Tyniec: nowa wystawa Muzeum Opactwa

Tyniec: nowa wystawa Muzeum Opactwa
(fot. guilherme jofili / CC BY 2.0 / flickr.com)
KAI / mg

"Gdzie bije serce pustyni? Symbolika i historia" - to tytuł nowej wystawy Muzeum Opactwa w Tyńcu. W ramach prezentacji można zobaczyć eksponaty niedostępne dla zwiedzających na co dzień m.in. dwustronny krucyfiks tyniecki z malowidłami prof. Jerzego Nowosielskiego, znanego twórcy ikon czy XVI-wieczną rzeźbę Michała Archanioła.

- Co roku w jednej części muzeum zmieniamy wystawę, czerpiąc inspirację do tematu z tradycji monastycznej. W tym roku motywem przewodnim jest pustynia - to zaproszenie odwiedzających opactwo do podjęcia refleksji nad własnym wymiarem pustyni w pryzmacie prezentowanych na ekspozycji treści - powiedział KAI br. Michał Gronowski, kustosz Muzeum Opactwa w Tyńcu.

Podkreślił, że tytułowa pustynia jest metaforą, gdyż rodzajów pustyń jest bardzo wiele i ma ona wiele wymiarów - z jednej strony to miejsce bez życia, miejsce śmierci, próby czy kuszenia, a z drugiej przestrzeń błogosławieństwa, oczyszczenia czy spotkania z Bogiem. Kustosz wskazał, że tę dwoistość i przeciwstawność pustyni widzieli już pierwsi mnisi - tam szukali sacrum.

- Tę metaforę można rozbudowywać w wielu wymiarach i płaszczyznach - na pustyni dokonuje się bowiem konfrontacja z czymś co trudne, ale dobre jej przeżycie odkrywa nowe horyzonty. I dlatego na przecięciu tych paradoksów staje krzyż, jako najbardziej wymowny symbol pustyni - tłumaczył zakonnik obecność na ekspozycji krzyży z różnych tradycji.

DEON.PL POLECA

W ramach wystawy zwiedzających powita dwustronny krucyfiks, dar dla opactwa autorstwa Jerzego Nowosielskiego, wybitnego twórcy ikon. Pierwszy raz publicznie będzie można zobaczyć XVI-wieczną drewnianą rzeźbę Michała Archanioła, przechowywaną w Tyńcu. Ciekawostką jest róża pustyni i piasek z Sahary, podarowane na ekspozycję przez Małe Siostry Karola de Foucauld. Do sierpnia 2015 r. zwiedzający będą mogli zapoznać się również z XV-wiecznymi inkunabułami związanymi z historią Ojców Pustyni, którzy właśnie na obszarze pustynnym tworzyli ruch monastyczny.

Eksponatów na wystawę użyczyli: Muzeum Górków w Szamotułach, Biblioteka Jagiellońska, Skarbiec Diecezji Tarnowskiej, Klasztor Dominikanów w Krakowie, Klasztor Paulinów na Skałce w Krakowie oraz Opactwo Cystersów w Szczyrzycu.

Całość prezentacji dopełniają ponad dwie tony piasku wysypane na posadzce sal ekspozycyjnych oraz film przedstawiający wypowiedzi polskich mnichów na temat ich osobistych doświadczeń pustyni. Opuszczających ekspozycję pożegna specjalna instalacja, której celem jest wzbudzenie pytania o pustynię własnego życia. Przy wyjściu goście będą mogli także zabrać przygotowane druki z sentencjami Ojców Pustyni, które będą aktualizowane co miesiąc.

Wystawa "Gdzie bije serce pustyni? Symbolika i historia" będzie czynna do 31 marca 2016 r. W sezonie letnim (od maja do września) jest otwarta w godzinach 10:00-18:00, a zimowym (od października do marca) 10:00-16:00.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Tyniec: nowa wystawa Muzeum Opactwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.