Puls, TV6, Puls2, Polsat Sport News i TVN7. MUX-3 jest przeznaczony i wypełniony przez programy TVP SA., obecnie rozpowszechniany jest na nim także program TVP2 w wersji HD.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

TV Trwam otrzymała miejsce na multipleksie
Komentarze (18)
Jadwiga Krywult
5 lipca 2013, 22:16
Teraz biskupi będą musieli wprowadzić przykazanie: codziennie oglądać TV Trwam (żeby oglądalność wzrosła).
1
100%
5 lipca 2013, 21:12
TV TRWAM jest drętwa i tendencyjna. Rydzyk maluje się na niezłego szubrawca. Jednak uważam, że w Polsce nie może rządzić tylko kasa i DISCO POLO. Rydzyk kiedyś odejdzie a nam zostanie jedyna katolicka telewizja. Jeżeli będzie taka Boża Wola to zmieni się zarząd TVTr. i będzie służyć nam jak należy. ...
D
DVB-T
5 lipca 2013, 20:57
Bardzo dobra wiadomość, ale dopiero gdy kanał TV Trwam będzie dostępny w  telewizorze moje obawy znikną. Tyle lat zwodzenia, kręcenia, więc nie można tym POlitycznym urządnikom do końca wierzyć. To poczekasz do kwietnia 2014, bo wtedy TVP opuszcza MUX-1.
W
wierny
5 lipca 2013, 17:36
Trochę lżej na duszy.
M
Max
5 lipca 2013, 16:41
Bardzo dobra wiadomość, ale dopiero gdy kanał TV Trwam będzie dostępny w  telewizorze moje obawy znikną. Tyle lat zwodzenia, kręcenia, więc nie można tym POlitycznym urządnikom do końca wierzyć. Miejmy nadzieję że wszystko zakończy się dobrze, ale czy nie przyjdzie im do głowy rzucić o.Tadeuszowi jakąś kolejneją kłodę. To nie są ludzie honoru. Cieszmy się, ale bądźmy gotowi na kolejne marsze poparcia.
P
polonus
5 lipca 2013, 16:09
I  po co było się wściekać,  utrudniac, dyskryminować skoro i tak przyznano nam to miejsce...Czysta złośliwość. Świetna mobilizacja środowisk katolickich-jeszcze siły nie straciły!!!! Ta telewizja i radio jest iskierką nadziei dla Polaków w karaju i na przymusowej emigracji...
T
tak
5 lipca 2013, 15:43
Bogu niech będą dzięki. Gratulacje O. Tadeuszu Rydzyku.
A
aka
5 lipca 2013, 15:40
Nie jestem wielbicielką TV Trwam, ale koncesja należała sie jej (i nam, katolikom) jak psu miska.
N
nowak
5 lipca 2013, 15:25
Wielka radość! Ciesze się. Marzę jednak o telewizji, którą tworzyłyby nowe ruchy kościelne, np. Odnowa w Duchu Swiętym. Ma wspaniały potencjał, ale na razie jest mało przedsiębiorcza.
I
ism
5 lipca 2013, 14:59
Chwała Panu!
5 lipca 2013, 14:54
Brawo! Jedyna katolicka telewizja. Kiedy jakiś czas temu usłyszałam z drugiej ręki, że któryś z polityków użył argumentu, że "no przecież są już katolickie programy, np. "Plebania"", rączęta gwizgnęły mi o podłogę. :D
Stanisław Miłosz
5 lipca 2013, 14:45
I co teraz będzie? :O Chyba jakaś wojna domowa nas czeka. Czerska Targowica nie odpuści, rokosz i tumulty wznieci. Czy państwo polskie ten kolejny zamęt przetrwa? Już będąc na skraju przepaści, jeszcze to? Spoko, ochłońmy. Poczekajmy, może jeszcze jest tam w tej koncesji jakiś kruczek jest, jakiś kazus nie do realizacji, tylko w tym nadzieja, że faszyzm nie będzie mógł się promować. Bo inazczej jak to w Ciemnogrodzie, ciemno będziem widzieć. Dobrze było by, gdyby minister Sienkiewicz (jakie piękne nazwisko!) z Krytyką zainstalowali w siedzibie Fundacji Lux od razu na stałe prokuratorów co by na bieżąco śledzili i reagowali, by jakiś krzyż dla niepooznaki nie połamany, na wizję nie poszedł.
P
pg
5 lipca 2013, 14:37
No, jeszcze nie wiadomo czy nie znajdą się jakieś inne przeszkody. Jakieś drobne oskarżenia o faszyzm, rasizm itp. Pożyjemy, zobaczymy.
NP
na POchybel
5 lipca 2013, 14:17
Deo gratias! :-)
G
grancen
5 lipca 2013, 14:11
Kamień z serca! Długo to trwało i wymagało nerwów wielu ludzi (a cichej modlitwy całej masy), ale się udało. Może nie jestem zwolenniczką RM i TTr ale odmowa koncesji była wręcz żenująca i ośmieszająca całą KRRiT... a nam przypomniałą, że "wolna Polska" to tylko hasło reklamowe.
K
katana
5 lipca 2013, 13:54
Gratulacje ,Alleluja i do przodu . Nacisk społeczny ma szanse ,i o tym pamiętajmy
K
KRis
5 lipca 2013, 13:51
TV TRWAM jest drętwa i tendencyjna. Rydzyk maluje się na niezłego szubrawca. Jednak uważam, że w Polsce nie może rządzić tylko kasa i DISCO POLO. Rydzyk kiedyś odejdzie a nam zostanie jedyna katolicka telewizja. Jeżeli będzie taka Boża Wola to zmieni się zarząd TVTr. i będzie służyć nam jak należy.
A
Autor
5 lipca 2013, 13:45
Brawo!!