Tyniec: benedyktyni rozdają medaliki św. Benedykta

(fot. shutterstock.com)
KAI / ml

Akcję "Rozdajemy medaliki św. Benedykta" do 19 czerwca prowadzi wydawnictwo tynieckich benedyktynów.

- Idea jest prosta: po pierwsze, pragniemy promować duchowość medalika św. Benedykta, a po drugie, poszerzać świadomość znaczenia i symboliki naszego medalika; po trzecie wreszcie, wyjaśnić kontrowersje, które narosły wokół tego tematu - wyjaśnia Jacek Zelek z wydawnictwa benedyktynów.
W związku z coraz większą popularnością medalików św. Benedykta i gadżetów z nimi powiązanych, wydawnictwo tynieckich benedyktynów uruchomiło specjalną stronę internetową poświęconą właśnie medalikowi. Aby bezpłatnie otrzymać medalik i kartę informacyjną wystarczy wysłać swój adres pocztowy wypełniając formularz na stronie internetowej www.medalik.tyniec.com.pl.
Na stronie www.medalik.tyniec.com.pl można zapoznać się z historią i znaczeniem symboliki medalika św. Benedykta. - Awers i rewers tego medalu obfitują w tajemnicze litery i wizerunki, które kryją w sobie cenną treść. Przewodnią myślą tego wzoru medalika jest rozumienie życia chrześcijańskiego jako życia w wolności od grzechu i śmierci - w wolności, którą osiągamy, krocząc za Chrystusem - przekonują twórcy witryny.
Na stronie znajduje się także odsyłacz do rozmaitych produktów z oferty tynieckiego wydawnictwa - chodzi o gadżety powiązane z symboliką medalika lub o opracowania jemu poświęcone. Za pośrednictwem tej strony można także otrzymać swój własny medalik św. Benedykta wraz z kartą, która zawiera wszelkie niezbędne wyjaśnienia dotyczące jego symboliki.
Pierwszy etap akcji "Rozdajemy medaliki św. Benedykta" trwa do 19 czerwca 2016 r.
Ikonograficzny typ medalika ustalił się w XVII w. Znajduje się na nim wizerunek św. Benedykta na jednej stronie i krzyż z literami na odwrocie. Awers medalu przedstawia św. Benedykta trzymającego w prawej ręce mały krzyż, a w lewej księgę (świętą Regułę); na obrzeżu widnieje napis: Eius in obitu nostro praesentia muniamur (Niech Jego obecność broni nas w chwili śmierci). Przy postaci świętego - napis: Crux sancti patris Benedicti (Krzyż świętego Ojca Benedykta). 
Po prawej ręce św. Benedykta znajduje się pęknięty kielich, z którego wypełza wąż. To nawiązanie do rozpoznania przez świętego trucizny podanej mu przez wrogów w Vicovaro. Na tej samej wysokości, po lewej ręce świętego, kruk z rozpostartymi skrzydłami kroczy obok chleba. To przypomnienie innego wydarzenia z życia św. Benedykta, który nakazał krukowi ukrycie zatrutego chleba.
Rewers medalu ma pośrodku wielki krzyż. Nad nim widnieje dewiza zakonu benedyktyńskiego: Pax - Pokój. Na czterech polach wyznaczonych przez ramiona krzyża znajdują się litery: C S P B - Crux Sancti Patris Benedicti (Krzyż Świętego Ojca Benedykta). Na belce pionowej krzyża, od góry do dołu: C S S M L - Crux Sacra Sit Mihi Lux (Krzyż święty niech mi będzie światłem). 
Na belce poprzecznej: N D S M D - Non Draco Sit Mihi Dux (Diabeł - dosłownie: smok - niech nie będzie mi przewodnikiem). Na obrzeżu medalika znajduje się napis; litery na prawo: V R S N S M V - S M Q L I V B: Vade retro Satana, Numquam Suade Mihi Vana - Sunt Mala Quae Libas, Ipse Venena Bibas (Idź precz szatanie, nie kuś mnie do próżności. Złe jest to co podsuwasz, sam pij truciznę).
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tyniec: benedyktyni rozdają medaliki św. Benedykta
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.