Radio Maryja emitowało ukryte reklamy

Radio Maryja emitowało ukryte reklamy
(fot. PAP/Waldemar Deska)
PAP / drr

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił w piątek odwołanie Radia Maryja od decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która nałożyła na rozgłośnię karę w wysokości 4 tys. zł za emisję ukrytych reklam. Wyrok nie jest prawomocny.

KRRiT ukarała Radio Maryja za emisję reklam Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, "Naszego Dziennika" i SKOK w marcu 2012 r. Wcześniej wzywała nadawcę do zaprzestania tej praktyki.

Sąd podzielił w piątek stanowisko przewodniczącego KRRiT w tej sprawie uznając, że przekazy, wskazane w zaskarżonej decyzji, stanowiły reklamę ukrytą.

Ukryte reklamy, za które na rozgłośnię została nałożona kara pieniężna, znalazły się na antenie 11, 12 i 16 maja 2011 r.

Według Krajowej Rady 11 maja 2011 r. rozgłośnia wyemitowała przekaz: "Ta ogólnopolska prasa codzienna, to już tylko czysto polska, to już tylko +Nasz Dziennik+, proszę państwa i czytając go, kupując go, wspieracie, by on istniał dalej. W ten sposób on tylko się utrzymuje, przez to, że kupujecie go, czytacie, rozprowadzacie dalej".

DEON.PL POLECA

Tego samego dnia w Radiu Maryja można było usłyszeć treści dotyczące Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu i SKOK: "W naszej uczelni, która - mimo że jest bardzo młoda, jest wysoko notowana w rankingach - mają zajęcia bardzo dobrzy profesorzy i wykładowcy. (...) Serdecznie dziękujemy - Bóg zapłać - tym, którzy pomagają, by studenci mogli studiować u nas nawet za darmo. Studiować i formować swoje osobowości. Dziękujemy m.in. SKOK-om Stefczyka oraz indywidualnym ofiarodawcom z Polski i z Polonii".

Rada uznała, że ukrytą reklamę zawierała też audycja "Rozmowy Niedokończone" z 12 maja 2011 r. Program w całości poświęcony był toruńskiej uczelni. W trakcie audycji podano numer telefonu, pod którym można dowiedzieć się o kierunkach studiów. Padały w niej także stwierdzenia: "szkoła dla ludzi z pasją", "studia inżynierskie, a nie tylko licencjackie", "wykazanie się w cv pracą w zespole jest bardzo dobrze widziane wśród pracodawców", "uczelnia czołowa w Polsce, a także w świecie".

Z kolei 16 maja 2011 r. transmitowane było spotkanie ze słuchaczami Radia Maryja. W trakcie transmisji o. Tadeusz Rydzyk stwierdził m.in.: "Jest taka uczelnia, będzie dziesiąty rok istnieje, jest bardzo dobrze notowana w tzw. rankingach, najlepsza w regionie, bardzo wysoko, bardzo wysoko w Polsce już". Podczas spotkania wykorzystano wypowiedzi studentów uczelni zachwalające szkołę i prowadzone w niej zajęcia.

Zgodnie z prawem nadawanie reklamy ukrytej jest zakazane. Reklamy niewyodrębnione wyraźnie w programie i nieoznaczone w sposób niebudzący wątpliwości sprawiają, że odbiorca może odnieść wrażenie, że nie stanowią one materiału promocyjnego, lecz są informacją obiektywną o towarach i usługach, przekazywaną przez nadawcę.

Nadawcą Radia Maryja jest Warszawska Prowincja Redemptorystów. Rozgłośnia posiada status nadawcy społecznego, co oznacza, że nie może nadawać reklam lub audycji sponsorowanych oraz telesprzedaży.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Radio Maryja emitowało ukryte reklamy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.