TV Trwam otrzymała miejsce na multipleksie

TV Trwam otrzymała miejsce na multipleksie
KAI / pz

Fundacja Lux Veritatis wygrała konkurs Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) o miejsce na multipleksie cyfrowym 1. Oznacza to zgodę na nadawanie dla Telewizja Trwam w imieniu której występowała założona przez o. Tadeusza Rydzyka Fundacja Lux Veritatis. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło jednogłośnie - poinformował dziś dziennikarzy przewodniczący Rady Jan Dworak.

Przypomnijmy, że po tym, jak KRRiT nie przyznała miejsca Telewizji Trwam w pierwszym konkursie koncesyjnym z 2001 r., z apelem do rady kilkakrotnie występowała Konferencja Episkopatu Polski np. w komunikacie po marcowych obradach KEP w Warszawie. "Oczekują tego miliony obywateli naszej ojczyzny, w imię wolności słowa w przekazie medialnym" - stwierdza dokument.

Abp Józef Michalik zwracał wówczas uwagę na zaostrzającą się atmosferę społeczną wokół konkursu podkreślając, że "problem ten powinien być rozwiązany jak najszybciej, oczywiście przez przyznanie miejsca na multipleksie TV TRWAM". Przewodniczący KEP wskazywał, że rodzące się w tej sprawie emocje nie służą atmosferze społecznej w Polsce.

Do sprawy Telewizji Trwam odniósł się także w jednej z homilii abp Wacław Depo. "Kiedy naród ma usta zamknięte, to przemawia Kościół. Dlatego nie ma prawa do publicznego przekazu" - podkreślał metropolita częstochowski.

W obronie Telewizji Trwam wystąpił także kard. Dziwisz mówiąc o niepokoju, jaki wywołuje dyskryminacja katolickich środków przekazu, "w szczególności zasłużonej Telewizji Trwam, dla której nie znalazło się miejsce na cyfrowym multipleksie, rzekomo z powodu niespełnienia niezbędnych warunków formalno-prawnych".

Jego zdaniem telewizja Trwam przekazuje treści służące prawdziwemu dobru człowieka i narodu, a także prowadzi wielkie dzieło ewangelizacji, uczy wierności Bogu i Ojczyźnie, szacunku dla ludzi inaczej myślących.

W styczniu br. list o przewodniczącego KRRiT wystosował abp Sławoj Leszek Głódź. "Odnoszę wrażenie, że Pana, a także Urząd którym Pan kieruje, cechuje jednostronność widzenia - pisał Delegat KEP ds. Telewizji Trwam. - Bowiem w stanowieniu prawa poszedł Pan tak daleko, że zatarły się ogólnie przyjęte granice trójpodziału władzy. Nie dostrzega Pan, że w Państwie, o którym się mówi, że jest państwem prawa, pokaźna część obywateli ma powody twierdzić, że jest dyskryminowana, ograniczana w swej wolności religijnej i konstytucyjnych prawach".

Pod hasłem "obrony mediów katolickich" w całym kraju organizowane były wielotysięczne Marsze i Msze św. w intencji Telewizji Trwam. Największy z nich odbył się 29 września ub.r. w Warszawie pod hasłem "Obudź się, Polsko". W Mszy św. i marszu przez stolicę uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy osób, w tym parlamentarzyści, m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Działania KRRiT wielokrotnie krytykował prezes Fundacji Lux Veritatis o. Tadeusz Rydzyk, sugerując np. tuż po ogłoszeniu w grudniu 2012 r. postępowania konkursowego, że jest ono "ustawione" oraz, że "decyzja już zapadła".

W odpowiedzi prezes Rady Jan Dworak napisał w oświadczeniu: "Pomówienia kierowane wobec KRRiT, szczególnie przez Prezesa Fundacji Lux Veritatis ks. Tadeusza Rydzyka, uznajemy za próbę wmówienia opinii publicznej, że równe i zgodne z prawem traktowanie przedsiębiorców, potwierdzone wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 25 maja 2012 roku, narusza zasadę wolności słowa" - napisał w oświadczeniu Jan Dworak.

Zapewnił też, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w każdym procesie koncesyjnym przestrzega zasad postępowania administracyjnego obowiązujących w demokratycznym państwie prawa, wśród nich zasady praworządności, prawdy obiektywnej i pogłębiania zaufania do organów państwowych.

TV Trwam starała się o miejsce na multipleksie ( MUX-1) już w 2011 r., ale nie otrzymała go ze względu na brak gwarancji finansowych Fundacji Lux Veritatis, właściciela stacji. Fundacja zaskarżyła tę decyzję do sądu, a po oddaleniu skargi skierowała skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Zakończony dziś konkurs ogłoszono 20 grudnia 2012 r. Dotyczył on koncesji na cyfrowe nadawanie naziemne programów telewizyjnych o charakterze: społeczno-religijnym, filmowym, dla dzieci w wieku 4-12 lat i edukacyjno-poznawczym.

Początkowo wniosek o koncesję na rozpowszechnianie kanału społeczno-religijnego na MUX1 złożyły trzy podmioty: Fundacja Lux Veritatis - nadawca TV Trwam oraz spółka Wieczorna.pl - mająca być telewizją wielowyznaniową oraz Media Works, należąca do Platformy Mediowej Point Group. Ta jednak wycofała się z ubiegania o miejsce na MUX 1.

Na polskim rynku funkcjonują trzy multipleksy naziemne. Obecnie na MUX-1 są dostępne: TVP 1 w wersji HD oraz programy koncesjonowane przez KRRiT: ATM Rozrywka, TTV, POLO i ESKA TV. To właśnie na tym multipleksie pod koniec kwietnia 2014 r. zwolnią się cztery miejsca, które zająć będą mogli inni nadawcy. Na MUX-2 są dostępne: Polsat, TV4, TVN, Puls, TV6, Puls2, Polsat Sport News i TVN7. MUX-3 jest przeznaczony i wypełniony przez programy TVP SA., obecnie rozpowszechniany jest na nim także program TVP2 w wersji HD.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

TV Trwam otrzymała miejsce na multipleksie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.