TVP po pierwszym półroczu na plusie

TVP po pierwszym półroczu na plusie
PAP / drr

Dodatnim wynikiem finansowym na poziomie 8,7 mln zł Telewizja Polska zakończyła pierwsze półrocze 2013 r. To m.in. efekt rosnących wpływów z abonamentu, cięcia kosztów i ograniczania oferty programowej - poinformowało w piątek Centrum Informacji TVP.

TVP liczy na przekroczenie planu finansowego na 2013 r. o kilkadziesiąt milionów złotych. Spółka osiągnęła wynik lepszy od planowanego na ten okres, a także od osiągniętego w pierwszym półroczu 2012 r.

Dodatnia sytuacja finansowa TVP ma związek z rosnącymi wpływami abonamentowymi. W stosunku do ubiegłego roku wzrosły one o 25 proc. W czerwcu br. przychody z abonamentu wyniosły 16,1 mln zł, o 1,7 mln zł więcej niż prognozowano.

W czerwcu 2012 r. spółka otrzymała z opłat za odbiorniki 11,4 mln zł.

Według Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wzrost przychodów z abonamentu, który odnotowano w 2012 r. po raz pierwszy od prawie dekady, wynika z poprawy ściągalności zaległych opłat przez Pocztę Polską (uprawnioną do poboru abonamentu) i aparatu skarbowego.

DEON.PL POLECA

Krajowa Rada zadecydowała też, że z wpływów abonamentowych w 2014 r. Telewizja Polska otrzyma 10 proc. więcej, czyli 54,5 proc. W ostatnich latach większą część środków otrzymywało radio (56 proc. w 2012 i 2013 r.). Decyzja KRRiT oznacza, że w przyszłym roku te proporcje się odwrócą.

Maleją natomiast przychody z reklam. W ostatnim półroczu przyniosły one Telewizji Polskiej o prawie 14 proc. mniej pieniędzy niż w zeszłym roku. "Jest to w znacznej mierze skutek recesji na rynku reklamy, jak również braku transmisji tak wielkich i popularnych rozgrywek sportowych, jak te, które w 2012 r. były emitowane na antenach TVP" - oceniono w komunikacie. Według Centrum Informacji TVP "niebagatelne znaczenie" dla spadku przychodów komercyjnych ma też wpływ cyfryzacji telewizji, która wiąże się ze zwiększeniem oferty kanałów emitowanych drogą naziemną i ich rosnącą konkurencją.

Ponadto spółka, w związku z trwającą restrukturyzacją, obniżyła koszty o 60,8 mln zł. Są one niższe o 15,7 mln zł od zakładanych na ten okres.

W komunikacie podkreślono, że spółka osiągnęła pozytywny wynik finansowy w pierwszym półroczu br. "w znacznym stopniu kosztem ograniczania oferty programowej, w tym zmniejszania liczby emisji premierowych i obniżania kosztów produkcji wielu programów, co niestety często odbija się na ich atrakcyjności dla widzów". "Jest to efektem braku odpowiedniego publicznego finansowania TVP" - napisano.

W najbliższym czasie TVP liczy na oszczędności w związku m.in. z przeniesieniem do firmy zewnętrznej blisko 600 pracowników - grafików, charakteryzatorów, montażystów i części dziennikarzy. W przetargu wystartowało czterech wykonawców, jego wyniki zostaną ogłoszone prawdopodobnie wczesną jesienią. Przeniesieni pracownicy mają przez pierwszy rok otrzymywać pensje w niezmienionej wysokości. Spółka zacznie oszczędzać na tym rozwiązaniu dopiero, gdy wydelegowani na zewnątrz pracownicy zaczną prowadzić własną działalność gospodarczą.

W ostatnich latach Telewizja Polska przynosiła ujemne wyniki finansowe, w roku ubiegłym strata bilansowa wyniosła 220 mln zł. W 2011 r. spółka straciła 90 mln zł, w 2010 r. - ponad 7 mln zł, w 2009 r. - ponad 200 mln zł.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

TVP po pierwszym półroczu na plusie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.